↑ Return to *

Print this Page

1990 AAA Girls

Class AAA girls state meet
Lincoln Bowl, Tacoma, May 25-26, 1990

100 meters
1 Danielle Marshall, Lake Washington 11.89
2 Stacy Sparks, Sammamish 12.02
3 Camara Jones, Mountain View 12.04
4 Celeste Stutheit, Richland 12.52
5 Cassie Jackson, South Kitsap 12.56
6 Jessie Casbere, Jefferson 12.61
7 Michalyn Glen, Olympic 12.65
8 Chundranae Nicholson, Garfield 12.70
Heat 1: Sparks 12.22; Nicholson 12.58; Glen 12.61; Casbere 12.66;
Christian White, Lincoln, 12.76; Koko Sandmeyer, Central Valley, 12.83;
Deidre Dennis, Davis, 12.83; Kristen Adams, Oak Harbor, 12.93.
Heat 2: Marshall 11.97; Jones 12.08; Stutheit 12.38; Jackson 12.40;
Mischa Jones, Central Kitsap, 12.91; Jenny Casto, Mariner, 12.92;
Heather Carlson, Kentridge, 12.98; Jodie Kemink, Mead, 13.24.

200 meters
1 Stacy Sparks, Sammamish 24.46
2 Camara Jones, Mountain View 24.64
3 Danielle Marshall, Lake Washington 25.04
4 Chundranae Nicholson, Garfield 25.49
5 Cassie Jackson, South Kitsap 25.64
6 Mischa Jones, Central Kitsap 25.81
7 Jessie Casbere, Jefferson 25.94
8 Rhoda Andrews, Wilson 26.21
Heat 1: Sparks 24.78; Nicholson 25.59; Jones 25.78; Andrews 25.88;
Celeste Stutheit, Richland, 25.99; Koko Sandmeyer, Central Valley, 26.15;
Jenny Casto, Mariner, 26.2h; Suzette Dickerson, Kentridge, 26.5h.
Heat 2: Jones 24.45; Marshall 25.23; Jackson 25.60; Casbere 26.01;
Kristen Adams, Oak Harbor, 26.46; Heather Carlson, Kentridge, 26.75;
Jodie Kemink, Mead, 26.8h; Kim Davidson, Kennewick, fs.

400 meters
1 Camara Jones, Mountain View 54.58
2 Jessie Casbere, Jefferson 57.06
3 Missy Stowell, Sammamish 57.20
4 Koko Sandmeyer, Central Valley 58.65
5 Delyn Andonian, Sammamish 58.76
6 Danielle Fessler, South Kitsap 59.27
7 Kristen Adams, Oak Harbor 59.81
8 Jenny Andreason, Bellarmine 61.47
Heat 1: Casbere 58.26; Jones 58.59; Andreason 59.30; Andonian 59.51;
Loreen Zapata, Walla Walla, 1:01.00; Heather Denneny, Gonzaga, 1:01.13;
Sara Ketner, Clover Park, 1:01.43; Meeling Hovey, Shorecrest, 1:02.0h.
Heat 2: Stowell 57.79; Sandmeyer 58.08; Adams 58.57; Fessler 58.60;
Laura Burkhardt, Port Angeles, 59.29; Tina Van Valley, Inglemoor, 59.59;
Jaquetta Armstrong, Eisenhower, 1:00.15; Debbie O’Neill, Kent-Meridian, 1:01.91.

800 meters
1 Dena Day, Mercer Island 2:10.34
2 Sarah Schwald, Rogers-Spo 2:10.71
3 Jeanetta Charity, Stadium 2:14.22
4 Emily Johnson, University 2:15.27
5 Joline Staeheli, Bellarmine 2:15.70
6 Natalie Turner, Oak Harbor 2:15.72
7 Lora Funk, Inglemoor 2:15.75
8 Sara Zak, Rogers-Puy 2:18.39
Heat 1: Schwald 2:17.26; Turner 2:17.77; Funk 2:17.84; Zak 2:19.02;
Kristin Ellis, Blanchet, 2:19.39; Stephanie May, South Kitsap, 2:21.87;
Melissa Thompson, Eisenhower, 2:25.0h; Kebra Kendall, Puyallup, 2:26.2h.
Heat 2: Charity 2:16.98; Day 2:17.67; Johnson 2:18.02; Staeheli 2:18.32;
Lia Minelli, Richland, 2:23.14; Jeanna Jessup, Kelso, 2:27.47;
Lori Woodward, Olympic, 2:30.17; Crissy Chapman, Snohomish, 2:31.4h.

