↑ Return to *

Print this Page

1990 AA Boys

Washington High School State Meet 1990
May 25th & 26th, Lincoln Bowl, Tacoma, WA

Class AA Boys (scored 6 deep)

100 meters (hand timed)
1. Jason Anderson, Hoquiam		10.7
2. Matt Kershner, Meadowdale		10.7
3. Talbert Williams, Hudson's Bay	10.9
4. Cy McBride, Cleveland		10.9
5. Erick Schug, Kennedy			10.9
6. Brian Canton, East Valley (Spokane)	11.0
7. Mike Rillo, Lynnwood			11.2
8. Jim Good, North Kitsap		11.3

200 meters
1. Jason Anderson, Hoquiam		21.89
2. Erick Schug, Kennedy			21.91
3. Matt Kershner, Meadowdale		22.16
4. Brian Canton, East Valley (Spokane)	22.34
5. Mike McDowell, Washington		22.40
6. Mike Rillo, Lynnwood			22.44
7. Troy English, Eastmont		22.69
   Dan Easter, Battle Ground		dq

400 meters
1. Mike Rillo, Lynnwood			48.14
2. Jason Anderson, Hoquiam		48.69
3. Cy McBride, Cleveland		49.38
4. Gary Michael, Gig Harbor		49.82
5. Jim Good, North Kitsap		50.19
6. Jerrold Jackson, Renton		51.40
7. Chris Higgins, East Valley (Spokane)	51.42
    Mike Miller, Shelton		dq

800 meters
1. Dwight Wheaton, Evergreen (Van)	1:53.52
2. Kien Tseng, Woodway			1:55.25
3. Matt Chaplin, Pullman		1:56.17
4. Allan Covell, West Valley (Yakima)	1:56.37
5. Alan Rohweder, White River		1:56.40
6. Sam Alexander, Bellingham		1:58.55
7. Richard Peterson, O'Dea		2:00.19
   Eric Anderson, Prosser		dq

1600 meters
1. Andy Maris, White River		4:14.36
2. Eric Anderson, Prosser		4:15.39
3. Andy Heily, Eastside Catholic	4:17.77
4. Eric Gibson, Cleveland		4:20.43 (double checked judges form -
5. Kien Tseng, Woodway			4:18.74   this is actually what is written)
6. Mark Mathis, Sequim			4:19.02
7. Jeff Munroe, Lynnwood		4:19.21
8. James Noble, Colville		4:22.17

3200 meters (hand timed)
1. Andy Maris, White River		9:17.0
2. Andy Heily, Eastside Catholic	9:18.3
3. Erik Gibson, Cleveland		9:18.4
4. Aaron Taylor, Shelton		9:22.0
5. Paul Graddon, Kennedy		9:22.3
6. Rich Brown, Tumwater			9:22.9
7. Nate McDowell, Capital		9:24.0
8. Jeff Munroe, Lynnwood		9:31.6

110 meter hurdles
1. Richie Chambers, Lake Stevens	14.76
2. Seth Spencer, Lindbergh		14.78
3. Tony Keane, Evergreen (Seattle)	14.99
4. Joe Thomas, Renton			15.07
5. Eric Hisaw, Cheney			15.13
6. Tye Bratvold, Fife			15.29
7. Steve Pope, Chehalis			15.39
8. Abel Villaluz, Mountlake Terrace	15.46

300 meter hurdles
1. Richie Chambers, Lake Stevens	38.76
2. Eric Hisaw, Cheney			38.86
3. Seth Spencer, Lindbergh		39.45
4. Arthur Wilson, Ballard		39.55
5. Jerry Trujillo, Washington		39.91
6. Tye Bratvold, Fife			40.22
7. John Fisser, Eastmont		40.53
8. Tony Keane, Evergreen (Seattle)	41.58

400 meter relay
1. Battle Ground			42.37
  (Bradley, Ramberg, Burnett, Easter)
2. Washington				42.59
3. Bremerton				42.81
4. Bellingham				43.29
5. East Valley (Spokane)		43.55
6. Mountlake Terrace			43.95
7. Lake Stevens				44.13
8. Hudson's Bay				44.32

1600 meter relay
1. Washington				3:20.62
  (McDowell, Cawthorn, Trujillo, Hauenstein)
2. Battle Ground			3:21.14
3. East Valley (Spokane)		3:22.26
4. North Kitsap				3:24.31
5. Lynnwood				3:25.22
6. O'Dea				3:25.66
7. Mountlake Terrace			3:27.00
8. Bellingham				3:27.69

