↑ Return to *

Print this Page

1985 AAA Girls

Class AAA girls state meet 1985
Lincoln Bowl, Tacoma, May 24-25

100 meters
1 Stefanie Hunter, Fort Vancouver 11.95
2 Hollie Watson, South Kitsap 12.14
3 Joyce Schweim, Puyallup 12.33
4 Amy Hoggarth, Bothell 12.38
5 Tina Braman, Rogers-Spo 12.54
6 Michelle Stanley, Lincoln 12.54
7 Jada Neal, Columbia River 12.69
8 Tina Haskins, Clover Park 12.71
Heat 1: Hunter 12.26; Hoggarth 12.62; Stanley 12.75;
Sherry King, Kamiakin, 13.03; Toni Williams, Renton, 13.41.
Heat 2: Watson 12.37; Haskins 12.79; Neal 12.85; Brenda King, Mariner, 12.88;
Kellie Gamby, Rogers-Spo, 12.96; Gerri Polk, Garfield, 12.99.
Heat 3: Braman 12.62; Schweim 12.63; Annie Atkinson, Lincoln, 12.97;
Marcia Cillan, Richland, 13.03; Debbie Hughes, Interlake, 13.07.

200 meters
1 Sandy Collins, Garfield 24.68
2 Stefanie Hunter, Fort Vancouver 24.77
3 Hollie Watson, South Kitsap 24.92
4 Brenda Harding, Kamiakin 25.03
5 Michelle Stanley, Lincoln 25.62
6 Toni Williams, Renton 25.95
7 Dana Jones, Garfield NT
8 Sherry King, Kamiakin NT
Heat 1: Hunter 24.64; Harding 25.32; Stanley 25.60; Jones 25.91;
Amy Hoggarth, Bothell, 25.94; Kathy Tobin, Kennedy, 25.94;
Kellie Gamby, Rogers-Spo, 26.04; Kim McGinnis, Hazen, 26.33.
Heat 2: Collins 24.76; Watson 25.39; King 26.16; Williams 26.23;
Brenda King, Mariner, 26.29; Diana Kelly, Sammamish, 26.30;
Trish Johnston, North Central, 26.36.

400 meters
1 Brenda Harding, Kamiakin 55.76
2 Dana Jones, Garfield 58.46
3 Amy Bannister, Bothell 58.57
4 Sherry King, Kamiakin 58.95
5 Kim Gillis, Mountain View 59.12
6 Helen Bajocich, Blanchet 59.34
7 Brenda Williams, Sumner 60.71
8 Honey Messick, Rogers-Puy NT
Heat 1: Harding 57.34; Gillis 59.07; Bannister 59.43; Messick 60.81;
Twyla Stoll, Kent-Meridian, 61.56; Kirsten Anderson, Gonzaga Prep, 61.88;
Staci Williams, Garfield, 61.92; Kim Biegert, Lindbergh, 62.83.
Heat 2: Jones 58.17; King 59.24; Bajocich 59.40; Williams 59.79;
Honore Mealey, Gonzaga Prep, 59.99; Tracy Brand, Puyallup, 60.04;
Maggie Bannon, Everett, 61.14; Mary Kepner, Wilson, 61.63.

800 meters
1 Mary Dong, Franklin 2:14.80
2 Kelly Smith, Issaquah 2:15.34
3 Tammy Primus, Pasco 2:16.99
4 Beth Julian, Kennewick 2:17.50
5 Kris Kent, University 2:18.21
6 Val Stocker, Oak Harbor 2:18.39
7 Maureen Hankinson, Wilson 2:18.81
8 Stacy Liebsack, Issaquah 2:20.28
Heat 1: Dong 2:16.4; Primus 2:17.8; Liebsack 2:18.4; Hankinson 2:19.5;
Eileen Nolan, Mountain View, 2:20.8; Mary Courage, Kennedy, 2:20.9;
Lynn Reder, Bellarmine; Kirsten Brock, University.
Heat 2: Smith 2:17.76; Julian 2:17.79; Stocker 2:18.03; Kent 2:18.21;
Becky Randall, Mercer Island, 2:19.1h; Raelynn Emtman, Bellarmine, 2:19.86;
Nina Colasurdo, Kennedy; Micki Bly, Federal Way.

1,600 meters
1 Lisa Corp, Mead 4:59.76
2 Brigid Stirling, Roosevelt 5:01.05
3 Beth Julian, Kennewick 5:02.86
4 Kris Kent, University 5:04.06
5 Randi Taruscio, Walla Walla 5:10.73
6 Kathy Crary, Fort Vancouver 5:12.28
7 Theresa Waiss, Eastside Catholic 5:16.46
8 Monica Campbell, Bellevue 5:17.32
Debbie Isler, Renton, 5:19.80; Rachel Howard, Newport, 5:19.91;
Kari Baerg, Bellarmine, 5:25.9; Sharon Gerrish, Puyallup, 5:26.1;
Tina Baicy, Kent-Meridian, 5:28.0; Martha Hunter, Lakes, 5:32.8;
Dana Riley, Federal Way, 5:40.0; Sophie Vicent, Snohomish.

