Washington High School State Meet - May 25-26, 2001
Eastern Washington University, Cheney

Class A Boys

100 meters 
1 Josh Bousman, Tacoma Baptist 10	11.44 
2 Jay West, Toutle Lake 10		11.55 
3 Dan Stewart, King’s 12		11.57 
4 Jesse Deal, Kalama 10			11.66 
5 David Angiulo, University Prep 10	11.70 
6 Kevin Hayes, River View 11		11.82 
7 Kyle Secrest, Toledo 12		11.95 
8 Curtis Latour, Dayton 12		11.96 
Heat 1: West 11.45; Stewart 11.54; Secrest 11.64; 
Latour 11.79; Andy Miller, Freeman 11.80. 
Heat 2: Bousman 11.48; Deal 11.69; Angiulo 11.73; 
Hayes 11.93. 

200 meters 
1 JayWest, Toutle Lake 10		23.23 
2 Ian Isbell, Bellevue Christian 12	23.50 
3 Josh Bousman, Tacoma Baptist 10	23.55 
4 Matt James, Cascade Christian 10	23.57 
5 Chris Kennedy, Lake Roosevelt 11	23.75 
6 Farrell Aleck, White Swan 10		24.10 
7 Kyle Secrest, Toledo 12		24.14 
8 Curtis Latour, Dayton 12		24.17 
 
400 meters 
1 Jay West, Toutle Lake 10		51.06 
2 Josh Bousman, Tacoma Baptist 10	51.31 
3 Whitney Machado, White Pass 11	51.73 
4 Greg Whelan, Wright 12		51.96 
5 Charles Velasquez, Highland 10	52.10 
6 Matt Walton, Tacoma Baptist 12	52.43 
7 Todd Reed, Freeman 11			52.55 
8 John Hill, Cle Elum 11		53.43 
 
800 meters 
1 Brian Wall, Tacoma Baptist 9		1:57.30 
2 Tommy Wyatt, Wright 9			1:59.00 
3 Kris Sauer, Lake Roosevelt 12		1:59.14 
4 Saul Ramos, Granger 12		2:01.00 
5 Brian Layton, Toledo 12		2:02.72 
6 Ivan Galicia, Dayton 10		2:03.06 
7 Caleb Timmer, Tacoma Baptist 12	2:04.11 
8 Sean Jacobe, White Pass 12		2:05.39 
 
1600 meters 
1 Reid Carrell, Freeman 11		4:21.76 
2 Matt Gage, Onalaska 12		4:26.44 
3 Tommy Wyatt, Wright 9			4:27.59 
4 Adam Roe, King’s 11			4:34.03 
5 Cesar Ortiz, White Swan 11		4:37.06 
6 Mark Walton, Tacoma Baptist 12	4:40.08 
7 Ivan Galicia, Dayton 10		4:42.05 
8 Skyler Cearns, Raymond 9		4:46.42 
 
3200 meters 
1 Reid Carrell, Freeman 11		9:45.43 
2 Adam Roe, King’s 11			9:56.56 
3 Brandon Thompson, King’s 10		10:04.34 
4 Cesar Ortiz, White Swan 11		10:14.15 
5 Mark Walton, Tacoma Baptist 12	10:17.92 
6 Matt Gage, Onalaska 12		10:22.74 
7 Alex Garcia, Raymond 12		10:46.38 
8 Keegan Harris, Highland 12		11:08.90 
  
110 meter hurdles 
1 Josh Timmer, Tacoma Baptist 12	15.67 
2 Eric Jensen, Oroville 12		15.80 
3 Rob Christiansen, Kalama 12		15.92 
4 Craig Roosendahl, King’s 12		15.99 
5 Nels Borshowa, Bellevue Christian 11	16.31 
6 Michael Fiander, White Swan 12	16.81 
7 Tony Reda, Toutle Lake 12		16.84 
8 Sam Howard, Dayton 9			19.04 
 
300 meter hurdles 
1 Josh Timmer, Tacoma Baptist 12	40.09 
2 Kyle Secrest, Toledo 12		41.38 
3 Eric Jensen, Oroville 12		41.48 
4 Rob Christiansen, Kalama 12		41.83 
5 Stefan Talman, LaConner 12		41.88 
6 Michael Fiander, White Swan 12	43.58 
7 Mike Davis, Wahluke 12		43.61 
8 Davis Wilcox, Murphy 11		44.48 
 
400 meter relay 
1 Cascade Christian			44.00 
 (James, Pohan, Rickabaugh, Marsh) 
2 King’s				44.57 
 (Stewart, Pilman, Waldburger, Matsamoto) 
3 Bellevue Christian			44.85 
 (Isbell, Kemp, Harcus, Husband) 
4 Kalama				44.90 
 (Odem, Deal, Cramer, Peonio) 
5 White Pass				45.16 
 (Lampling, Jacobe, Adams, Machado) 
6 Freeman				45.44 
 (Miller, Depell, Swenson, Schrempp) 
7 Cle Elum				45.52 
 (Falls, Hodson, Hill, Glondo) 
8 River View				45.86 
 (Suitonu, Hoover, Scott, Hayes) 
 
