↑ Return to *

Print this Page

1995 AAA Girls

Class AAA girls state meet
Lincoln Bowl, Tacoma, May 26-27, 1995

100 meters
1 Francesca Green, Kamiakin 11.96
2 Marzette Penton, Lakes 12.04
3 LaShonda Christopher, River Ridge 12.09
4 Katharine Hough, University 12.23
5 Ann Sulit, Hudson’s Bay 12.52
6 Julia Goodlett, Hudson’s Bay 12.58
7 Sarah Stalker, Bremerton 12.63
8 Sarah Gerlitz, Auburn 12.77
Heat 1: Penton 12.09; Green 12.13; Goodlett 12.56; Stalker 12.59;
Latika Chandler, River Ridge, 12.74; Sarah Axley, Bothell, 12.81;
Terri Eisenman, Lake Washington, 12.89; Christi Horning, Pasco, 12.97.
Heat 2: Christopher 12.36; Hough 12.47; Sulit 12.67; Gerlitz 12.96;
Jessica Kidwell, Snohomish, 13.03; Melodie White, Kentridge, 13.04;
Stephanie Goldade, Bothell, 13.11; Tegan Swearingen, Shorewood, 13.26.

200 meters
1 Marzette Penton, Lakes 24.83
2 Chelsie Pentz, Central Kitsap 25.02
3 Francesca Green, Kamiakin 25.24
4 Katharine Hough, University 25.34
5 Shennae McNairy, Juanita 25.81
6 Whitney Schmaljohn, Central Valley 26.12
7 Sarah Gerlitz, Auburn 26.19
8 Heather Patterson, Stadium 26.64
Heat 1: Penton 25.17; Hough 25.84; Patterson 26.07; Schmaljohn 26.42;
Janeline Hayes, Kentwood, 26.45; Ann Sulit, Hudson’s Bay, 26.55;
Stephanie Goldade, Bothell, 26.79; Tami Darden, Lake Washington, 26.80.
Heat 2: Pentz 25.34; Green 25.55; Gerlitz 26.07; McNairy 26.11;
Julia Goodlett, Hudson’s Bay, 26.15; Sarah Stalker, Bremerton, 26.31;
Sarah Axley, Bothell, 26.55; Tegan Swearingen, Shorewood, 26.78.

400 meters
1 Chelsie Pentz, Central Kitsap 56.18
2 Shannon Forslund, Mt. Tahoma 57.28
3 Whitney Schmaljohn, Central Valley 57.76
4 Shennae McNairy, Juanita 57.84
5 Siobhan Everson-Stewart, Wenatchee 58.33
6 Sarah Gerlitz, Auburn 58.65
7 Aja Frary, Evergreen-Van 58.82
8 Mary Ann Brinton, Wenatchee 60.06
Heat 1: Pentz 57.40; Schmaljohn 58.01; McNairy 58.43; Everson-Stewart 58.78;
Stephanie O’Neill, Tumwater, 59.91; Christa Draggie, Auburn, 60.08;
Mindy Schvaneveld, Interlake, 60.64; Yolanda Simmons, Foss, 60.66.
Heat 2: Forslund 57.81; Frary 58.28; Gerlitz 58.72; Brinton 58.81;
Marla Spencer, Lake Washington, 59.27; Heather Patterson, Stadium, 60.34;
Jorunn Grobey, Issaquah, 61.27; Katie Kincaid, Everett, 61.93.

800 meters
1 Maia Wright, North Kitsap 2:12.70
2 Alisha Booterbaugh, Battle Ground 2:14.75
3 Holly Stout, Eastlake 2:15.02
4 Kristen Parrish, Ferris 2:17.41
5 Jennifer Hymer, Cascade 2:18.37
6 Jamie Richards, Kennewick 2:18.75
7 Amy Oldis, Kelso 2:20.14
Shannon Forslund, Mt. Tahoma dq
Heat 1: Parrish 2:14.48; Stout 2:14.79; Booterbaugh 2:15.57; Wright 2:15.63;
Dinah Austin, Shorewood, 2:15.79; Katie Ellison, Pasco, 2:20.53;
Kim Chatman, South Kitsap, 2:22.87; Brigid Byrne, Kentridge, 2:27.53.
Heat 2: Forslund 2:15.40; Richards 2:18.36; Hymer 2:18.94; Oldis 2:19.47;
Megan Clancy, Marysville, 2:20.92; Heather Forman, Curtis, 2:21.65;
Sarah Tenace, Issaquah, 2:23.52; Hilarie Schaefer, Jefferson, 2:32.52.

