↑ Return to State Meet Champions

Print this Page

Girls Throws

Washington High Schools
State Champions - Girls (Shot, Discus, Javelin)

Shot put 

Class 4A
2015 Ginny Mell, Tahoma 10                      42-5½
2014 Aubrey Ward-El, Skyview 12                 45-1¾
2013 Courtney Hutchinson, Mead 12               46-8¼
2012 Courtney Hutchinson, Mead 11               44-8¾
2011 Kayla Adams, Jefferson 12                  45-10¾
2010 Courtney Hutchinson, Mead 9		42-6¾
2009 Kayla Adams, Thomas Jefferson 10		41-1
2008 Sofia Malamura, Thomas Jefferson 12	41-2¼
2007 Ashley Hutchinson, Mead 12			40-1½
2006 Whitney Hooks, Cascade (Everett) 12	47-3
2005 Whitney Hooks, Cascade (Everett) 11	46-7
2004 Whitney Hooks, Cascade (Everett)10		46-8½
2003 Whitney Hooks, Cascade (Everett) 9		41-10
2002 Corissa Hutchinson, Mead 9 		42-9¾
2001 Cherron Davis, Auburn Riverside 		47-1½
2000 Cherron Davis, Auburn Riverside 		44-6
1999 Natalie Kinion, Pasco 			45-5¼
1998 Mary Etter, Snohomish 			44-4
1997 Jaime Martin, North Kitsap 		42-8¾
1996 Sesilia Thomas, Spanaway Lake		43-10½
1995 Heather Gambill, Battle Ground 		45-7¾
1994 Johanna Lawson, Battle Ground 		44-1
1993 Beth Iwamoto, Interlake 			42-2¾
1992 Jeanna Hall, Mead 				40-2¾
1991 Shawne Stice, South Kitsap 		40-4¼
1990 Pam Lewis, Oak Harbor 			43-1½
1989 Dory Reeves, Lewis & Clark 		46-6¼
1988 Dory Reeves, Lewis & Clark 		46-0½
1987 Tracie Millett, Auburn 			45-10¾
1986 Tracie Millett, Auburn 			45-4¾
1985 Bridgett Foxx, Garfield 			44-9¾
1984 Laura Lavine, Issaquah 			44-0½
1983 Chris Van Pelt, Bellevue 			46-1¾
1982 Chris Van Pelt, Bellevue 			43-10½
1981 Chris Van Pelt, Bellevue 			42-9½
8 pounds
1980 Quenna Beasley, Pasco 			45-8½
1979 Jackie Henry, Lynnwood 			48-6
1978 Carrie Albano, Meadowdale 			50-5½
1977 Carrie Albano, Meadowdale 			45-7½
1976 Caryl Van Pelt, Bellevue 			45-6¾
1975 Marcia Mecklenberg, Edmonds 		48-2¼
1974 Linda Ranklin, Woodway 			40-5½
1973 Leila Martinez, Ingraham 			41-8¾
1972 Ursula Radford, Camas 			43-4
1971 Ursula Radford, Camas 			41-5
1970 Ameila Chaplin, Kiona-Benton 		39-1¾
1969 Aretha Garrett, Everett 			34-2 

