↑ Return to *

Print this Page

1987 AAA Girls

Class AAA girls state meet
Lincoln Bowl, Tacoma, May 29-30, 1987
(scored 6 deep)

100 meters
1 Keryn Shines, Rogers (Spokane) 12.37
2 Jennifer Galka, Curtis 12.48
3 DeShannon Daye, Garfield 12.59
4 Anna Ovalle, Lakes 12.65
5 Ann Marie Kesling, Hudson’s Bay 12.66
6 Wanda Petty, Clover Park 12.71
7 Sherry King, Kamiakin 12.83
8 Darese Daniels, Lindbergh 13.08
Heat 1: Galka 12.63; Daye 12.71; Petty 12.86; Daniels 13.22; Sheri Boyles, Mariner 13.30;
Shayla Sanders, Franklin 13.31; Traci Richards, University 13.42; Mikki Bergman, Richland 13.43.
Heat 2: Shines 12.34; Ovalle 12.53; Kesling 12.58; Kamiakin 12.60; Alisha Byrd, Wilson 12.74;
Valita Sauls, Renton 12.77; Flo Mark, Bothell 13.00; Amy Fitzsimmons, Sammamish 13.11.

200 meters
1 Keryn Shines, Rogers (Spokane) 25.10
2 DeShannon Daye, Garfield 25.51
3 Jennifer Glaka, Curtis 25.53
4 Anna Ovalle, Lakes 25.64
5 Dana Jones, Garfield 25.87
6 Ann Marie Kesling, Hudson’s Bay 25.96
7 Tanya Smith, Everett 25.96
8 Jennifer Bannon, Moses Lake 25.99
Heat 1: Daye 24.96; Galka 25.34; Kesling 25.50; Lakes 25.55; Sherry King, Kamiakin 25.57;
Monica Jackson, Renton 26.24; Kelly Ramsdell, Ferris 26.25; Shayla Saunders, Franklin 26.93.
Heat 2: Shines 25.33; Smith 25.41; Jones 25.47; Bannon 25.55; Wanda Petty, Clover Park 26.02;
Derese Daniels, Lindbergh 26.15; Tracy Griffen, Lincoln 26.33; Heidi Shanafelt, Bothell 26.72.

400 meters
1 Helen Bajocich, Blanchet 56.74
1 Jennifer Bannon Moses Lake 56.94
3 Dana Jones, Garfield 57.82
4 Trisha Taormina, Olympic 58.35
5 Sherry King, Kamiakin 59.07
6 Monica Jackson, Renton 59.30
7 Kellie Gamby, Rogers (Spokane) 59.40
Brenda Harding, Kamiakin scr
Heat 1: Bannon 56.83; Gamby 57.81; Veronica Bennett, Lincoln 59.70; Heidi Shanafelt, Bothell 60.49;
Trina Miller, Marysville 61.01; Anna Ovalle, Lakes 61.99.
Heat 2: Bajocich 58.45; Jackson 58.76; Harding 58.96; Tracy Pleiman, Issaquah 59.60;
Brenda Williams, Sumner 60.45; Liesel Dayar, Fort Vancouver 60.78.
Heat 3: Jones 56.92; Taormina 57.54; King 58.32; Darese Daniels, Lindbergh 59.79;
Jill Stocker, Central Valley dq.

800 meters
1 Amy Bannister, Bothell 2:10.36 (meet record)
2 Helen Bajocich, Blanchet 2:13.43
3 Thuy Hoang, Lindbergh 2:16.11
4 Stacey Liebaack, Issaquah 2:16.54
5 Krista Lynn, Lake Washington 2:16.75
6 Lisa Dressel, Shadle Park 2:17.15
7 Katrina Rostedt, Clover Park 2:17.17
8 Kim Alberts, Lindbergh no time
Heat 1: Bannister 2:13.95; Liebsack 2:18.16; Alberts 2:18.20; Rostedt 2:18.34;
Katie Rein, Mead 2:20.08; Kelly Tysseling, Cascade 2:21.26; Renee Chamberlin, Walla Walla 2:21.39;
Heather Nabours, Lakes 2:22.79.
Heat 2: Bajocich 2:18.0h; Hoang 2:18.2h; Lynn 2:18.3h; Dressel 2:18.8h;
Andrea Anderson, Federal Way 2:20.2h; Mary Bruington, Mountain View 2:20.3h;
Jo Shafer, Kamiakin 2:20.8h; Erika Gruman, Auburn 2:28.3h.

