Class 3A boys state meet
Lincoln Bowl, Tacoma, May 26-27, 2000

100 meters
1 Alton Hodges, River Ridge 12		10.72
2 Reggie Williams, Lakes 11		10.74
3 Matt Hennessy, Issaquah 12		10.84
4 Shelton Sampson, Clover Park 10	10.93
5 Reggie Witherspoon, Rainier Beach 12	10.96
6 Justin Robbins, River Ridge 12	11.11
7 Marcus Thompson, Timberline 12	11.20
8 David Kirtman, Mercer Island 11	11.30
Heat 1: Williams 10.81; Hodges 10.83; Witherspoon 11.05; Thompson 11.17; 
Matt Williams, Lake Stevens 11.21; Ben Spies, Eastmont 11.30; 
Robert Davis, Ferndale 11.47; Ty Eriks, O'Dea 12.42.
Heat 2: Sampson 11.05; Hennessy 11.28; Robbins 11.32; Kirtman 11.43; 
Ricky Epler, Highline 11.54; Yohanns Carr, Bellevue 11.60; 
Justin Drake, Colville 11.63; Edguardo Holland, Lynnwood scr.

200 meters
1 Alton Hodges, River Ridge 12		21.59
2 Reggie Williams, Lakes 11		21.84
3 Shelton Sampson, Clover Park 10	22.12
4 Nik Williams, Lake Stevens 11		22.14
5 Matt Hennessy, Issaquah 12		22.45
6 Matt Williams, Lake Stevens 11	22.57
7 Justin Robbins, River Ridge 12	22.59
8 Cesar Mendoza, Eastmont 11		22.83
Heat 1 (wind-aided): Hodges 22.06; Hennessy 22.08; Sampson 22.15; 
M.Williams 22.40; Robert Faucette, Interlake 22.59; Ben Spies, Eastmont 22.81; 
Reggie Witherspoon, Rainier Beach 23.35; Terry Timmons, Sealth 23.66.
Heat 2: R.Williams 22.29; N.Williams 22.32; Robbins 22.58; Mendoza 22.93; 
Chris McChung, Skyview 23.12; George Bedlion, Squalicum 23.46; 
K.J. Loreth, Kennedy 23.57; Genova Clinton, Rainier Beach dns.

400 meters
1 Nik Willaims, Lake Stevens 11	47.90
2 Cristian Adams, Lakes 12	48.12
3 Alton Hodges, River Ridge 12	49.03
4 K.J. Loreth, Kennedy 12	49.06
5 John Lee, Mt Vernon 11	50.01
6 Tom Winslow, North Mason 12	50.24
7 Jimmy Moore, Selah 12		50.75
8 Tony Pierson, Skyview 10	51.23
Heat 1: Adams 48.22; Lee 50.26; Pierson 50.29; Moore 50.59; Leif Petersen, Seattle Prep 50.83; 
Jason Deslongchamp, Highline 51.09; Marques Lewis, Bellevue 51.18; Tyler Merkeley, O'Dea 51.34.
Heat 2: Williams 48.23; Koreth 48.84; Hodges 49.36; Winslow 49.99; Blake Witman, Lynden 50.50; 
Shaun Lavery, Liberty 51.37; Duddy Blake, Skyview 51.69; Ryan Whitaker, Colville 52.14.

800 meters
1 Dan McLean, Kennedy 12	1:53.56
2 Larry Thomas, Eastmont 12	1:54.81
3 Sam Burns, O'Dea 12		1:55.82
4 Henry Luiten, Interlake 10	1:56.28
5 Brad Gibb, Ellensburg 12	1:58.63
6 Jordan Hamm, Jackson 11	1:58.63
7 Corey Nuro, Jackson 10	1:59.21
8 James Costigan, Lakes 11	2:02.71
Heat 1: Thomas 1:55.86; Nuro 1:56.86; Burns 1:57.40; Costigan 1:58.15; Kevin Sharp, RA Long 2:00.34; 
Nick Fuller, Seattle Prep 2:00.78; Brian McBride, Tyee 2:02.41; Nick Lascheck, Columbia River 2:04.15.
Heat 2: Luiten 1:56.30; McLean 1:56.68; Gibb 1:57.05; Hamm 1:57.42; Cody Vermillion, Yelm 1:57.93; 
Matt Curry, Jackson 1:58.50; Rob Gordon, Centralia 2:01.14; Casey Moriarty, O'Dea 2:01.18.

