↑ Return to *

Print this Page

1988 AA Girls

Washington State High School State Meet 1988
May 27th and 28th, Lincoln Bowl, Tacoma, WA

Class AA Girls

100 meters
1. Cheryl Taplin, Cleveland		12.15
2. Freda Everett, Rainier Beach		12.33
3. Shannon O'Neill, Bellingham		12.53
4. Lisa Pickering, Meadowdale		12.63
5. Robin Chamberlain, Camas		12.67
6. Reeve Fuller, Chehalis		12.69

200 meters
1. Freda Everett, Rainier Beach		24.91
2. Cheryl Taplin, Cleveland		25.17
3. Jenny Vale, Woodway			25.54
4. Shannon O'Neill, Bellingham		25.66
5. Lisa Pickering, Meadowdale		26.03
6. Sally Gray, Shelton			26.09

400 meters
1. Freda Everett, Rainier Beach		56.89
2. Shannon O'Neill, Bellingham		57.66
3. Harriet Claiborne, Cleveland		58.36
4. Kristen Hartman, Franklin Pierce	58.47
5. Jenny Vale, Woodway			58.74
6. Kim Van Hoven, Eastmont		59.13

800 meters
1. Angie Smith, Chehalis		2:16.68
2. Becky Grandorf, Seattle Prep		2:18.32
3. Casi Montoya, Eastmont		2:19.15
4. Jill Anderson, Sequim		2:19.25
5. Stephanie Malnack, Lynnwood		2:19.72
6. Monica Bounds, Sedro Woolley		2:22.33

1600 meters
1. Stephanie Malnack, Lynnwood		5:07.16
2. Casi Montoya, Eastmont		5:09.44
3. Erika Klein, Edmonds			5:13.70
4. Maria Ridley, Ferndale		5:15.16
5. Jull Anderson,  Sequim		5:16.24
6. Angie Fleury, Mountlake Terrace	5:18.01

3200 meters
1. Erica Koenig, Seattle Prep		11:02.63
2. Casi Montoya, Eastmont		11:05.64
3. Amy Duryee, West Valley (Spokane)	11:32.88
4. Erika Klein, Edmonds			11:35.85
5. Katie Buzzard, Lynnwood		11:35.95
6. Tina Beauchemin, Lynnwood		11:41.70

100 meter hurdles
1. Shannon Bryan, Olympia		14.80
2. Tessa Gorman, Capital		15.40
3. Kristin Peterson, West Valley (Yak)	15.54
4. Cortney Kelly, Gig Harbor		15.73
5. Cynthia Johnson, Rainier Beach	15.85
6. Kathy Mitchell, Holy Names		16.48

300 meter hurdles
1. Brandi Stevenson, Sehome		44.58
2. Tessa Gorman, Capital		45.30
3. Kris Kjolso, Meadowdale		45.83
4. Shannon Bryan, Olympia		46.35
5. Liz Sefanik, East Valley (Spokane)	46.55
6. Jody Nichols, Bellingham		46.61

400 meter relay
1. Cleveland				49.08
2. Washington				50.26
3. Olympia				50.43
4. Peninsula				50.62
5. Meadowdale				50.62
6. East Valley (Spokane)		50.83

800 meter relay
1. Rainier Beach			1:44.81
2. Chehalis				1:46.16
3. Cleveland				1:46.85
4. Edmonds				1:48.05
5. Shelton				1:48.27
6. Peninsula				1:48.72

1600 meter relay
1. Sedro Woolley			4:05.07
2. Liberty				4:05.24
3. Mark Morris				4:10.25
4. Enumclaw				4:11.64
5. Burlington-Edison			4:13.50
6. East Valley (Spokane)		4:14.22

Shot put
1. Michelle Steward, Hoquiam		40-1
2. Amy Nelson, Colville			38-6½
3. Rachel Squillace, Woodway		37-11½
4. Shannon Donnelly, Washington 	37-2¼
5. Tina Dutcher, Lake Stevens		37-1
6. Colleen Sharkey, Centralia		36-2¾

Discus
1. Wendy Peterson, Monroe		132-4
2. Rachel Squillace, Woodway		129-4
3. Marietta Smith, Gig Harbor		128-1
4. Michelle Steward, Hoquiam		124-9
5. Jennifer Westby, Olympia		122-9
6. Kari Krag, Lake Stevens		121-5

Javelin
1. Erica Carlson, Liberty		138-10
2. Colleen Sharkey, Centralia		135-1
3. Heidi Clark, Enumclaw		131-2
4. Carol Smith, Mark Morris		130-0
5. Tiffany Coleman, Enumclaw		128-8
6. Barbie Shuel, Selah			125-10

High jump
1. Michelle Hayes, Mark Morris		5-7
2. Kathy Mitchell, Holy Names		5-7
3. Amy Sharp, Centralia			5-2
4. Celise Ingram, Bellingham		5-2
    Liz Stefanik, East Valley (Spokane)	5-2
6. Tracy Hettinga, Ferndale		5-2

Long jump
1. Kris Kjolso, Meadowdale		17-5¾
2. Michelle Hayes, Mark Morris 		17-1¾
3. Missy Jorgenson, Sehome		16-10
4. Kathy Mitchell, Holy Names		16-9¼
5. Jenni Barnes, Shelton		16-5
6. Cynthia Johnson, Rainier Beach	16-4¼

Team scores
1. Rainier Beach			41
2. Cleveland				40
3. Mark Morris				28
4. Meadowdale				24
Eastmont 23, Woodway 22, Bellingham 22, Olympia 22, Chehalis 19, 
Seattle Prep 18, Liberty 18, Capital 16, Sehome 16, Centralia 15, 
Lynnwood 15, Edmonds 14, Hoquiam 14, Holy Names 13, Washington 12, 
Enumclaw 12, Sedro Woolley 11, Gig Harbor 10, Monroe 10, Colville 8, 
East Valley (Spokane) 6, West Valley (Yakima) 6, Sequim 6, 
Ferndale 5, Peninsula 5, Shelton 5, Franklin Pierce 4, Lake Stevens 3, 
Burlington-Edison 2, Camas 2, Mountlake Terrace 1, Selah 1.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=544

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>