1,600 meters
1 Mariah McConnaughey, Ferris 5:04.28
2 Aleah Thome, Eisenhower 5:06.23
3 Anna Aoki, Fort Vancouver 5:08.0h
4 Sandra White, Central Valley 5:09.9
5 Amy Forstrom, South Kitsap 5:10.9
6 Laura Snipes, Snohomish 5:13.5
7 Erin Ash, Bellarmine 5:15.7
8 Tracy Bulick, Lakes 5:19.2
Crystal Malgesini, Snohomish, 5:19.4; Jessie Brugger, Auburn, 5:20.7;
Leah Mansfield, Olympic, 5:24.7; Beth Marino, Snohomish, 5:25.0;
Laura Haines, Bothell, 5:25.2; Maia Wright, North Kitsap, 5:31.6;
Anna Mickelson, Newport, 5:34.6; Stephanie Werther, Mountain View, 5:41.5.

3,200 meters
1 Aleah Thome, Eisenhower 11:03.8h
2 Anna Aoki, Fort Vancouver 11:06.2
3 Crystal Malgesini, Snohomish 11:10.2
4 Tammi Green, Kelso 11:13.4
5 Traci Bulick, Lakes 11:14.6
6 Emily Thompson, Mead 11:14.8
7 Andrea Warner, Curtis 11:15.9
8 Debra Vaughn, Oak Harbor 11:21.0
Jennifer Smith, Ferris, 11:22.2; Erin Ash, Bellarmine, 11:32.8;
Stacy Cail, Wilson, 11:36.7; Amy Forstrom, South Kitsap, 11:38.5;
Kate Centerwall, Newport, 11:40.0; Shelby Jacobs, Lake Washington, 11:45.7;
Beth Marino, Snohomish, 11:52.3; Jessie Brugger, Auburn, 11:53.3.

100 hurdles
1 Erin Rinear, River Ridge 14.75
2 Tina Olson, North Thurston 15.14
3 Latoya Johnson, Pasco 15.26
4 Dana Riste, Kamiakin 15.30
5 Francine Richardson, Mountlake Terrace 15.46
6 Shawna Wright, Kentridge 15.58
7 Nanette Allen, Pasco 15.60
8 Brooke Wilson, Columbia River 15.66
Heat 1: Rinear 14.99; Riste 15.37; Allen 15.57; Wilson 15.77;
Nicole Willis, Inglemoor, 15.84; Sonia Chun, Issaquah, 16.12;
Aileen Mayor, Olympic, 16.43; Farrah Feist, Jefferson, 16.56.
Heat 2: Olson 15.31; Johnson 15.35; Richardson 15.74; Wright 15.91;
Samantha Cooney, Columbia River, 16.21; Edra Johnson, River Ridge, 16.43;
Devany Thiffault, Issaquah, 16.57; Emily Howe, Mercer Island, 16.76.

300 hurdles
1 Erin Rinear, River Ridge 43.92
2 Autumn Wood, Mead 45.32
3 Nanette Allen, Pasco 45.39
4 Rebekah Paulk, Lewis & Clark 45.84
5 Brooke Wilson, Columbia River 46.25
6 Farrah Feist, Jefferson 46.82
7 LaTonya Newman, Wilson 47.08
8 Edra Johnson, River Ridge 48.07
Heat 1: Wood 45.58; Feist 46.82; Newman 47.28; Johnson 47.45;
Lisa Walker, Fort Vancouver, 48.12; Elisabeth Dowling, Mercer Island, 48.39;
Nicole Willis, Inglemoor, 48.44; Cheryl Scholten, Oak Harbor, 49.39.
Heat 2: Rinear 45.17; Allen 46.09; Paulk 46.31; Wilson 47.38;
Jackie Slate, Bellarmine, 48.45; Aileen Mayor, Olympic, 48.72;
Laura Brown, Lake Washington, 49.03; Stacey Kaplan, Mercer Island, 49.20.

