↑ Return to *

Print this Page

1978 AAA Girls

Washington State High School State Meet 1978
Renton Stadium, May 26-27, 1978

Class AAA Girls

100 yards
1 Asa Pennington, Roosevelt 10.8
2 Tami Mason, South Kitsap 11.0
3 Susie Morehart, Bethel 11.1
4 Janice Nomiyama, Federal Way 11.2
5 Sonya Carter, Davis 11.3
6 Joan Dunlap, Blanchet 11.3
7 Katy Wayman, Franklin NT
8 Debbie Campbell, Kentridge NT
Heat 1: Nomiyama 11.2; Campbell 11.3; Kay Garnett, Kennedy, 11.3;
Ann McCray, Oak Harbor, 11.5; Cathy Jones, Wilson, 11.5; Karen Trim, Mead, 11.6.
Heat 2: Morehart 11.0; Mason 11.2; Dunlap 11.3; Linda Lynch, Jefferson, 11.4;
Pauline Henry, Gonzaga, 11.5; Cindy Inman, Hudson’s Bay, 11.6.
Heat 3: Pennington 11.0; Wayman 11.2; Carter 11.3;
Debbie Walker, Everett, 11.6; Roddie Plante, Richland, 11.8.

220 yards
1 Asa Pennington, Roosevelt 24.4
2 Tami Mason, South Kitsap 24.8
3 Susie Morehart, Bethel 25.1
4 Janice Nomiyama, Federal Way 25.3
5 Jennifer Doan, Mt. Rainier 25.7
6 Cathy Jones, Wilson 26.0
7 Susan Gregg, Renton NT
8 Ann McCray, Oak Harbor NT
Heat 1: Pennington 24.5; Morehart 24.7; Nomiyama 24.8; Gregg 26.1;
Pat Owens, Richland, 26.2; Tracey Middleton, Fort Vancouver, 26.5.
Heat 2: Mason 24.9; Doan 25.7; Jones 25.8; McCray 26.2;
Cindy Pederson, Lindbergh, 26.4; Shelley Ross, Shadle Park, 26.5.

440 yards
1 Lois Jensen, Sammamish 56.9
2 Rhonda Bell, Sammamish 56.9
3 Susan Gregg, Renton 57.2
4 Jakki Davis, Lincoln-Tac 57.2
5 Sandra Oehler, Sehome 58.4
6 Kathy Lewis, Shoreline 58.5
7 Vicki Stuth, Kennedy NT
8 Leslie Riebe, Issaquah NT
Heat 1: Jensen 57.7; Davis 57.8; Riebe 58.4; Stuth 58.6;
Donna Nettnin, Kamiakin, 59.5; Dena Sale, Central Valley, 61.1.
Heat 2: Bell 57.9; Gregg 58.6; Oehler 59.0; Lewis 59.3;
Linda Loveland, Shadle Park, 60.5; Tina Hill, Kent-Meridian, 60.6.

880 yards
1 Dana Arnim, Edmonds 2:09.5
2 Sheila Kaskie, Lakes 2:15.8
3 Sandra Gregg, Renton 2:17.7
4 Kathy Chase, Issaquah 2:18.4
5 AnnMarie Cochrell, Sammamish 2:18.8
6 Debbie Clark, Mead 2:20.2
7 Mary Gladstone, West Seattle NT
8 Terri Vranizan, Kennedy NT
Heat 1: Kaskie 2:17.6; Gladstone 2:20.4; Vranizan 2:22.6;
Chase 2:23.9; Waverly Hymas, Battle Ground, 2:25.0; Lori Galbraith, Oak Harbor, 2:25.3.
Heat 2: Arnim 2:15.9; Gregg 2:18.3; Cochrell 2:18.4;
Clark 2:19.6; Suzy Morgan, Inglemoor, 2:19.8; Eva Nicacio, Richland, 2:21.7.

Mile
1 Deanna Coleman, Issaquah 4:42.5
2 Sandra Gregg, Renton 5:04.6
3 Alison Smith, Federal Way 5:06.6
4 Sara Walt, Newport 5:10.4
5 Paula Haskins, Sammamish 5:10.7
6 Molly Myers, Mead 5:11.0

Two mile
1 Lauri Shansby, Shorecrest 11:08.2
2 Joanne Lahti, Battle Ground 11:09.6
3 Michelle Ballentine, Federal Way 11:15.3
4 Kelly Warren, Cascade 11:22.8
5 Gail Volk, Ballard 11:29.2
6 Amy O’Donoghue, Shadle Park 11:38.0

80 hurdles
1 Kay Garnett, Kennedy 10.2
2 Trisha Lenning, Sammamish 10.3
3 Tami Lincicum, Interlake 10.3
4 Dolores Forward, Franklin 10.5
5 Sue Burrus, Sammamish 10.6
6 Sue Riedinger, Mercer Island 10.6
7 Debbie McCullough, Rogers-Puy NT
8 Debbie Clark, Mead NT
Heat 1: Garnett 10.2; Lincicum 10.3; McCullough 10.5;
Lenning 10.5; Kathy Lewis, Shoreline, 10.9; Sharon Newell, Lincoln-Tac, 11.9.
Heat 2: Forward 10.5; Burrus 10.8; Riedinger 10.8; Clark 10.9;
Leanne Harris, Cascade, 11.1; Chris Grant, Moses Lake, 11.6.