3,200 meters
1 Randi Taruscio, Walla Walla 11:00.2
2 Libby Tyson, Walla Walla 11:00.7
3 Sue Taylor, North Central 11:04.0
4 Amy Corp, Mead 11:10.1
5 Kathy Crary, Fort Vancouver 11:18.3
6 Alydia Anderson, Decatur 11:18.5
7 Linda Johnson, Oak Harbor 11:20.5
8 Debbie Isler, Renton 11:28.5
Stefanie Harris, Redmond, 11:29.2; Tina Stewart, Kennedy, 11:33.2;
Jill Shelton, Mercer Island, 11:34.7; Torey Schafer, Hazen, 11:37.0;
Monica Campbell, Bellevue, 11:37.0; Becky Templeton, Eastside Catholic, 11:40.0;
Dana Riley, Federal Way, 11:49.0; Jennifer Newkirk, Renton, 11:51.0.

100 hurdles
1 Sandy Collins, Garfield 14.30
2 Joyce Schweim, Puyallup 14.44
3 Brenda Harding, Kamiakin 14.91
4 Leslie Campbell, Garfield 15.20
5 Julie Thorsland, Kentwood 15.33
6 Mary Kusler, Snohomish 15.40
7 Janet Otto, Mountain View 15.53
8 Karissa Pederson, Kennedy 15.60
Heat 1: Collins 14.32; Schweim 14.79; Harding 15.13; Kusler 15.20;
Karen Lauve, Redmond, 15.30; Kelly Baker, Jefferson, 15.80;
Donna Monette, South Kitsap, 15.82; Dawn Moon, Ferris, 15.90.
Heat 2: Campbell 14.99; Thorsland 15.28; Otto 15.50; Pederson 15.53;
Kim Hodges, Mead, 15.80; Melissa Fisher, Kennewick, 15.86;
Marci Smith, Kent-Meridian, 16.06; Sophie Berry, Issaquah, 16.21.

300 hurdles
1 Joyce Schweim, Puyallup 43.70
2 Leslie Campbell, Garfield 44.64
3 Lara Handsfield, Mercer Island 44.78
4 Julie Thorsland, Kentwood 45.26
5 Mary Kusler, Snohomish 45.32
6 Karissa Pederson, Kennedy 45.62
7 Kim Hodges, Mead NT
8 Kathy Gordon, Kamiakin NT
Heat 1: Schweim 43.96; Handsfield 44.49; Kusler 45.31; Hodges 45.79;
Lenore Zapata, Walla Walla, 46.42; Mei-Le Hennen, Renton, 46.74;
Rachel Rahman, Garfield, 47.62.
Heat 2: Campbell 44.99; Thorsland 45.50; Pederson 45.83; Gordon 46.08;
Brenda Guenther, Puyallup, 46.13; Janet Otto, Mountain View, 46.91;
Jill Kehle, Inglemoor, 47.30.

400 relay
1 Garfield 47.90
(Polk, Campbell, Jones, Collins)
2 Lincoln 48.85
3 Fort Vancouver 49.76
4 Kentwood 49.90
5 Sammamish 49.97
6 Rogers-Spo 50.07
7 Jefferson 50.20
8 Richland 50.50
Heat 1: Garfield 47.93; Fort Vancouver 49.41; Jefferson 50.02;
Kentwood 50.22; Mead 50.25; Wenatchee 50.46; South Kitsap 50.85;
Mercer Island.
Heat 2: Sammamish 49.86; Lincoln 49.98; Rogers-Spo 50.10;
Richland 50.31; Hazen 50.39; Mariner 50.42; Interlake 50.72;
Puyallup 51.03.

800 relay
1 Lincoln 1:42.48
(Stanley, Joyner, Braggs, Atkinson)
2 Garfield 1:42.56
3 Renton 1:43.98
4 Wenatchee 1:44.69
5 Jefferson 1:46.22
6 Sumner 1:46.23
7 Interlake 1:47.08
8 Mercer Island NT
Heat 1: Garfield 1:42.89; Renton 1:44.18; Sumner 1:45.53;
Wenatchee 1:46.04; Lewis & Clark 1:47.50; Bothell 1:47.77.
Heat 2: Lincoln 1:43.80; Jefferson 1:46.07; Interlake 1:46.97;
Mercer Island 1:47.07; Kennewick 1:47.23; Hazen 1:47.32.

1,600 relay
1 Kamiakin 3:54.39
(Gordon, King, Redden, Harding)
2 Puyallup 3:56.29
3 Mountain View 3:57.05
4 Kennedy 3:57.17
5 Eastside Catholic 4:01.22
6 Issaquah 4:01.89
7 Gonzaga Prep 4:05.45
8 Bellarmine 4:06.05
Heat 1: Puyallup 4:02.28; Eastside Catholic 4:03.52; Bellarmine 4:03.87;
Gonzaga Prep 4:04.85; Oak Harbor 4:06.54; Lindbergh 4:07.50.
Heat 2: Kennedy 3:58.94; Mountain View 4:00.62; Kamiakin 4:01.69;
Issaquah 4:02.48; Mead 4:04.27; Wilson 4:04.87.