400 relay
1 University 48.48
(Silvey, Wilson, Auch, Hough)
2 Mead 48.57
3 River Ridge 48.93
4 Kamiakin 49.32
5 Lake Washington 49.72
6 Kentridge 49.97
7 Bellevue 50.30
8 Hudson’s Bay 50.51
Heat 1: University 49.10, Hudson’s Bay 50.13, Kentridge 50.30, Bellevue 50.53,
Spanaway Lake 50.58, Shorewood 50.77, Bellarmine 51.05, Inglemoor 51.18.
Heat 2: Mead 49.07, River Ridge 49.19, Kamiakin 49.25, Lake Washington 49.70,
Columbia River 50.36, Mt. Tahoma 50.36, Kentwood 50.77, Snohomish 51.51.

800 relay
1 River Ridge 1:41.57
(Chandler, Rinear, Garrett, Christopher)
2 University 1:43.60
3 Pasco 1:44.57
4 Richland 1:45.35
5 Bellarmine 1:46.14
6 Lake Washington 1:46.84
7 Stadium 1:47.42
8 Kentridge 1:48.29
Heat 1: University 1:45.48, Stadium 1:46.10, Kentridge 1:46.57, Bellarmine 1:46.79,
Shorewood 1:47.54, Hudson’s Bay 1:50.31, Issaquah dq, Mountlake Terrace dnf.
Heat 2: River Ridge 1:42.55, Pasco 1:44.49, Richland 1:44.82, Lake Washington 1:45.75,
Lakes 1:46.53, Columbia River 1:46.53, Redmond 1:48.74, Federal Way 1:49.05.

1,600 relay
1 Wenatchee 3:57.04
(Wilsey, Starkweather, Brinton, Everson-Stewart)
2 Mead 4:00.28
3 Issaquah 4:02.05
4 Tumwater 4:02.79
5 Mt. Tahoma 4:02.90
6 Kentwood 4:03.61
7 Mercer Island 4:04.55
8 Kelso 4:09.26
Heat 1: Mead 4:00.57, Mercer Island 4:04.18, Kentwood 4:04.50, Kelso 4:06.24,
Everett 4:06.67, Lake Washington 4:08.32, Auburn 4:12.33, Wilson 4:28.17.
Heat 2: Wenatchee 4:00.30, Mt. Tahoma 4:01.67, Tumwater 4:02.07, Issaquah 4:02.50,
Eastlake 4:06.32, Bellarmine 4:06.55, Puyallup 4:10.35, Richland dq.

Shot put
1 Heather Gambill, Battle Ground 45-7¾
2 Sesilia Thomas, Spanaway Lake 43-1
3 Regan Leahy, Eisenhower 43-0½
4 Moya Wade, Mt. Tahoma 42-6¾
5 Dionna Anderson, Edmonds-Woodway 42-4
6 Susan Jung, Lake Washington 42-2½
7 Danice Wilkins, Evergreen-Van 38-7¾
8 Fawn Gray, Rogers-Spo 38-3¾
Celeste Hill, Auburn, 37-8½; Ardele Irving, Moses Lake, 37-4;
Keala Soares, North Thurston, 36-3¼; Shelby Hyatt, Federal Way, 35-10½;
Sharlene Summers, Interlake, 35-5¼; Angela Castillo, Edmonds-Woodway, 35-4¾;
Vania Moe, Lakes, 33-3¼; Rebekah Henkel, Snohomish, 30-10¾.

Discus
1 Heather Gambill, Battle Ground 155-0
2 Sesilia Thomas, Spanaway Lake 138-0
3 Maureen Morrison, Lake Washington 134-2
4 Gretchen Newell, Richland 133-3
5 Dena Christensen, Moses Lake 125-11
6 Fawn Gray, Rogers-Spo 119-10
7 Erin Fletcher, Stadium 118-5
8 Briana Abrahamsen, Mountain View 117-4
Rosa Leuluaialii, Bethel, 115-9; Sarah McNiel, Federal Way, 114-0;
Aishia Ford, Sammamish, 113-6; Kara Kahler, Snohomish, 111-9;
Moya Wade, Mt. Tahoma, 111-3; Angela Castillo, Edmonds-Woodway, 110-0;
Jennifer Powell, Central Kitsap, 106-11; Whitney Bailey, Marysville, 99-5.