440 relay
1 Blanchet 48.7
(Carlson, Dunlap, Gill, Sollars)
2 Kennedy 49.0
3 Clover Park 50.1
4 Oak Harbor 50.3
5 Mead 50.4
6 Evergreen-Van 50.5
7 Lincoln-Tac NT
8 Richland NT

880 relay
1 Blanchet 1:42.0
(Carlson, Dunlap, Gill, Sollars)
2 Mercer Island 1:43.0
3 Roosevelt 1:43.0
4 Clover Park 1:43.5
5 Wilson 1:45.6
6 Eisenhower 1:46.2
7 Everett NT
8 Mead NT
Heat 1: Mercer Island 1:44.4, Wilson 1:46.7, Everett 1:47.1,
Fort Vancouver 1:49.7.
Heat 2: Blanchet 1:42.4, Roosevelt 1:43.5, Clover Park 1:44.6,
Eisenhower 1:45.3, Mead 1:46.0.

Mile relay
1 Sammamish 3:51.9
(Bell, Burrus, Cochrell, Jensen)
2 Issaquah 3:54.8
3 Lincoln-Tac 3:58.6
4 Kennedy 4:00.8
5 Franklin 4:04.4
6 Oak Harbor 4:06.1
7 Battle Ground NT
8 Kamiakin NT
Heat 1: Sammamish 3:59.3, Issaquah 4:03.4, Oak Harbor 4:03.8,
Kennedy 4:04.6, Lewis & Clark 4:13.6.
Heat 2: Lincoln-Tac 4:04.6, Kamiakin 4:08.6, Franklin 4:09.4,
Battle Ground 4:10.1.

Shot put
1 Carrie Albano, Meadowdale 50-5½
2 Jackie Henry, Lynnwood 47-10
3 Sue Doucette, Curtis 46-1
4 Kathy Wilson, Mercer Island 43-8½
5 Maureen Dunn, Sammamish 43-4
6 Quenna Beasley, Pasco 42-8¼
7 Oly Flores, Rogers-Puy 41-5
8 LuAnn Walters, Aberdeen 40-7¾
Others: Sian Walford, Federal Way, 40-5; Penny Thomley, Shadle Park, 39-5;
Debbie Lombardi, Lindbergh, 39-4½; Deanna Johnson, Lincoln-Tac, 38-8¼;
Susan Ferris, Ingraham, 39-1; Karen Beamer, Pasco, 38-5½;
Renee Bagwell, University, 36-10; Tanya Prescott, Ingraham, 36-0.

Discus
1 Jackie Henry, Lynnwood 138-1
2 Kathy Wilson, Mercer Island 136-8
3 Quenna Beasley, Pasco 136-0
4 Sue Doucette, Curtis 131-5
5 Bonnie Van Poursem, Mercer Island 126-6
6 Karen Beamer, Pasco 125-11
7 Kathy Percy, Bellevue 123-11
8 Gwen McAdams, Wilson 118-11
Others: Alofa Vailaile, Kennedy, 113-9; Lynn Batchelder, Meadowdale, 112-7;
Debbie Davis, Fort Vancouver, 112-4; Becky Fusch, Kentridge, 110-5.

Javelin
1 Glenna Carter, Wenatchee 133-7
2 Laurie Buskala, Oak Harbor 127-7
3 Martha Reinert, Sehome 126-8
4 Linda Kuzmak, Davis 125-2
5 Helen Anderson, Kelso 125-0
6 Val Sholes, Aberdeen 122-0
7 Mylissa Coleman, Gonzaga 118-9
8 Cheryl Rhea, Eisenhower 117-9
Others: Lynn Palmer, Wenatchee, 112-6; Paula Hudson, Lewis & Clark, 108-0;
Annette Clifton, South Kitsap, 107-4; Danita Frame, Columbia River, NM;
Pam Lorenson, Fort Vancouver, NM; Patti Locke, Sehome, NM.

High jump
1 Julie Cosgrove, Sammamish 5-9½
2 Toni Swanson, Auburn 5-5
3 Gaye Brandenstein, Ingraham 5-4
4 Martha Reinert, Sehome 5-4
5 Andrea Frost, Puyallup 5-4
6 Cathy Owen, Issaquah 5-4
Others: Meg Metzger, Everett, 5-2; Karen Erickson, Ferris, 5-2;
Lisa Dickerson, Kamiakin, 5-2; Janelle Daniels, Rogers-Spo, 5-2;
Dana Fish, Auburn, 5-0; Katy Wayman, Franklin, 5-0; Sharlene Sansom, Walla Walla, 5-0;
Kathy Cobb, Battle Ground, 5-0; Sue Burrus, Sammamish, 5-0; Angel Lee, Wilson, 4-10.

Long jump
1 Susie Morehart, Bethel 19-0½
2 Linda Capers, Franklin 18-11¼
3 Debbie Campbell, Kentridge 18-9
4 Jakki Davis, Lincoln-Tac 18-8
5 Pat Owens, Richland 18-3
6 Rhonda Bell, Sammamish 17-11¼
7 Sue Burrus, Sammamish 17-10½
8 Dana Carr, Roosevelt 17-9¾
Others: Karen Crull, North Central, 17-1¼; Sharon Lester, Ferris, 17-0;
Emily Mamales, Oak Harbor, 16-11½; Antonette Blythe, Oak Harbor, 16-10½;
Julie Wilson, Clover Park, 16-8¾; Jennifer Doan, Mt. Rainier, 16-8½;
Julie Small, Evergreen-Van, 16-5½; Peggy Colvin, Kamiakin, 16-0½.

Team scores
1 Sammamish 55
2 Roosevelt 26
3 Issaquah 23
Mercer Island 23
Bethel 22, Kennedy 22, Blanchet 21, Federal Way 20, Renton 20, Lynnwood 18,
South Kitsap 16, Franklin 14, Lincoln-Tac 14, Oak Harbor 13, Sehome 12,
Clover Park 10, Curtis 10, Edmonds 10, Meadowdale 10, Shorecrest 10,
Wenatchee 10.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=519

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>