1600 meters
1 Jennifer Robertson, Rogers (Spokane) 4:59.05
2 Lisa Dressel, Shadle Park 5:01.62
3 Kiersten Knutson, North Central 5:01.76
4 Kelli Powell, Mariner 5:06.9h
5 Kim Alberts, Lindbergh 5:09.6h
6 Debbie Granley, Lake Washington 5:10.1h
7 Kelly Edgerton, Wenatchee 5:12.6h
8 Leslie Smith, Issaquah 5:16.7h
Molly Peterson, Eisenhower 5:17.3h; Liv Bergerson, Lake Washington 5:17.6h;
Katrina Rostedt, Clover Park 5:20.4h; Gwen Hundley, Rogers (Puyallup) 5:21.2h;
Kim Waalk, Federal Way 5:22.2h; Dedre Murnane, South Kitsap 5:22.6h;
Charro Keeney, Evergreen (Vancouver) 5:26.1h; Julie Folkman, Issaquah 5:35.1h.

3200 meters
1 Lisa Dressel, Shadle Park 10:37.34
2 Kiersten Knutson, North Central 10:49.31
3 Kelli Powell, Mariner 10:58.89
4 Gwen Hundley, Rogers (Puyallup) 11:10.18
5 Darcy Kenfield, Pasco 11:10.20
6 Sandie Whitaker, Newport 11:10.59
7 Barb Dodds, Lindbergh 11:13.04
8 Melanie Kosin, Eisenhower 11:13.04
Sujata Dev, Federal Way 11:15.97; Alydia Anderson, Decatur nt; Tammy Wines, Kelso nt;
Becky Crecelius South Kitsap nt; Robin Swanson, Lindbergh nt; Micky Gray, Issaquah nt;
Jenny Scott, Inglemoor nt; Laura Howse, Mercer Island nt.

100 meter hurdles
1 Karen Lauve, Redmond 14.56
2 Leslie Campbell, Garfield 14.64
3 Brenda Harding, Kamiakin 14.69
4 Chris Gesch, Wilson 14.87
5 Nikki Dinish, Garfield 15.09
6 Kelly Ramsdell, Ferris 15.25
7 Katie Rossman, Kennedy 15.39
8 Kim Davidson, Kennewick 16.18
Heat 1 (hand timed): Gesch 14.8; Campbell 14.9; Rossman 15.3; Davidson 15.5;
Kennedy Lewis, Sammamish 15.6; Kelly Keist, Mountain View 16.1; Renee Davis, Rogers (Spokane) 16.6;
Connie Bunt, Kentridge 16.9.
Heat 2 (hand timed): Harding 14.3; Lauve 14.6; Dinish 15.0; Ramsdell 15.2;
Julie Thorsland, Kentwood 15.3; Karen Wiedman, Kent-Meridian 15.6; Marnee Senger, Kentridge 16.5;
Stephanie Smith, Everett 16.6.

300 meter hurdles
1 Nikki Dinish, Garfield 43.09
2 Brenda Harding, Kamiakin 43.56
3 Chris Gesch, Wilson 43.92
4 Lara Handsfield, Mercer Island 44.29
5 Karen Wiedmann, Kent-Meridian 45.70
6 Marnee Senger, Kentridge 45.92
7 Shanna Powell, Renton 46.50
8 Julie Allen, Franklin 46.39
Heat 1: Dinish 44.21; Powell 46.10; Senger 46.41; Allen 46.43; Marcia Cillian, Richland 46.53;
Katie Rossman, Kennedy 46.83; Tristin Castrey, Fort Vancouver 47.00; Amber Claypool, University 48.50.
Heat 2 (hand timed): Harding 44.0; Handsfield 44.1; Gesch 45.1; Wiedmann 45.7;
Robyn Herberholtz, Jefferson 45.8; Flo Mark, Bothell 46.7; Dian Peterson, Cascade nt;
Gina Dempsey, Rogers (Spokane) nt.