Class 3A
2015 KC Moulden, Enumclaw 12            45-5
2014 KC Moulden, Enumclaw 11            44-0¼
2013 Sabrina Keys, North Central 11     42-6¾
2012 Adara Winder, Bonney Lake 12       45-9¼
2011 Adara Winder, Bonney Lake 11       44-4¾
2010 Adara Winder, Bonney Lake 10	40-9¼
2009 Tiara Killmer, Bonney Lake 11	39-7¾
2008 Kirsten Smith, Everett 12		39-0¼
2007 Kjirsten Jensen, Arlington 11	37-8
2006 Ashlee Michelson, North Central 12	41-3½
2005 Brittany Tillman, Lakes 10		40-11½
2004 Liz McCarrell, Ferndale 12		41-1
2003 Amanda Faire, Ellensburg 12	43-1
2002 Liz McCarrell, Ferndale 10 	41-0
2001 Marie Muai, Franklin Pierce 	44-4½
2000 Shannon Rance, Renton 		45-6¾
1999 Marie Maui, Franklin Pierce 	43-2¾
1998 Mariela Guante, Burlington 	47-0
1997 Mariela Guante, Burlington 	40-9½
1996 Becky Potter, Gig Harbor 		43-2½
1995 Becky Potter, Gig Harbor 		43-0¾
1994 Aretha Hill, Renton 		42-0
1993 Heather Gambill, Battle Ground 	43-10
1992 Tina Matthews, Cheney 		38-8¼
1991 Shawna Harrison, Lynnwood 		44-7¾
1990 Shawna Harrison, Lynnwood 		42-6¾
1989 Amy Nelson, Colville 		40-3½
1988 Michelle Steward, Hoquiam 		40-1
1987 Roberta Mawae, R.A. Long 		42-11¾
1986 Eva Hill, Sedro-Woolley 		40-10¼
1985 Lisa Merrill, Pullman 		46-8¼
1984 Kris Larson, Olympia 		45-2¼
1983 Jennifer Ponath, Shorewood 	47-9½
1982 Shirley Ross, Capital 		44-6¼
1981 Kris Larson, Olympia 		39-5¾
8 pounds
1980 Katie Speedy, Mt. Vernon 		40-11
1979 Joy Harmon, Enumclaw 		42-11½
1978 Lori Dresser, North Thurston 	45-1
1977 Joanna Norton, Othello 		41-0
1976 Cindy Pottle, Ferndale 		41-4¾
1975 Terry Noble, Foster 		39-5½ 

Class 2A
2015 Angel Nkwonta, Pullman 11          43-9
2014 Nike McClure, W.F. West 12         43-10¾
2013 Gina Flint, Squalicum 12           47-6¾
2012 Gina Flint, Squalicum 11           42-11¼
2011 Shreese Daniels, Steilacoom 12     43-11
2010 Anna LaBeaume, Sequim 12		43-10½
2009 Anna LaBeaume, Sequim 11		40-11¼
2008 Anna Albrecht, Pullman 12		45-0½
2007 Anna Albrecht, Pullman 11		43-11¼
2006 Anna Albrecht, Pullman 10		39-10½
2005 Angela Hartill, Riverside 12	39-6¼
2004 Jill Thoeny, Woodland 12		42-6
2003 McKenzie Burgess, Kiona-Benton 12	42-7¼
2002 McKenzie Burgess, Kiona-Benton 11 	42-5
2001 Mary Ann Graves, White Salmon 	39-10¾
2000 Cathy Schmidt, Ilwaco 		40-8
1999 Jessica Stewart, Medical Lake 	36-4½
1998 Amber Pantages, Goldendale 	40-0 

Class 1A
2015 Jordan Spradlin, Montesano 10              42-7¾
2014 Morgan Van Kooten, Lynden Chr 11           43-0½
2013 Karle Pittsinger, Chelan 11                42-0¼
2012 Tera Novy, Montesano 12                    48-0
2011 Tera Novy, Montesano 11                    45-4
2010 Amanda Youngers, Brewster 11		38-9
2009 Ashlee Coffey, Toledo 12			40-0¾
2008 Ashlee Coffey, Toledo 11			40-10½
2007 Coriann Wood, Connell 12			41-0
2006 Brianne Bechtel, Walla Walla Valley 11	36-6¾
2005 Whitney Bryant, Winlock 12			38-1
2004 Whitney Bryant, Winlock 11			36-3
2003 Virginia Larson, Tacoma Baptist 12		35-10
2002 Julie Reese, King's 12 			39-3¼
2001 Dominique Boivin, King's 			42-1
2000 Dominique Boivin, King's 			41-9¾
1999 Kim Biles, Highland 			41-7
1998 Ruth Mafi, Raymond 			38-2¾
1997 Amber Pantages, Goldendale 		38-5¾
1996 Julie Nielson, White Salmon 		43-3½
1995 Alyssa Barrus, Ridgefield 			44-9¼
1994 Lori Newell, Ilwaco 			41-2
1993 Lori Newell, Ilwaco 			37-8¾
1992 Leah Johnason, Bellevue Christian 		40-1¾
1991 Brandee Byrum, Mt. Baker 			40-10
1990 Rachael Merkley, Okanogan 			39-11½
1989 Brandee Byrum, Mt. Baker 			39-8½
1988 Candy Newman, White Salmon 		42-0½
1987 Candy Newman, White Salmon 		38-6¼
1986 Nancy Kuiper, Lake Roosevelt 		42-2¾
1985 Nancy Kuiper, Lake Roosevelt 		42-3
1984 Lisa Sohns, Stevenson 			40-3¼
1983 Heidi Rasmussen, Eatonville 		39-4¾
1982 Joanne Etheridge, Lake Roosevelt 		41-6¼
1981 Lona Joslin, Naches 			40-2½
8 pounds
1980 Lisa Hoffman, Winlock 			44-9
1979 Jenny Lemke, Sultan 			42-9½
1978 Doris Hoffman, Harrington 			41-10
1977 Lisa Smith, Raymond 			42-6½
1976 Lisa Smith, Raymond 			41-8¾
1975 Mary Skuko, Okanogan 			39-8½
1974 Mary Cox, Brewster 			40-10½
1973 Maria Kinney, Arlington 			39-4½ 