Javelin
1 Allison Beatty, Mead 152-7
2 Shelly Massingale, Kennewick 140-9
3 Aishia Ford, Sammamish 140-2
4 Desere Healy, Kelso 137-10
5 Karis Howell, Hudson’s Bay 132-3
6 Nicole Andres, River Ridge 122-8
7 Heidi Mercer, Mountlake Terrace 121-7
8 Quisha Galloway, Walla Walla 119-9
Jennifer Powell, Central Kitsap, 108-6; Kristi Walmar, Newport, 108-2;
Jenny Webber, Everett, 105-11; Kay Dolan, Sammamish, 105-8;
Becky Steffen, Sumner, 105-3; Audrey Weaver, Olympic, 103-8;
Karena Greeny, Port Angeles, 103-8; Carrie Estlund, Jefferson, 103-3.

High jump
1 Francine Richardson, Mountlake Terrace 5-9
2 Sarah Yarbrough, Lake Washington 5-6
3 Zakiyyah Mahmood, Foss 5-6
4 Heather Templeman, Bethel 5-5
5 Jameka Stevens, River Ridge 5-5
6 Amie Brooks, Kelso 5-5
7 Pauline Hsieh, Newport 5-4
8 Kim Van Dalsem, North Thurston 5-2
Aja Frary, Evergreen-Van, 5-2; Jennifer Kurtzhall, Rogers-Spo, 5-2;
Jamie McBride, Walla Walla, 5-0; Amy Lewis, Inglemoor, 5-0;
Kim Smith, River Ridge, 5-0; Jacy Johnston, North Kitsap, 5-0;
Amy Gier, Redmond, 4-10; Mary Ann Brinton, Wenatchee, nh.

Long jump
1 LaShonda Christopher, River Ridge 19-7
2 Marzette Penton, Lakes 18-7
3 Francesca Green, Kamiakin 18-6¼
4 Adrienne Wilson, University 17-10½
5 Katie Kress, Walla Walla 17-8¾
6 Nesha Thomas, Federal Way 17-5½
7 Samantha Cooney, Columbia River 17-5½
8 Sarah Hiss, Lewis & Clark 17-2½
Kim Smith, River Ridge, 17-1¾; Cassie Greenlee, Eastlake, 17-1¾;
Cristi Horning, Pasco, 16-6; Tralee Hale, Wilson, 16-3¾;
Shennae McNairy, Juanita, 16-2¼; Sherry Regala, Cascade, 16-2;
Stephanie Huffman, Prairie, 16-0¾; Kate Herber, Bellevue, 15-10;
Rosalie Pope, Snohomish, 15-9½; Melissa Lawton, Timberline, 15-6¾.

Triple jump
1 LaShonda Christopher, River Ridge 39-10¼
2 Katie Kress, Walla Walla 37-8
3 Jane Wallace, Issaquah 36-10¼
4 Adrienne Wilson, University 36-5¼
5 Brooke Knapp, River Ridge 35-11¾
6 Rosalie Pope, Snohomish 35-10
7 Kim Smith, River Ridge 35-6½
8 Sarah Hiss, Lewis & Clark 35-2
Heather Templeman, Bethel, 34-10½; Sharon Regala, Cascade, 34-10¼;
Shannon Rollo, Columbia River, 34-2; Rachel Taylor, Tumwater, 34-0½;
Sharla Rhoades, Inglemoor, 33-6; Stephanie Hardin, Federal Way, 33-5½;
Stephanie Stauffer, Mountlake Terrace, 32-10¼; Wyjuana Startino, Kentridge, nm.

Team scores
1 River Ridge 76
2 University 38
3 Mead 37
4 Kamiakin 32
Lakes 31, Battle Ground 28, Lake Washington 24, Eisenhower 24, Pasco 20,
Central Kitsap 18, Mt. Tahoma 17, Spanaway Lake 16, Mountlake Terrace 16,
Kelso 16, Wenatchee 15, Ferris 15, Fort Vancouver 14, Central Valley 14,
Walla Walla 13, Snohomish 12, Issaquah 12, Hudson’s Bay 12, Kennewick 11,
Richland 10, North Kitsap 10, North Thurston 9, Juanita 9, Lewis & Clark 7,
Kentridge 7, Columbia River 7, Sammamish 6, Foss 6, Eastlake 6, Bellarmine 6,
Auburn 6, Tumwater 5, Stadium 5, Bethel 5, South Kitsap 4, Rogers-Spo 4,
Moses Lake 4, Evergreen-Van 4, Edmonds-Woodway 4, Cascade 4, Kentwood 3,
Jefferson 3, Federal Way 3, Mercer Island 2, Wilson 2, Newport 2, Curtis 2,
Bremerton 2, Bellevue 2, Oak Harbor 1, Mountain View 1.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=476

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>