400 meter relay
1 Garfield 48.52
(Dinish, Campbell, Jones, Daye)
2 Wilson 49.74
3 Rogers (Spokane) 49.79
4 Everett 49.95
5 Sammamish 50.08
6 Kent-Meridian 50.12
7 Central Valley 50.21
8 Renton 50.47
Heat 1: Garfield 48.63; Rogers (Spokane) 49.85; Renton 50.11; Everett 50.19;
Lincoln 50.29; Wenatchee 50.45; Juanita 50.56; Decatur 51.39.
Heat 2: Kent-Meridian 49.96; Wilson 49.98; Central Valley 50.31; Sammamish 50.46;
Richland 50.62; Olympic 50.64; Bothell 51.41; Columbia River 52.03.

800 meter relay
1 Wilson 1:44.38
(Richardson, Gesch, Martin, Byrd)
2 Sammamish 1:44.80
3 Renton 1:44.82
4 Everett 1:45.70
5 Central Valley 1:46.60
6 Bothell 1:47.00
7 Juanita 1:47.74
Lincoln dq
Heat 1: Renton 1:44.07; Central Valley 1:44.83; Sammamish 1:45.17; Everett 1:46.64;
Olympic 1:47.23; Bethel 1:48.62; Richland 1:48.5; Garfield dq.
Heat 2: Wilson 1:44.02; Bothell 1:44.86; Lincoln 1:44.99; Juanita 1:45.86;
Kennewick 1:46.74; Kelso 1:47.76; Kentridge 1:49.0h; Rogers (Spokane) dq.

1600 meter relay
1 Garfield 3:55.77
(Jones, Daye, Campbell, Dinish)
2 Wenatchee 4:03.86
3 Kennedy 4:04.34
4 University 4:05.88
5 Lakes 4:07.46
6 Fort Vancouver 4:07.50
7 Mercer Island 4:09.83
Kamiakin dq
Heat 1: Garfield 3:53.46; Wenatchee 4:02.92; University 4:02.93; Fort Vancouver 4:05.51;
Kentridge 4:07.09; Federal Way 4:08.87; Blanchet 4:10.14; Rogers (Puyallup) 4:11.25.
Heat 2 (hand timed): Kamiakin 4:02.0; Kennedy 4:02.0; Lakes 4:05.9; Mercer Island 4:05.9;
Issaquah 4:06.0; Hazen 4:08.6; Mariner nt; Lewis & Clark 4:13.6.

Shot put
1 Tracie Millett, Auburn 45-10 3/4
2 Dory Reeves, Lewis & Clark 44-3
3 Kristi Yandell, Snohomish 41-11 1/2
4 Nellie Salle, Renton 41-10 1/4
5 Jennifer Fleck, Kamiakin 38-11 1/2
6 Carla Warren, Redmond 38-4 3/4
7 Laurie Records, Federal Way 37-11 3/4
8 Janet Hammer, Lakes 37-7
Dawn Phillips, Kamiakin 37-4; Sarah Schmidt, University 36-10 1/2; Pam Sweet, Kentwood 36-3 1/2;
Colleen Sharkey, Kent-Meridian 35-8; Erica Brooks, Sammamish 35-1 1/4; Adrene Dorsey, Garfield 34-8;
Jessica Chesarek, Lakes 34-0 1/2; Heather Fancher, Newport 33-11; Gina Fernandez, Columbia River 33-5 3/4.

Discus
1 Tracie Millett, Auburn 164-10 (meet record)
2 Dory Reeves, Lewis & Clark 141-2
3 Gina Fernandez, Columbia River 129-5
4 Sheri Posey, Snohomish 125-8
5 Tammy Pfeifle, Kentwood 122-10
6 Tamara Sherrill, Jefferson 122-0
7 Gretchen Kavalski, Renton 114-2
8 Nellie Salle, Renton 113-1
Pam Sweet, Kentwood 112-6; Amy Hunsaker, Kennewick 110-7; Tania Childress, Shadle Park 110-3;
Lisa McCabe, Richland 107-1; Angie Peterson, Newport 105-2; Lisa Schneider, Redmond 104-7;
Paula Kennedy, Juanita 101-8; Hayley Lorenzen, Mercer Island 99-1.