Class 2B
2015 Peyton Dungan, Rainier 11                  38-5¾
2014 Karen Bulger, NW Christian (Lacey) 12      41-11¾
2013 Karen Bulger, NW Christian (Lacey) 11      42-2½
2012 Kayla Loop, Asotin 12                      42-2
2011 Kayla Loop, Asotin 11                      37-6½
2010 Teara Cornmesser, Liberty 12		39-6
2009 Rebekah Hutson, NW Chr (Lacey) 12		38-3¼
2008 Cheresse Weidman, North Beach 11		37-10¼
2007 Brianne Bechtel, Walla Walla Valley 12	39-4¾
2006 Shayna Shute, Vancouver Christian 11	38-6
2005 Annie Hess, Bickleton 12			39-5
2004 Annie Hess, Bickleton 11			37-5
2003 Beth Frink, Wahkiakum 12			41-0¾
2002 Jena Worth, DeSales 11 			39-4¾
2001 Beth Frink, Wahkiakum 10			38-2¼
2000 Emily Dukes, Clallam Bay 			38-10¾
1999 Rachel Haataja, Naselle 			39-4
1998 Molly Carlson, Selkirk 			43-2½
1997 Vanessa Wilhelm, Crescent 			39-3¾
1996 Molly Carlson, Selkirk 			38-10
1995 Kathleen Cooper, Lake Quinault 		41-3½
1994 Kathleen Cooper, Lake Quinault 		39-1¼
1993 Heidi Knowles, Wahkiakum 			40-4½
1992 Angie Bandy, Wilbur-Creston 		40-4
1991 Angie Bandy, Wilbur-Creston 		38-9¼
1990 Angie Bandy, Wilbur-Creston 		37-1
1989 Lori Gollersrud, Naselle 			38-1¾
1988 Brenda Bessner, State Deaf 		41-2¾
1987 Brenda Bessner, State Deaf 		39-4½
1986 Deanna Beady, Liberty 			40-1¾
1985 Brenda Bessner, State Deaf 		38-1
1984 Carlene Anders, Pateros 			36-2¾ 

Class 1B
2015 Katrice Pond, Christian Faith 12   35-10
2014 Angel Garay, Wilson Creek 11       36-1
2013 Serena Hedmann, Mt Rainier Luth 12 33-6
2012 Andrea Heinen, Cusick 12           36-10
2011 Andrea Heinen, Cusick 11           36-5¼
2010 Andrea Heinen, Cusick 10		35-1¼
2009 Andrea Heinen, Cusick 9		33-9¾
2008 Claira Hull, Pateros 12		36-11½
2007 Claira Hull, Pateros 11		35-4