1600 meters
1 Kevin Englehardt, Highline 12		4:16.31
2 Justin Ireland, Skyline 11		4:18.01
3 Larry Thomas, Eastmont 12		4:20.99
4 Brandon Wellman, Columbia River 12	4:22.32
5 Justin McNeil, Pierce 11		4:22.94
6 Ricky Brackett, Bellevue 12		4:23.47
7 Nick Warner, Eastmont 11		4:23.58
8 Ryan Crumpacker, Columbia River 12	4:25.49
Dan McLean, Kennedy 4:27.01; Stephen Mull, Blanchet 4:27.44; Bill Booth, Anacortes 4:28.47; 
Kenneth Brown, Tumwater 4:28.68; Casey Moriarty, O'Dea 4:29.69; Nathan Griffis, Everett 4:31.75; 
Ben Brown, Lakes 4:33.70; Jeff Walters, Anacortes 4:42.00.

3200 meters
1 Kevin Englehardt, Highline 12			9:17.34
2 Mike Heidt, Selah 11				9:24.16
3 Fraser Kitchell, Lakeside 10			9:26.79
4 Peter Furia, Lakeside 12			9:26.79
5 Matt Franck, Bellevue 12			9:28.13
6 Habtamu Aregaw, Lindbergh 12			9:35.39
7 Chad Trammell, West Valley (Yakima) 10	9:39.14
8 Bill Booth, Anacortes 12			9:39.14
Kevin Peters, Mark Morris 9:42.37; Benjamin Gauen, Seattle Prep 9:42.62; 
Justin McNeil, Pierce 9:50.51; Jeff Walters, Anacortes 9:53.22; 
Ben Yarbrough, Columbia River 9:53.64; Justin Seymour, Yelm 9:55.78; 
Evan Wirkkala, Jackson 9:57.69; Nate Cabrera, Skyview 10:17.30.

110 meter hurdles
1 Shelton Sampson, Clover Park 10	14.41
2 James Rabb, O'Dea 11			14.55
3 Will Yokley, River Ridge 11		14.57
4 Ryan McKinney, Lake Stevens 11	14.59
5 Aaron Wells, Rainier Beach 11		14.84
6 Justin Rogers, Eastside Catholic 12	15.10
7 Josh Visser, Sunnyside 11		15.26
  David Pendle, North Thurston 12	dns
Heat 1: McKinney 14.56; Wells 14.82; Visser 14.98; Pendle 15.18; 
Chris Jenkins, Skyline 15.34; Jake Woelke, Newport 15.41; 
Cameron McMeel, Squalicum 15.47; Marquee Williams, Lakes dq.
Heat 2: Sampson 14.47; Rabb 14.58; Yokley 14.61; Rogers 14.82; 
Ryan Wallace, Burlington 15.02; Antimo Bennett, Lindbergh 15.27; 
Brandon Bailey, North Thurston 15.38; Blake Smith, West Valley (Yakima) 15.44.

300 meters hurdles
1 Jeff Muai, Pierce 12			38.62
2 Ryan McKinney, Lake Stevens 11	39.22
3 Matt Denson, Sunnyside 11		39.57
4 Ramone Roan, Washington 10		39.75
5 Brandon Bailey, North Thurston 11	39.80
6 James Rabb, O'Dea 11			39.85
7 Justin Rogers, Eastside Catholic 12	40.02
8 Dana Gailan, Aberdeen 11		41.87
Heat 1: Muai 38.56; Rogers 39.86; Denson 40.00; Gailan 40.87; 
Travis Thompson, Mt Rainier 40.93; James Beck, O'Dea 41.57; 
Jake Woelke, Newport 41.61; Tyler Smith, Ferndale dq.
Heat 2: McKinney 38.76; Rabb 39.32; Roan 40.11; Bailey 40.25; 
Josh Visser, Sunnyside 40.54; Justin Miller, Black Hills 40.65; 
Aaron Wells, Rainier Beach 41.09; Kevin Hutchison, Lake Stevens 41.74.

400 meter relay (meet record in prelims)
1 Lakes				42.32
  (Anthony, Coaxum, Matheson, R.Williams)
2 River Ridge			42.50
  (Stewart, Robbins, Parris, Hodges)
3 O'Dea				42.91
  (Wickliff, Rizzardi, Beck, Rabb)
4 Rainier Beach			43.26
  (Clinton, Witherspoon, Allen, Hearvy)
5 Interlake			43.28
  (Pan, Adams, Faucette, Thompson)
6 Clover Park			43.50
  (E.Reguindin, Mitchell, R.Reguindin, Sampson)
7 Skyview			43.76
  (Khabibulin, Kelsey, Pierson, McClung)
8 West Valley (Yakima)		47.56
  (Decoto, Durall, Brennan, Weber)
Heat 1: Lakes 42.19; Skyview 43.16; Interlake 43.17; West Valley (Yakima) 43.46; 
Ferndale 43.49; Eastmont 43.60; Timberline 43.91; Eastside Catholic 44.14.
Heat 2: Rainier Beach 41.85 (meet record); River Ridge 42.27; O'Dea 42.80; 
Clover Park 43.25; Bellevue 43.56; Mt Vernon 44.20; Seattle Prep 44.27; 
Lynnwood 46.05.