1,600 meters
1 Sarah Schwald, Rogers-Spo 4:48.54
2 Kristin Wellman, Shadle Park 4:59.03
3 Robin Bryson, Eisenhower 5:05.17
4 Christy Michaels, Juanita 5:05.87
5 Kay Luo, Kentwood 5:08.06
6 Dena Day, Mercer Island 5:08.84
7 Natalie Turner, Oak Harbor 5:09.35
8 Joline Staeheli, Bellarmine 5:09.46
Rebecca Hill, Snohomish, 5:16.3h; Stephanie Schenk, Puyallup, 5:19.6;
Katie Lane, Columbia River, 5:20.0; Stacy Leaumont, Pasco, 5:24.9;
Shannon Heusser, Kentwood, 5:27.0; Christy Carlson, Lakes, 5:31.1;
Holly Geringer, Bellarmine, 5:51.4; Mindy Schneider, Issaquah, scr.

3,200 meters
1 Robin Bryson, Eisenhower 10:53.1h
2 Kristin Wellman, Shadle Park 10:54.2
3 Aimee Kriz, Sammamish 10:54.6
4 Megan Agy, Snohomish 10:55.8
5 Carrie Moller, Rogers-Spo 10:56.2
6 Amy Hobbs, Garfield 11:16.4
7 Cara Covelli, Clover Park 11:20.3
8 Kay Luo, Kentwood 11:26.4
Laura Moore, Kelso, 11:31.7; Leslie Cannon, Pasco, 11:33.6;
Mindy Schneider, Issaquah, 11:35.3; Stephanie Schwartz, Auburn, 11:42.4;
Linda Huyck, Timberline, 11:55.0; Shannon Heusser, Kentwood, 11:59.5;
Kelly Graves, Rogers-Puy, 12:00.9; Gilia Angell, Shorecrest, dq.

100 hurdles
1 Veronica Penton, Lincoln 14.76
2 Fahren Thomas, Foss 15.05
3 Emily Wise, Mead 15.26
4 Kelsey Stellick, Sammamish 15.47
5 Kim Davidson, Kennewick 15.58
6 Stephanie Ochoa, Pasco 15.70
7 Charlene Bippes, University 15.86
8 Liz Stephens, Newport 16.0h
Heat 1: Penton 15.25; Stellick 15.59; Bippes 15.67; Davidson 15.78;
Renee Scott, Clover Park, 15.78; Camlynn Hall, Lake Washington, 15.79;
Kelli Hope, Auburn, 15.79; Stephanie Fernandez, Oak Harbor, 15.94.
Heat 2: Thomas 15.44; Wise 15.71; Ochoa 15.85; Stephens 15.97;
Michelle Keller, Lincoln, 16.29; Sarah Fredrickson, Kentridge, 16.37;
Yuki Sato, Shorecrest, 16.55; Angie Warner, Fort Vancouver, 16.57.

300 hurdles
1 Veronica Penton, Lincoln 44.47
2 Camlynn Hall, Lake Washington 44.99
3 Tiffany Paup, Sammamish 45.05
4 Stephanie Ochoa, Pasco 45.17
5 Kim Davidson, Kennewick 45.39
6 Liz Stephens, Newport 46.29
7 Nicole Bertram, Ferris 48.06
8 Kristi Keene, Lakes 49.07
Heat 1: Penton 45.00; Hall 45.65; Ochoa 46.03; Stephens 46.12;
Sheree Waltz, Everett, 46.82; Gina Dempsey, Rogers-Spo, 47.04;
Sarah Fredrickson, Kentridge, 48.02; Cheryl Jensen, Rogers-Puy, 48.21.
Heat 2: Paup 44.97; Davidson 45.52; Bertram 46.89; Keene 47.49;
Renee Scott, Clover Park, 47.69; Kelli Hope, Auburn, 48.52;
Coletta LaCombe, Mariner, 48.64; Shana Gallagher, Mountain View, 48.77.