Discus 

Class 4A
2015 Nicole Corbett, Camas 12                   137-9
2014 Lyndsay Leatherman, Arlington 12           142-0
2013 Sadie Nielsen, Moses Lake 12               136-0
2012 Kaci Jones, Stanwood 12                    131-10
2011 Alyx Toeaina, Kentwood 11                  136-3
2010 Jessica Bush, Eisenhower 12		137-1
2009 Gaby Dixson, Battle Ground 12		135-4
2008 Gaby Dixson, Battle Ground 11		130-3
2007 Elisa Bryant, Inglemoor 12			142-1
2006 Whitney Hooks, Cascade (Everett) 12	136-7
2005 Whitney Hooks, Cascade (Everett) 11	145-6
2004 Corissa Hutchinson, Mead 11		138-9
2003 Erika Kirley, Kennewick 12			138-6
2002 Jessica Beach, Capital 11 			136-3
2001 Cherron Davis, Auburn Riverside 		146-9
2000 Cathrine Kraayeveld, Lake Washington 	154-2
1999 Mary Etter, Snohomish 			155-10
1998 Mary Etter, Snohomish 			154-10
1997 Aimee Nichols, Mountain View 		138-1
1996 Sesilia Thomas, Spanaway Lake 		154-5
1995 Heather Gambill, Battle Ground 		155-0
1994 Heather Gambill, Battle Ground 		150-1
1993 Niki Stillian, Lewis & Clark 		130-11
1992 Kim Hulse, Kentridge 			129-8
1991 Dee Balderson, Kennewick 			132-6
1990 Noel Montieth, Auburn 			137-3
1989 Dory Reeves, Lewis & Clark 		156-4
1988 Dory Reeves, Lewis & Clark 		144-11
1987 Tracie Millett, Auburn 			164-10
1986 Tracie Millett, Auburn 			136-8
1985 Tracie Millett, Auburn 			144-8
1984 Laura Lavine, Issaquah 			149-10
1983 Laura Lavine, Issaquah 			137-9
1982 Chris Van Pelt, Bellevue 			141-1
1981 Maria Haley, Juanita 			137-8
1980 Quenna Beasley, Pasco 			149-5
1979 Jackie Henry, Lynnwood 			150-2
1978 Jackie Henry, Lynnwood 			138-1
1977 Sue Doucette, Curtis 			130-8
1976 Pat Herrington, Battle Ground 		127-1
1975 Marcia Mecklenberg, Edmonds 		135-1
1974 Ann Seelye, Mercer Island 			127-5
1973 Debbie Buse, Everett 			125-8
1972 Ursula Radford, Camas 			121-7
1971 Laurie Judd, Ephrata 			108-4
1970 Laurie Judd, Ephrata 			110-3
1969 Barbie Brewster, Woodland 			105-6 

Class 3A
2015 Justean Landis, Arlington 12       135-6
2014 Elisa Grandemange, Kamiakin 12     144-11
2013 Elisa Grandemange, Kamiakin 11     138-0
2012 Calea Carr, Everett 10             126-10
2011 Kaytlyn Coleman, Kennewick 12      124-11
2010 Anna Adamko, Columbia River 11	126-11
2009 Carolina Siofele, Union 12		128-7
2008 Kjirsten Jensen, Arlington 12	133-3
2007 Kjirsten Jensen, Arlington 11	117-3
2006 Ashlee Michelson, North Central 12	132-10
2005 Becky Scherer, Shorecrest 12	125-0
2004 Jane Demme, Columbia River 12	142-4
2003 Jane Demme, Columbia River 11	132-6
2002 Jane Demme, Columbia River 10 	129-8
2001 Shannon Groh, West Valley (Spok) 	135-6
2000 Shannon Rance, Renton 		145-10
1999 Shannon Rance, Renton 		132-5
1998 Mandy Borschowa, Mount Si 		173-1
1997 Mandy Borschowa, Mount Si 		150-7
1996 Mandy Borschowa, Mount Si 		144-6
1995 Maria Manley, Stanwood 		136-8
1994 Aretha Hill, Renton 		160-9
1993 Aretha Hill, Renton 		149-0
1992 Aretha Hill, Renton 		142-4
1991 Diane Herzer, Arlington 		127-4
1990 Shawna Harrison, Lynnwood 		138-5
1989 Rachel Squillace, Woodway 		133-8
1988 Wendy Peterson, Monroe 		132-4
1987 Stacy Wells, Mt. Vernon 		129-2
1986 Sandy Whitlock, Clarkston 		132-0
1985 Sandy Whitlock, Clarkston 		142-8
1984 Debrina Jackson, Timberline 	130-6
1983 Jennifer Ponath, Shoreline 	132-4
1982 Kris Larson, Olympia 		130-8
1981 Cora Aquilar, East Valley (Spok) 	145-7
1980 Marsha Mitchell, Peninsula 	126-2
1979 Lisa Herrold, North Kitsap 	130-6
1978 Lori Dresser, North Thurston 	132-4
1977 Lori Dresser, North Thurston 	135-5
1976 Cindy Pottle, Ferndale 		140-7
1975 Joanne Norton, Othello 		123-0 