Shot put
1. Kevin Clark, Tumwater		57-1½
2. Lamarco Mitchell, Washington		56-6
3. Craig Steinmetzer, Tahoma		54-8½
4. Scott Leick, Hazen			54-7
5. Chris Bandy, Lindbergh		52-8¼
6. Curt Keller, Mount Si		52-6½
7. Troy Renneke, Edmonds		52-4¼
8. Joe Lombardi, Seattle Prep		51-8¼

Discus
1. Kevin Clark, Tumwater		165-9
2. J.P. Thurman, Colville		164-11
3. Troy Renneke, Edmonds		162-7
4. Lamarco Mitchell, Washington		162-6
5. Brian Kniffen, Eastmont		155-2
6. Doug Getman, Mark Morris		154-7
7. Craig Palm, Bellingham		153-5
8. Brian Cartwright, Mt Rainier		152-8

Javelin
1. Jeremy Stremme, Gig Harbor		194-2
2. Curt Keller, Mount Si		193-3
3. James Pate, North Kitsap		186-5
4. Chad Arthur, Mt Vernon		180-7
5. Jose Zepeda, Prosser			180-0
6. David Island, Battle Ground		175-2
7. John Kimble, Sehome			173-9
8. Tim Long, West Valley (Spokane)	171-10

High jump
1. D.J. Seydel, Mt Rainier		6-7
2. Bill Cornelius, Mt Vernon		6-6
3. Craig Anderson, Fife			6-4
   Dan Colleran, Hanford		6-4
   Brandon Shideler, Franklin Pierce	6-4
6. Mark Munns, West Valley (Spokane)	6-4
7. Isaac Chappel, Woodway		6-4
8. Eric Westover, Eastside Catholic	6-3

Long jump
1. Leonard Simpson, Rainier Beach	23-7½w
2. Cy McBride, Cleveland		23-7
3. Erick Schug, Kennedy			22-9w
4. Blayne Bradley, Battle Ground	22-8½
5. Lavon Major, Mountlake Terrace	22-2
6. Dan Colleran, Hanford		22-0½
7. David Pope, Chehalis			22-0¼
8. Isaac Chappell, Woodway		21-5w

Triple jump
1. Blayne Bradley, Battle Ground	47-0¼
2. Laeres Patton, O'Dea			46-9½
3. Isaac Chappell, Woodway		45-7
4. Nathan Beller-Bell, Cleveland	45-3
5. Tony Keane, Evergreen (Seattle)	45-0w
6. Micah Graves, Renton			44-10½w
7. Leonard Simpson, Rainier Beach	44-3½w
8. Andy Irvin, Bellingham		44-1¾

Pole vault
1. J.J. Shephard, Eastside Catholic	14-9
2. Jake Erickson, Bellingham		14-3
3. Mike Hoff, Shelton			14-3
4. John Visser, Eastmont		14-0
5. Todd Campbell, Eastside Catholic	14-0
6. Miles Deishi, East Valley (Spokane)	13-6
7. Eric Smith, Bellingham		13-6
8. John Kandel, Stanwood		13-6

High point individuals
1. Jason Anderson, Hoquiam		28
2. Andy Maris, White River		20
   Richie Chambers, Lake Stevens	20
   Kevin Clark, Tumwater		20

Team points
1. Washington				34
2. Battle Ground			33
3. Cleveland				32
4. Hoquiam				28
Eastside Catholic 26, White River 22, Tumwater 21, 
Lake Stevens 20, Kennedy 18, Evergreen (Seattle) 18,
Lindbergh 16, Woodway 16, East Valley (Spokane) 14,
Meadowdale 14, Gig Harbor 14, Bellingham 13, Lynnwood 13,
North Kitsap 12, Mt Vernon 12, Shelton 10, Cheney 10,
Prosser 10, Rainier Beach 10, Mt Rainier 10, O'Dea 9,
Mount Si 9, Colville 8, Fife 6, Renton 6, Eastmont 6,
Edmonds 6, Pullman 6, Bremerton 6, Hudson's Bay 6, Tahoma 6,
Hanford 5, Ballard 4, Franklin Pierce 4, West Valley (Yakima) 4,
Hazen 4, Mountlake Terrace 3, Mark Morris 1, Sequim 1,
West Valley (Spokane) 1.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=298

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>