Javelin
1 Laurie Merlino, Fort Vancouver 167-9 (meet record)
2 Doreen Ostler, Richland 134-5
3 Cheri Pelkey, South Kitsap 132-8
4 Tracie Millett, Auburn 132-6
5 Kellee Magnuson, Kamiakin 130-5
6 B.J. Kuntz, Wenatchee 125-1
7 Joyce Stock, Kennewick 121-0
8 Marcie Donahue, Mead 119-5
Colleen Sharkey, Kent-Meridian 116-7; Tania Childress, Shadle Park 115-10;
Tammy Hughes, Port Angeles 112-3; Darcella Page, Kelso 110-10; Tanya McKean, Kennewick 108-3;
Paula Hornberger, Port Angeles 99-7; Holley Williams, South Kitsap 98-9;
Erin McDeavitt, Mountain View 94-3.

High jump
1 Stacey Asplund, Columbia River 5-9
2 Barb Jones, Hudson’s Bay 5-5
3 Kelly Keist, Mountain View 5-4
4 Janelle Erickson, Federal Way 5-3
5 Fran Fabien, Juanita 5-2
6 Laura Steffen, Auburn 5-2
7 Michelle Westman, Curtis 5-2
Kelley Larson, Bellevue 5-2
Marnee Senger, Kentridge 5-0; Laura Wheeler, Olympic 5-0; Marci Cillian, Richland 5-0;
Marci Donahue, Mead 5-0; RanLeigh Starling, University 5-0; Dawn Jones, Cascade 5-0;
Paula Engle, Sammamish 5-0; Tanya McKean, Kennewick 4-10.

Long jump
1 Karen Wiedmann, Kent-Meridian 18-5 1/2
2 Julie Thorsland, Kentwood 17-8 3/4
3 Melody Barnes, Federal Way 17-6
4 Debbie McFarlane, Ferris 17-5 3/4
5 Ann Marie Kesling, Hudson’s Bay 17-3 1/4
6 Wanda Petty, Clover Park 17-2 1/2
7 Kesha Dawson, Lakes 17-0 3/4
8 Kennedy Lewis, Sammamish 16-8
Kristin Hatmaker, Wenatchee 16-6 3/4; Marcy Ghan, Bellevue 16-3; Tanya Smith, Everett 16-1;
Jennifer Norman, Roosevelt 15-10; Michele Candray, Ferris 15-9 3/4; Liz Munson, Renton 15-6 1/4;
Taise Grandison, Interlake 15-5 3/4; Jennifer Bannon, Moses Lake nm.

Top individual scorers
1 Tracie Millet, Auburn 24
2 Keryn Shines, Rogers (Spokane) 21 1/2
3 Lisa Dressel, Shadle Park 19
DeShannon Daye, Garfield 19

Team scores
1 Garfield 62
2 Wilson 28
3 Rogers (Spokane) 26
4 Auburn 25
Kamiakin 20; Shadle Park 19; Blanchet 18; Columbia River 16; Lewis & Clark 16; Curtis 14;
North Central 14; Rogers (Puyallup) 14; Hudson’s Bay 13; Kent-Meridian 13; Redmond 11;
Renton 11; Bothell 11; Fort Vancouver 11; Sammamish 10; Federal WAy 10; Kentwood 10;
Lakes 10; Mariner 10; Snohomish 10; Wenatchee 9; Lindbergh 8; Moses Lake 8; Everett 8;
Richland 8; South Kitsap 6; Kennedy 6; Mountain View 6; Ferris 5; Olympic 4; Issaquah 4;
Mercer Island 4; University 4; Lake Washington 3; Clover Park 2; Central Valley 2; Juanita 2;
Pasco 2; Jefferson 1; Newport 1; Kentridge.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=495

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>