Class 2A
2015 Caroline Tupa, Evergreen (Sea) 12          129-7
2014 Elisha Allred, East Valley (Spo) 12        127-7
2013 Gina Flint, Squalicum 12                   161-11
2012 Gina Flint, Squalicum 11                   143-9
2011 Shreese Daniels, Steilacoom 12             136-0
2010 Tiffany Martinez, Othello 12		128-11
2009 Vanessa Garris, Washington 12		124-10
2008 Ashley Kennedy, West Valley (Spo) 12	146-11
2007 Anna Albrecht, Pullman 11			145-6
2006 Krystal Paszkeicz, Sultan 11		127-0
2005 Krystal Paszkeicz, Sultan 10		126-11
2004 Kimery Hern, South Whidbey 11		136-2
2003 McKenzie Burgess, Kiona-Benton 12		136-2
2002 Kate Hutchinson, Pullman 11 		144-8
2001 Kate Hutchinson, Pullman 10 		141-1
2000 Cathy Schmidt, Ilwaco 			135-0
1999 Chrissy O’Neal, Chewelah 			133-3
1998 Kristi Lund, Ridgefield 			132-4 

Class 1A
2015 Jordan Spradlin, Montesano 10              146-10
2014 Kaitlin Krouse, Chewelah 10                135-2
2013 Angelina Berger, South Whidbey 12          128-5
2012 Tera Novy, Montesano 12                    145-5
2011 Tera Novy, Montesano 11                    147-1
2010 Tera Novy, Montesano 10			126-9
2009 Nia Tauvela, Orting 12			122-3
2008 Melanie Frankart, Freeman 12		115-6
2007 Coriann Wood, Connell 12			121-1
2006 Ashley Youngers, Brewster 12		115-7
2005 Whitney Bryant, Winlock 12			115-7
2004 Tara Leaman, Tacoma Baptist 10		114-11
2003 Melissa Wu, Charles Wright 12		113-6
2002 Julie Reese, King's 12 			113-8
2001 Cathy Schmidt, Kalama 			155-2
2000 Dominique Boivin, King's 			143-7
1999 Dominique Boivin, King’s 			134-8
1998 Catherine Kraayeveld, Bellevue Christian 	147-2
1997 Heather Reichmann, King’s 			129-4
1996 Alyssa Barrus, Ridgefield 			128-3
1995 Lori Newell, Ilwaco 			127-8
1994 Angie Jenkins, Lakewood 			120-2
1993 Hannah Barrans, Chewelah 			121-1
1992 Brandee Byrum, Mt. Baker 			124-0
1991 Nicolette Dobbe, Woodland 			121-4
1990 Jennifer Kopko, Ephrata 			125-6
1989 Misty Arndt, Cascade 			110-10
1988 Monica DeKoster, Lynden Christian	 	125-11
1987 Candy Newman, White Salmon 		125-8
1986 Nancy Kuiper, Lake Roosevelt 		140-3
1985 Nancy Kuiper, Lake Roosevelt 		129-0
1984 Christine Washburn, Royal 			125-4
1983 Janine Hoffman, Harrington 		118-0
1982 Diane Bedell, Stevenson 			139-4
1981 Kathy Olson, Nooksack 			130-8
1980 Lisa Hoffman, Winlock 			128-0
1979 Kathy Olson, Nooksack 			126-5
1978 Paula Better, Goldendale 			121-11
1977 Jill Palmquist, Ephrata 			124-5
1976 Karen Suter, Morton 			115-7
1975 Julie Hansen, St. George’s 		121-7
1974 Julie Hansen, St. George’s 		114-9
1973 Mary Petrie, Arlington 			114-2 

