Return to *

1973 A Girls

1973 A state invitational
Goldendale High School, May 18-19

70 yards
1 Zada McClellan, Washougal          8.3
2 Debbie Agranoff, Ephrata
3 Glorida Meekoe, Monroe
4 Nicki Weyland, Pomeroy
5 Paulette Rinta, W.F. West
6 Debbie Todd, Trout Lake

100 yards
1 Debbie Agranoff, Ephrata           11.7
2 Zada McClellan, Washougal
3 Nicki Weyland, Pomeroy
4 Lora Jones, Goldendale
5 Lisa Sorrell, Tenino
6 Julie Holland, Othello

220 yards
1 Sharon Barker, Bellevue Christian  27.0
2 Lisa Johnson, Selah
3 Lisa Sorrell, Tenino
4 Sue Reardon, Ilwaco
5 Karen Welief, Arlington
6 Lora Jones, Goldendale

440 yards
1 Susan Schuh, Ephrata             1:02.1 (1:01.8p)
2 Lynette Cooper, Vashon
3 Lavonne Schmidt, St. John
4 Joan Corbin, Carroll
5 Gretchen Henry, King’s
6 Jackie Ochoa, Othello

880 yards
1 Dottie McAlpine, Ephrata         2:29.3
2 Jan Roylance, Othello (2:27.6p)
3 Diane Kuschnerit, Langley
4 Kathy John, Adna
5 Gail Brown, Bickleton
6 Margie Goodman, Lyle

Mile
1 Lowna Leierer, Langley           5:44.1 (5:34.1p)
2 Donna Struthers, Carroll
3 Lori Tobin, Goldendale
4 Jan Roylance, Othello
5 Gail Brown, Bickleton
6 Debbie Mansfield, White Salmon

80-yard hurdles
1 Sharon Barker, Bellevue Christian  11.4
2 Marsha Kinney, Ephrata
3 Kathy Goodman, Selah
4 Patty Sargent, East Valley-Yak
5 Lori Pipkin, Cashmere
6 Leanne Makin, Woodland

440-yard relay
1 Ephrata                            52.3
2 Selah
3 Pomeroy
4 Decatur
5 Washougal
6 Ilwaco

880-yard relay
1 Selah                            1:52.0 (1:51.4p)
2 St. John
3 Ephrata
4 Woodland
5 Vashon Island
6 Goldendale

Mile relay
1 Carroll                          4:28.8
2 Langley                         (4:27.9p)
3 Decatur
4 Sequim
5 Goldendale
6 St. John

Shot put
1 Lourea Kinney, Arlington          38-4¼
2 Luann Heer, Ephrata
3 Becky Belisle, Ilwaco
4 Pat Rogers, Tolt
5 Paulette Rinta, W.F. West
6 Rosemary Stout, Leavenworth

Discus
1 Mary Petree, Arlington           114-2
2 Julie Hansen, St. George’s
3 Gail Albreath, Tenino
4 Becky Belisle, Ilwaco
5 Roxey Lee, Camas
6 Vicki Matthews, Vashon

Javelin
1 Tracy Chilcote, Selah           124-10
2 Sharon Barker, Bellevue Christian
3 Joanne Rimstead, Langley
4 Julie Hansen, St. George’s
5 Lind Sundquist, Rochester
6 Cathy Miller, Freeman

High jump
1 Jan Roylance, Othello             5-2
2 Marsha Kinney, Ephrata
3 Pauli Powell, St. George’s
4 Kim Drake, Washougal
5 Jennifer Klein, St. Charles

Long jump
1 Marsha Kinney, Ephrata          17-9¾
2 Judy Engels, Vashon
3 Joy Haak, Coupeville
4 Leanne Makin, Woodland
5 Joan Reichert, Castle Rock
6 Phyllis Cochwquette, Ocosta

Team
1 Ephrata             88
2 Selah               42
3 Langley             30
4 Bellevue Christian  28
Othello 24, Washougal 24, Arlington 22, Carroll 22, Vashon 19, 
St. George’s 18.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=2576