Shot put
1 Bridget Foxx, Garfield 44-9¾
2 Tracie Millett, Auburn 43-6½
3 Wilkie Heskett, Bethel 41-0½
4 Lori Johnson, Curtis 39-10
5 Angie Pleasant, Davis 39-4¼
6 Amy Brooking, Ballard 38-10¼
7 Mandy Croly, Lake Washington 38-3
8 Jackie Hentges, Mead 38-2
Michelle Herring, Kennedy, 37-9¾; Tondi Redden, Kamiakin, 36-10½;
Kristi Yandell, Snohomish, 35-4¼; Bobbi Avington, Fort Vancouver, 35-3¾;
Laurie Records, Federal Way, 35-1; Amy Thompson, Central Valley, 35-0¼;
Darlene Huff, Roosevelt, 34-11¾; Jackie Tutt, Lakes, 34-7.

Discus
1 Tracie Millett, Auburn 144-8
2 Jackie Hentges, Mead 129-2
3 Kim Rettig, Bellevue 123-11
4 Kim Phillips, Kamiakin 123-11
5 Cindy Alt, Columbia River 118-5
6 Keri Strobeck, Ferris 117-7
7 Theresa Utley, Kennedy 115-3
8 Kelly Klungness, Jefferson 113-11
Jeanine Ledford, Lincoln, 113-10; Mandy Croly, Lake Washington, 111-10;
Jan Quincy, Evergreen-Sea, 109-5; Gina Dobson, Wenatchee, 105-9;
Holly Kroon, Mercer Island, 103-2; Monica Dickson, Cascade, 101-1;
Michelle Nicholl, Mercer Island, 93-7.

Javelin
1 Laurie Merlino, Fort Vancouver 139-2
2 Phelicia Sperrazzo, Mead 135-10
3 Donna Monette, South Kitsap 132-4
4 Kim Phillips, Kamiakin 129-11
5 Rachel Rankin, Fort Vancouver 125-9
6 Tracie Millett, Auburn 122-0
7 Cheri Pelkey, South Kitsap 121-4
8 Tracie Davis, Columbia River 118-4
Katie DeVilleneuve, Richland, 118-3; Kellee Magnuson, Kamiakin, 115-11;
Diana Hand, Evergreen-Van, 111-10; Tori Rhodes, Mead, 110-4;
Janet Herman, South Kitsap, 109-0; Erica Anderson, Walla Walla, 108-10;
Susan Young, South Kitsap, 108-8; Wendy Sullivan, Kennewick, 107-2;
Karissa Pederson, Kennedy, 106-2.

High jump
1 Sonja Swan, Lincoln 5-9
2 Stacey Asplund, Columbia River 5-6
3 Kelley Larson, Bellevue 5-6
4 Kelly Baker, Jefferson 5-5
5 Allison Carmer, Sammamish 5-4
Jan Ecklund, Curtis 5-4
7 Kay Koppelman, Puyallup 5-4
Wendy Allen, Ferris 5-4
Kesha Christensen, Kamiakin 5-4
Cathy Boyd, University, 5-2; September George, Juanita, 5-2;
Wendy Cable, Kamiakin, 5-2; Debbie Murrey, Sammamish, 5-0;
Michelle Westman, Curtis, 5-0; Mary Kusler, Snohomish, 5-0;
Becky Chandler, Kennedy, 5-0.

Long jump
1 Sandy Collins, Garfield 19-1
2 Sarah Thompson, Kentwood 18-5
3 Julie Thorsland, Kentwood 18-1¼
4 Tondi Redden, Kamiakin 17-7¾
5 Linda Lester, Lewis & Clark 17-6¾
6 Lisa Kussman, Highline 17-4¾
7 Kennedy Lewis, Sammamish 16-7¾
8 Karissa Pederson, Kennedy 16-6¾
Eva Thornton, Garfield, 16-4½; Stacy Gary, Inglemoor, 16-3¼;
Margie Spidell, Moses Lake, 16-2; Lynette Shook, Lewis & Clark, 15-10;
April Barlow, Fort Vancouver, 15-7; Sherri Boyles, Mariner, 15-6.

Team scores
1 Garfield 78
2 Kamiakin 46
3 Fort Vancouver 39
4 Puyallup 32
Lincoln 31, Mead 30, Kentwood 24, South Kitsap 20, Walla Walla 20,
Auburn 19, Bellevue 12, Kennewick 10, Franklin 10, Columbia River 10,
Bothell 10, Issaquah 9, Mountain View 8, Roosevelt 8, Renton 7,
North Central 6, Pasco 6, Bethel 6, Jefferson 6, Mercer Island 6,
University 6, Curtis 5½, Kennedy 5, Wenatchee 4, Sammamish 3½,
Snohomish 3, Rogers-Spo 3, Lewis & Clark 2, Eastside Catholic 2,
Davis 2, Oak Harbor 1, Decatur 1, Sumner 1, Ferris 1, Highline 1,
Ballard 1, Blanchet 1.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=499

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>