400 relay
1 Lake Washington 48.35
(Bell, Hall, Wayman, Marshall)
2 Garfield 48.83
3 Lincoln 49.14
4 Sammamish 49.30
5 Central Kitsap 49.35
6 Wilson 49.60
7 Pasco 50.04
8 Richland 50.10
Heat 1: Lake Washington 48.51, Sammamish 49.44, Central Kitsap 49.52,
Richland 49.88, Puyallup 49.95, Ferris 50.13, Cascade 50.33, Kentridge 50.58.
Heat 2: Garfield 48.72, Lincoln 49.29, Wilson 49.39, Pasco 50.09,
Mead 50.55, Foss 50.58, Evergreen-Van 50.92, Oak Harbor dq.

800 relay
1 Lincoln 1:43.15
(Penton, White, Davis, Melton)
2 Wilson 1:43.73
3 Pasco 1:44.42
4 Central Kitsap 1:44.71
5 Mountain View 1:44.78
6 Federal Way 1:46.09
7 Interlake 1:47.03
8 Lake Washington 1:48.03
Heat 1: Lincoln 1:42.07, Wilson 1:43.88, Pasco 1:44.59, Interlake 1:46.86,
Ferris 1:46.93, South Kitsap 1:48.74, Shorewood 1:48.82, Sammamish dq.
Heat 2: Mountain View 1:42.84, Central Kitsap 1:44.47, Federal Way 1:46.16,
Lake Washington 1:46.90, Mead 1:48.38, Kamiakin 1:48.53, Auburn 1:48.55,
Oak Harbor 1:54.24.

1,600 relay
1 Sammamish 3:56.58
(Stowell, Beck, Paup, Andonian)
2 Jefferson 3:57.26
3 Inglemoor 4:00.92
4 Garfield 4:02.75
5 Kamiakin 4:04.46
6 Cascade 4:05.45
7 Bellarmine 4:09.38
8 Richland 4:12.6h
Heat 1: Sammamish 4:00.57, Inglemoor 4:00.74, Kamiakin 4:03.45,
Cascade 4:04.09, Foss 4:04.55, Port Angeles 4:04.91, Central Valley 4:10.03,
Lakes 4:13.95.
Heat 2: Jefferson 3:57.76, Garfield 4:03.34, Richland 4:08.79,
Bellarmine 4:09.69, Clover Park 4:11.2h, Rogers-Spo 4:16.8h, Oak Harbor dq,
Evergreen-Van dq.

Shot put
1 Pam Lewis, Oak Harbor 43-1½
2 Chalease Menzel, Sumner 43-0½
3 Kayle Plump, Marysville 42-8¼
4 Lisa Perryman, Eisenhower 40-0¼
5 Michelle Miller, Mt Tahoma 39-4
6 Kollette Smith, Gonzaga 37-2½
7 Tomica Carter, Newport 37-1¾
8 Camisha Gix, Ferris 36-1¾
Verna McLaurin, Inglemoor, 36-1½; Kelsey Abel, North Thurston, 35-3¾;
Sandra Holmes, North Thurston, 35-3½; Arianna Boyer, Fort Vancouver, 35-2½;
Shawna Stice, South Kitsap, 35-1¼; Tiffany Sanders, Davis, 34-11;
Leta Rowlan, Kentwood, 34-10; Suzanne Lindsey, Issaquah, 33-3¼.

Discus
1 Noel Montieth, Auburn 137-3
2 Misty Blakesley, University 129-0
3 Kelly Baker, Federal Way 123-3
4 Lisa Smitch, Kennewick 117-1
5 Dee Balderson, Kennewick 115-0
6 Kayla Plump, Marysville 115-0
7 Pam Lewis, Oak Harbor 112-2
8 Chalease Menzel, Sumner 111-5
Angie Peterson, Newport, 109-11; Jennifer Kreutzer, University, 108-6;
Ann Batten, Evergreen-Van, 107-4; Kelsey Abel, North Thurston, 104-5;
Leta Rowlan, Kentwood, 101-2; Lisa Muench, Inglemoor, 100-6;
Lisa Cookson, Central Kitsap, 99-6; Tomica Carter, Newport, nd.