1600 meter relay
1 Lake Stevens			3:18.74 (meet record)
  (McKinney, M.Williams, Grahan, N.Williams)
2 Lakes				3:21.29
  (M.Williams, Wilson, Joseph, Adams)
3 Eastmont			3:23.25
  (Brandt, Smith, Spies, Thomas)
4 Pierce			3:24.51
  (Carroll, McNeil, Joseph, Muai)
5 Kennedy			3:26.29
  (Gardner, McLean, Pomeroy, Loreth)
6 Skyview			3:27.30
  (McClung, Wyckoff, Blake, Pierson)
7 Sunnyside			3:27.34
  (Visser, Jarvis, McNabb, Denson)
  O'Dea				dq
Heat 1: Lake Stevenss 3:23.06; O'Dea 3:24.28; Pierce 3:25.76; Skyview 3:25.95; 
Bellevue 3:26.70; Anacortes 3:27.67; Newport 3:27.94; Black Hills 3:30.78.
Heat 2: Lakes 3:23.26; Kennedy 3:24.82; Eastmont 3:25.88; Sunnyside 3:26.16; 
Hazen 3:27.20; Lynden 3:28.97; Skyline 3:37.52; Aberdeen 3:38.14.

Shot put
1 Damien Coaxum, Lakes 12		56-0
2 Aaron Butler, Lakes 12		54-5
3 Ryan Thomason, Lake Stevens 12	53-10
4 Jimmy Rains, Anacortes 11		52-7
5 Jack Strand, RA Long 11		49-5
6 Brian Lilley, Liberty 12		49-2
7 Devon Long, Anacortes 11		48-11
8 Jarrod Weaver, Colville 12		48-6
Mike Towner, Selah 48-2; Adam Keane, Mt Rainier 48-0; Austin Richard, Blanchet 47-11; 
Kolby Korshaven, Cedarcrest 47-6; Brady Jones, Issaquah 47-3; 
Randy Meade, Columbia River 47-3; Matt Mosebach, Black Hills 46-7; 
Dominic Garguile, O'Dea 44-3.

Discus
1 Damien Coaxum, Lakes 12		173-11
2 Dan Farnha, Stanwood 12		166-4
3 Brady Jones, Issaquah 12		159-8
4 Steve Benson, Burlington 12		157-10
5 Gunner Argo, White River 12		157-2
6 John Stauch, Renton 12		156-11
7 Tom Townsend, Cheney 11		152-0
8 Jason Demeroutis, Meadowdale 12	150-7
Tommy Donlin, O'Dea 147-6; Tom Farris, Issaquah 144-8; Brian Wilson, West Valley (Yakima) 142-5; 
Parker Gordon, Bellevue 142-2; Brent Jamieson, Aberdeen 138-1; David Cahill, Tumwater 127-10; 
Dan Haakenson, Mount Si 126-11; Jack Strand, RA Long 125-8.

Javelin
1 Kyle Burden Camas 12			201-2
2 Erik Butterfield, Newport 12		197-6
3 Juan Romero, Lindbergh 11		194-5
4 Aaron O'Neal, Cedarcrest 10		187-7
5 Justin Fuqua, Ellensburg 12		187-4
6 Shawn Longueira, North Thurston 11	184-8
7 John Stauch, Renton 12		175-1
8 Scott Beckmen, Blanchet 12		173-10
Joe Thompson, Ferndale 171-4; Derek Taylor, Prosser 168-1; Jon Whitehead, Mt Vernon 167-6; 
Travis Bristow, Mark Morris 166-5; Courtney Mortenson, Lake Stevens 163-10; 
Jason Savage, Sequim 161-5; Keil Johnson, Blanchet 157-6; Brad Bernhardson, Pierce 150-8.