Class 2B
2015 Karlee Freeman, Raymond 9                  137-5
2014 Piper Loop, Asotin 12                      118-1
2013 Piper Loop, Asotin 11                      127-1
2012 Kayla Loop, Asotin 12                      139-10
2011 Kayla Loop, Asotin 11                      135-8
2010 Kayla Loop, Asotin 10			130-8
2009 Elizabeth Thatcher, North Beach 11		128-5
2008 Erica Huse, Tacoma Baptist 12		127-9
2007 Shayna Shute, Vancouver Christian 12	123-6
2006 Pam Passmore, LaCrosse-Washtucna 12	123-2
2005 Annie Hess, Bickleton 12			146-10
2004 Ruth Wilhelm, Crescent 12			141-3
2003 Beth Frink, Wahkiakum 12			127-10
2002 Chelsy Wheelhouse, Glenwood 12 		124-9
2001 Pam Miller, Lake Quinault 			124-9
2000 Emily Dukes, Clallam Bay 			125-7
1999 Rachel Haataja, Naselle 			128-1
1998 Rachel Haataja, Naselle 			127-5
1997 Theresa Postlewait, DeSales 		125-3
1996 Vanessa Wilhelm, Crescent 			114-7
1995 Theresa Postlewait, DeSales 		111-11
1994 Dawn Rose, Tekoa-Oakesdale 		122-1
1993 Dawn Rose, Tekoa-Oakesdale 		123-0
1992 Dawn Rose, Tekoa-Oakesdale 		119-3
1991 Briana Enlow, Raymond 			118-9
1990 Stacy Hoffman, Ritzville 			124-9
1989 Wendy Seaberg, Wahkiakum 			123-9
1988 Wendy Seaberg, Wahkiakum 			129-0
1987 Tonia Gage, Liberty Bell 			117-8
1986 Bunny Hale, Lake Quinault 			111-2
1985 Darlene McClure, Odessa 			110-9
1984 Sharon Storey, Pomeroy 			115-0 

Class 1B
2015 Katrice Pond, Christian Faith 12           105-9
2014 Hannah Frost, Mary M. Knight 12            117-2
2013 Hannah Frost, Mary M. Knight 11            108-8
2012 Andrea Heinen, Cusick 12                   118-3
2011 Andrea Heinen, Cusick 11                   125-6
2010 Andrea Heinen, Cusick 10			118-9
2009 Charice McConville, Klickitat 9		100-0
2008 Dave'y Lumley, Trout Lake-Glenwood 12	102-1
2007 Simhaykin Jack, Inchelium 12		107-7

Javelin 

Class 4A
2015 Madelyn Sirmon, Walla Walla 11     143-0
2014 Lyndsay Leatherman, Arlington 12   146-4
2013 Maddie Sirmon, Walla Walla 10      144-7
2012 Taylor Barrus, Skyview 12          150-7
2011 Natasha Caldwell, Cascade (Ev) 12  138-6
2010 Jamie Weisner, Walla Walla 10	135-1
2009 Brooke Randall, Eastmont 12	141-4
2008 Kelsey Brennan, Monroe 12		135-9
2007 Brittany Aanstad, Lake Stevens 12	139-11
2006 Brittany Aanstad, Lake Stevens 11	141-4
2005 Carly Mauch, Pasco 12		138-4
2004 Kara Patterson, Skyview 12		148-0
2003 Kara Patterson, Skyview 11		150-9
2002 Kara Patterson, Skyview 10 	150-5
2001 Sammie Freeman, Eisenhower 	164-6
2000 Sammie Freeman, Eisenhower 	140-9
1999 Leslie Erickson, North Thurston 	170-6
1998 Leslie Erickson, North Thurston 	141-11
1997 Casey Lektorich, University 	133-7
1996 Allison Beatty, Mead 		146-8
1995 Allison Beatty, Mead 		152-7
1994 Shelly Massingale, Kennewick 	142-11
1993 Beth Iwamoto, Interlake 		137-11
1992 Arianne Boyer, Fort Vancouver 	135-4
1991 Kelsey Stellick, Sammamish 	135-8
1990 Kelsey Stellick, Sammamish 	150-4
1989 Hanne Sorenson, Redmond 		140-1
1988 Nancy Bronson, Shorewood 		136-0
1987 Laurie Merlino, Fort Vancouver 	167-9
1986 Laurie Merlino, Fort Vancouver 	159-3
1985 Laurie Merlino, Fort Vancouver 	139-2
1984 Kim Phillips, Kamiakin 		142-7
1983 Tracy McCarthey, Columbia River 	162-11
1982 Tracy McCarthey, Columbia River 	142-4
1981 Tracy McCarthey, Columbia River 	137-3
1980 Mylissa Coleman, Gonzaga 		147-11
1979 Sheri Bates, Walla Walla 		156-9
1978 Glenna Carter, Wenatchee 		133-7
1977 Carol Kuzmak, Davis 		126-0
1976 Jeanne Eggart, Walla Walla 	140-11
1975 Donna Schibert, Burlington 	145-5
1974 Julie Reimer, Sehome 		133-2
1973 Cindy Musgrove, R.A. Long 		124-5
1972 Cary Burrell, Ilwaco 		132-6
1971 Marcia Walter, Eastmont 		142-4
1970 Diane Wallila, Woodland 		118-7
1969 Debbie Bortner, Everett 		113-1 