Javelin
1 Kelsey Stellick, Sammamish 150-4
2 Missy Stowell, Sammamish 120-2
3 Lisa Love, Kennewick 119-11
4 Jodi Orton, Mead 119-5
5 Jodi Campbell, Davis 119-4
6 Nicole King, University 115-9
7 Chalease Menzel, Sumner 115-1
8 Heather McAdams, Ferris 112-0
Beth Iwamoto, Interlake, 108-4; Tammi Munsch, Mountain View, 105-6;
Sandra Holmes, North Thurston, 102-4; Cheryl Thompson, Central Kitsap, 99-9;
Christina Slaughter, Timberline, 99-0; Karrie Marton, Jefferson, 98-0;
Melanie Curd, Olympic, 97-2; Arianne Boyer, Fort Vancouver, 92-1.

High jump
1 Megan Myers, Lake Washington 5-5
2 Dawn Putnam, Fort Vancouver 5-4
3 Wendy Wilson, North Central 5-2
4 Jill Corelli, Olympic 5-2
5 Barb McCarthy, Jefferson 5-2
5 Stephanie Fernandez, Oak Harbor 5-2
5 Kelly Czubin, Federal Way 5-2
8 Jennifer Savage, Lake Washington 5-2
Lara Pokall, Central Valley, 5-0; Kelsey Stellick, Sammamish, 5-0;
Sonja Carlson, Snohomish, 5-0; Michelle Emel, Sumner, 5-0;
Marya Jensen, Wenatchee, 5-0; Jenny Boyd, Wenatchee, 5-0;
Andria Casteel, Lakes, 4-10; Heather Dodge, Central Kitsap, 4-10.

Long jump
1 Camlynn Hall, Lake Washington 18-7
2 Taise Grandison, Interlake 17-10¼
3 Fahren Thomas, Foss 17-8½w
4 Wendy Wilson, North Central 17-7¾
5 Celeste Stutheit, Richland 17-6¾
6 Renee Scott, Clover Park 17-0½
7 Nickola Wilson, Cascade 16-10¼
8 Yuki Sato, Shorecrest 16-5¾
Jaquetta Armstrong, Eisenhower, 16-5¾; Missy Stowell, Sammamish, 16-5½;
Tabby Trotter, Port Angeles, 16-2¾; Felicia Clark, Wilson, 16-2½;
Kelly Graham, Kent-Meridian, 16-0¾; Julie Urfer, Port Angeles, 15-8;
Fredrinia Wallace, Evergreen-Van, 15-6¼w; Laura Vervaeke, Ferris, 15-3¼.

Triple jump
1 Fahren Thomas, Foss 38-5
2 Tracy Fox, Puyallup 36-8¾
3 Taise Grandison, Interlake 35-9¾
4 Kelly Graham, Kent-Meridian 35-9¼
5 Emily Repanich, Interlake 35-4
6 Nicole Baynes, Central Valley 35-3
7 Maya Davis, Lincoln 34-11
8 Bianca Martin, Timberline 34-9¼
Myrna Kinsey, Kennewick, 34-4; Lisa Gentry, Richland, 34-2¼;
Kiko Sandmeyer, Central Valley, 34-1½; Julie Urfer, Port Angeles, 33-11½;
Kari Johnson, Lake Washington, 33-11; Sheree Waltz, Everett, 33-1¼;
Halimah Muhammed, Fort Vancouver, 30-4¼; Tara Kolbeck, Snohomish, 30-3¾.

Team scores
1 Sammamish 74
2 Lake Washington 54
3 Lincoln 36
4 Mountain View 26
Foss 24, Eisenhower 20, Rogers-Spo 20, Jefferson 18, Garfield 17, Interlake 16,
Shadle Park 16, Kennewick 16, University 13, Oak Harbor 12, Mercer Island 11,
Pasco 11, Mead 10, North Central 10, Auburn 10, Wilson 9, Puyallup 8, Sumner 8,
Federal Way 8, Fort Vancouver 8, Central Kitsap 7, Marysville 7, Richland 6,
Stadium 6, Inglemoor 6, Central Valley 5, South Kitsap 5, Kent-Meridian 4,
Juanita 4, Olympic 4, Snohomish 4, Kentwood 2, Mt Tahoma 2, Bellarmine 2,
Kamiakin 2, Davis 2, Gonzaga 1, Cascade 1, Newport 1, Clover Park 1.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=486

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>