High jump
1 Erik Lanigan, Mount Si 12			6-7
2 Joe Larama, Hudson's Bay 12			6-4
3 Dan Ferguson, East Valley (Spokane) 12	6-4
4 Gunner Argo, White River 12			6-4
5 Matt Denson, Sunnyside 11			6-2
6 Eric Mellema, Squalicum 9			6-2
  Peter Allan, Interlake 12			6-2
8 Andrew Lyle, Bellevue 11			6-2
Anthony Shears, Nathan Hale 6-2; John Lee, Mt Vernon 6-0; Charlie Osborn, Eastside Catholic 6-0; 
Anthony Klug, Camas 6-0; Phillipe Cook, Rainier Beach 6-0; Keegan Lane, Squalicum 5-10; 
Nathan Williams, RA Long 5-10; Joe Mankes, Bainbridge nh.

Long jump
1 Brian Graham, Lake Stevens 12			22-1
2 Justin Robbins, River Ridge 12		22-0
3 Matt Hennessy, Issaquah 12			21-10
4 Nakean Wickliff, O'Dea 12			21-8
5 Ryan McKinney, Lake Stevens 11		21-1
6 Darin Ward, Rainier Beach 11			21-0
7 Ben Eaton, Mount Si 12			20-10
8 Dan Ferguson, West Valley (Spokane) 12	20-9
Kurt Weber, West Valley (Yakima) 20-8; Thomas Stults, Burlington 20-7; 
Peter Rizzardi, O'Dea 20-4; Cameron Stewart, River Ridge 20-3; Justin Drake, Colville 20-2; 
Billy Grubbs, Timberline 20-1; Nathan Jarvis, Sunnyside 19-8; Akeem Anthony, Lakes 19-6; 
Tyrone Williams, West Seattle 19-2; Andrew Banks, White River 18-11.

Triple jump
1 Reggie Williams, Lakes 11	47-4
2 Brian Graham, Lake Stevens 12	45-10
3 Billy Grubbs, Timberline 12	45-8
4 Peter Rizzardi, O'Dea 12	45-1
5 Nathan Jarvis, Sunnyside 12	44-4
6 Nate Standish, Ellensburg 12	44-3
7 Letwon Canton, Tyee 12	43-9
8 Nick Rambo, Chehalis 12	43-7
Nakean Wickliff, O'Dea 42-11; Erik Butterfield, Newport 42-4; Joey Joshua, Ferndale 42-1; 
Kyle Kraemer, Hanford 41-11; Ben Eaton, Mount Si 40-10; Mike Muai, Pierce 40-10; 
Anthony Klug, Camas 40-5; Andrew Lyle, Bellevue 39-9; Mitch Anderson, Burlington 39-8.

Pole vault
1 Mike Erickson, Sequim 12			15-4
2 Andy Kammenga, Squalicum 12			14-0
3 Jamie Wilson, Interlake 12			14-0
4 Fumi Nagahisa, Interlake 12			14-0
5 McKane Lee, Monroe 9				13-9
6 Mike Unruh, Mark Morris 12			13-9
7 Jon Dickson, White River 12			13-6
8 Luke Brosvik, West Valley (Spokane) 10	13-6
Bo Fisher, Mark Morris 13-0; Jeff Chen, Newport 13-0; Chase Ruebel, Newport 13-0; 
Bryce Oxford, Ferndale 13-0; Chris Comunale, Seattle Prep 12-0; Joe Wellman, North Thurston nh; 
Mike Katayama, Issaquah nh; Ben Clifford, West Valley (Spokane) nh.

High scorers
1 Reggie Williams, Lakes 11		28
2 Alton Hodges, River Ridge 12		28
3 Damien Coaxum, Lakes 12		22
4 Shelton Sampson, Clover Park 10	21

Team scores
1 Lakes		81
2 Lake Stevens	69
3 River Ridge	53
4 O'Dea		33
Clover Park 24, Eastmont 23, Interlake 22, Issaquah 22, Highline 20, Kennedy 19, 
Pierce 19, Sunnyside 18, Rainier Beach 16, Mount Si 12, White River 11, Lakeside 11, 
Ellensburg 11, Squalicum 10, Sequim 10, Camas 10, Selah 10, Lindbergh 9, 
Hudson's Bay 8, Skyline 8, Bellevue 8, Anacortes 8, Timberline 8, Stanwood 8, 
West Valley (Spokane) 8, Newport 8, North Thurston 7, Skyview 6, Columbia River 6, 
Eastside Catholic 5, Burlington 5, Cedarcrest 5, Washington 5, Renton 5, Jackson 5, 
Mt Vernon 4, RA Long 4, Arlington 4, Mark Morris 3, West Valley (Yakima) 3, 
North Mason 3, Liberty 3, Tyee 2, Cheney 2, Blanchet 1, Aberdeen 1, Chehalis 1, 
Colville 1, Meadowdale 1, Mercer Island 1.