Class 3A
2015 Kirstin Mury, Kelso 10             136-2
2014 Mariah Horton, Kelso 11            133-2
2013 Megan Mooney, Nathan Hale 11       120-8
2012 Angelique Whistocken, Kennewick 12 132-9
2011 Anna Adamko, Columbia River 12     144-9
2010 Anna Adamko, Columbia River 11	133-8
2009 Anna Adamko, Columbia River 10	141-4
2008 Mileka Grager, Enumclaw 12		134-9
2007 Amanda Peterson, Peninsula 12	157-1
2006 Elise KNutzen, Nathan Hale 12	138-4
2005 Lynnea Braun, West Valley (Yak) 12	140-3
2004 Jamie Anderson, White River 12	131-8
2003 Kelly Stovin, Newport (Bellevue)12	130-11
2002 Jamie Corwin, Liberty 12 		141-1
2001 Stephanie Ulmer, Ellensburg 	157-9
2000 Leslie Erickson, North Thurston 	154-5
1999 Shaya Orendorff, Liberty 		150-2
1998 Jamie Douglas, Mount Si 		142-6
1997 Sarah Duncan, Lake Stevens 	145-11
1996 Molly Monroe, Ellensburg 		148-7
1995 Suzy Hooper, Washougal 		147-3
1994 Leah Francis, North Mason 		154-10
1993 Nicole Trammell, West Valley (Yak)	154-7
1992 Nicole Trammell, West Valley (Yak)	145-3
1991 Kamber Backman, R.A. Long 		143-1
1990 Monika Parker, Eastmont 		142-0
1989 Monika Parker, Eastmont 		142-1
1988 Erica Carlson, Liberty 		138-10
1987 Michelle Weissenfels, Hanford 	138-7
1986 Jill Smith, Mark Morris 		156-3
1985 Erica Wheeler, Sequim 		189-7
1984 Sabrina Eames, Chehalis 		155-0
1983 Shelley Sanford, Camas 		144-4
1982 Vickie Smiley, Burlington 		156-1
1981 Vickie Smiley, Burlington 		150-5
1980 Teresa Imhoff, Ferndale 		136-1
1979 Trude Sorebo, Olympia 		145-8
1978 Cindy Browning, White River 	150-8
1977 Jennifer Chapman, Bainbridge 	133-3
1976 Bonna Schibert, Burlington 	139-11
1975 Terry Noble, Foster 		145-8 

Class 2A
2015 Katherine Taylor, Shorecrest 12    136-8
2014 Elisha Allred, East Valley (Spo)12 135-7
2013 Joellee Buckner, Colville 12       137-11
2012 Jamie Weisner, Clarkston 12        146-9
2011 Christine Kirkwood, Othello 12     167-9
2010 Christine Kirkwood, Othello 11	162-10
2009 Christine Kirkwood, Othello 10	151-10
2008 Courtney Kirkwood, Othello 12	151-0
2007 Courtney Kirkwood, Othello 11	158-10
2006 Courtney Kirkwood, Othello 10	152-11
2005 Cassie Merkley, Cascade (Leav) 11	141-7
2004 Katy McGillen, South Whidbey 12	134-1
2003 Cassie Merkley, Cascade (Leav) 10	122-3
2002 Orejeona LaFever, Grandview 12 	134-8
2001 Carolee Geaudreau, Newport 	130-9
2000 Cathy Schmidt, Ilwaco 		125-9
1999 Christina Dickinson, Colville 	139-8
1998 Christina Dickinson, Colville 	129-9 