1600 meter relay 
1 Wright				3:28.13 
 (Bellarin, Henry, Wyatt, Whelan) 
2 Tacoma Baptist			3:28.60 
 (Matt Walton, Mark Walton, C.Timmer, Wall) 
3 Toledo				3:31.24 
 (Jochim, Secrest, Layton, Shannon) 
4 Lake Roosevelt			3:31.30 
 (Romero, Kennedy, P.Sauer, K.Sauer) 
5 Cle Elum				3:31.67 
 (Falls, Glondo, Copp, Hill) 
6 Cascade Christian			3:40.41 
 (Marsh, Cummins, Lerew, James) 
7 White Pass				3:41.90 
 (Adams, Machado, Jacobe, Gonzalez) 
8 White Swan				3:42.63 
 (Aleck, Wallahee, Torres, Ortiz) 
   
Shot put 
1 Weston Henderson, Life Christian 11	49-9 
2 Jesse Rehm, Okanogan 12		48-10¾ 
3 Andy Holden, Tacoma Baptist 10	48-4¾ 
4 Rob Clements, Raymond 12		49-0¼ 
5 Russell Spotts, Bellevue Christian 12	47-11¾ 
6 Chad Little, Raymond 12		45-3½ 
7 Noberto Guttierrez, Mabton 12		44-9 
8 Judah Harris, White Swan 12		42-0¾ 
 
Discus 
1 John Stevenson, Kalama 11		141-9 
2 Will Clegern, Bellevue Christian 12	135-2 
3 Chad Little, Raymond 12		133-7 
4 Chris Wells, LaConner 10		130-8 
5 Andy Holden, Tacoma Baptist 10	130-4 
6 Kene Christensen, Royal 12		129-3 
7 Levi Estes, Liberty Bell 11		123-11 
8 Andy Collins, Zillah 11		119-4 
 
Javelin 
1 Ryan Scott, Kalama 10			185-1 
2 Mark Christensen, Royal 12		184-8 
3 Andy Collins, Zillah 11		177-2 
4 Eric Jensen, Oroville 12		170-0 
5 Mike Wolfe, Rainier 10		169-3 
6 Aaron Andreson, Bellevue Christian 11	163-10 
7 Josh Timmer, Tacoma Baptist 12	156-3 
8 Zach McPherson, King’s 10		148-0 
 
High jump 
1 Jeff Hyndman, Freeman 12		6-4 
2 Phillip Pohl, King’s 12		6-2 
3 Andy Collins, Zillah 11		6-2 
4 Shin Kobayashi, Wright 10		6-0 
5 Vince Glondo, Cle Elum 12		6-0 
6 Craig Roosendahl, King’s 12		5-10 
7 A.J. Shepard, White Pass 11		5-8 
 Lars Nyhus, Ocosta 11			nh 
 
Long jump 
1 Dan Stewart, King’s 12		21-8¾ 
2 Jeff Marsh, Cascade Christian 12	20-5½ 
3 Andy Miller, Freeman 12		20-4½ 
4 Justin Alcala, Zillah 11		19-11½ 
5 Phillip Pohl, King’s 12		19-11½ 
6 Jesse Deal, Kalama 10			19-6¾ 
7 Chase Buffington, Onalaska 10		19-0 
8 James Hoover, River View 10		18-10½ 
 
Triple jump 
1 Andy Collins, Zillah 11		43-10½ 
2 Caleb Timmer, Tacoma Baptist 12	42-4 
3 Phillip Pohl, King’s 12		41-5 
4 Jake Copp, Cle Elum 10		41-4¾ 
5 James Carter, Colfax 12		41-0½ 
6 Rob Christiansen, Kalama 12		39-10 
7 Matt Walton, Tacoma Baptist 12	39-5 
8 Chase Buffington, Onalaska 10		39-1 

Pole vault 
1 Jake Depell, Freeman 11		13-0 
2 Aaron Odem, Kalama 11			13-0 
3 Nick Bell, Kettle Falls 12		13-0 
4 James Mathis, Kalama 9		12-0 
5 Chris Welch, Cle Elum 12		11-6 
6 Dan Stewart, King’s 12		11-0 
7 Kyle Wyle, Royal 11			11-0 
8 Charlie Waldburger, King’s 10		10-0 
  Robb Waldburger, King’s 		nh. 
 
High scorers 
1 Jay West, Toutle Lake 10		28 
2 Josh Bousman, Tacoma Baptist 10	24 
3 Andy Collins, Zillah 11		23 
4 Josh Timmer, Tacoma Baptist 12	22 
 
Team scores 
1 Tacoma Baptist			96 
2 King’s				74 
3 Kalama				60 
4 Freeman				51 
Wright 34, Bellevue Christian 33, Toutle Lake 30, Zillah 28, 
Cascade Christian 26, Toledo 22, White Swan 20, Cle Elum 20, 
Oroville 19, Raymond 17, Lake Roosevelt 15, White Pass 15, 
Onalaska 14, Royal 13, Life Christian 10, LaConner 9, Dayton 8, 
Okanogan 8, Kettle Falls 6, Granger 5, River View 5, Highland 5, 
University Prep 4, Rainier 4, Colfax 4, Liberty Bell 2, Mabton 2, 
Wahluke 2, Murphy 1.