Class 1A
2015 Kaelyn Shipley, Kalama 10          137-8
2014 Deanna Avalos, La Salle 12         138-9
2013 Kara Staffs, Okanogan 12           134-6
2012 Kelsie Taylor, Naches Valley 12    131-3
2011 Kelsie Taylor, Naches Valley 11    142-10
2010 Kristen Schoenherr, Rainier 11	132-0
2009 Trishi Williams, Mabton 12		135-10
2008 Melissa Parsons, Onalaska 12	132-5
2007 Danielle Clauson, King's 12	142-7
2006 Melissa Parsons, Onalaska 10	118-9
2005 Jaynie Hancock, La Conner 10	115-8
2004 Sara Mosiman, King's 10		138-3
2003 Melina Phillips, Kalama 12		118-5
2002 Shalene Jensen, Oroville 10 	121-4
2001 Cathy Schmidt, Kalama 		150-2
2000 Sara Fischer, Cle Elum 		131-7
1999 Sara Fischer, Cle Elum 		131-4
1998 Heather Reichmann, King’s 		148-10
1997 Heather Reichmann, King’s 		141-7
1996 Heather Reichmann, King’s 		150-10
1995 Julie Mattson, Montesano 		148-6
1994 Julie Mattson, Montesano 		133-0
1993 Julie Mattson, Montesano 		136-4
1992 Leah Francis, North Mason 		126-6
1991 Angie Poulsen, Woodland 		127-4
1990 Jennifer Kopko, Ephrata 		135-5
1989 Teddy Rouse, Kiona-Benton 		135-8
1988 Wendi Stedham, Rochester 		142-7
1987 Wendi Stedham, Rochester 		145-3
1986 Barb Lashinski, Okanogan 		152-3
1985 Jorji Miklos, Ilwaco 		125-0
1984 Lisa Sohns, Stevenson 		155-4
1983 Dawn Stedham, Rochester 		145-11
1982 Joanne Etheridge, Lake Roosevlt 	153-3
1981 Carol Wester, Lynden Christian 	135-0
1980 Joan Williamson, Mt. Baker 	138-9
1979 Lisa Combs, Woodland 		143-10
1978 Lisa Combs, Woodland 		136-10
1977 Cindy Browning, White River 	133-11
1976 Chris Cartwright, Lakeside-Sea 	129-11
1975 Cathy Miller, Freeman 		132-8
1974 Tracy Chilcote, Selah 		150-6
1973 Tracy Chilcote, Selah 		124-10 

Class 2B
2015 Emmy Engle, Okanogan 11                    132-3
2014 Karen Bulger, NW Christian (Lacey) 12      145-11
2013 Karen Bulger, NW Christian (Lacey) 11      154-4
2012 Sami Robinson, Pe Ell 11                   127-0
2011 Ana Sorci, Reardan 11                      119-6
2010 Nicole Miller, Willapa Valley 12		123-8
2009 Maddy Williams, Seattle Lutheran 10	118-7
2008 Cora Kellerman, LaConner 12		137-3
2007 Lakiesha Nilles, King's West 11		125-10
2006 Jesse Allison, South Bend 12		126-0
2005 Pam Passmore, LaCrosse-Washtucna 11	132-2
2004 Danielle Ansotigue, Chr Faith 12		115-6
2003 Kristina Reed, South Bend 12		146-4
2002 Lindsey Blaine, Lyle 11 			142-1
2001 Lindsey Crawford, South Bend 		128-0
2000 Heidi Billette, Lyle 			122-1
1999 Heather Cox, Tekoa-Oakesdale 		127-9
1998 Vanessa Wilhelm, Crescent 			140-10
1997 Erin Pehl, Willapa Valley 			142-5
1996 Erin Pehl, Willapa Valley 			134-2
1995 Erin Pehl, Willapa Valley 			128-8
1994 Kara Morgan, Clallam Bay 			127-4
1993 Tamiko Costello, LaConner 			122-8
1992 Ginger Tivey, Toutle Lake 			136-2
1991 Angie Bandy, Wilbur-Creston 		135-7
1990 Stacy Hoffman, Ritzville 			143-3
1989 Stacy Hoffman, Ritzville 			125-10
1988 Brenda Bessner, State Deaf 		167-8
1987 Brenda Bessner, State Deaf 		151-9
1986 Brenda Bessner, State Deaf 		147-8
1985 Brenda Bessner, State Deaf 		148-10
1984 Kelli Sweeney, Clallam Bay 		141-3 

Class 1B
2015 Nicole Nobbs, Riverside Chr 12     129-2
2014 Lorie LeDoux, Pateros 11           109-9
2013 Rachel Cheney, Taholah 10          110-3
2012 Kindsey Bott, Pomeroy 12           118-9
2011 Tilly McCrory, Taholah 12          119-4
2010 Kylie Mitts, Crescent 12		132-11
2009 Kyla Frajman, Lummi 11		130-0
2008 Stephanie Keen, Entiat 12		113-5
2007 Stephanie Keen, Entiat 11		126-6

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=48

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>