Return to *

1973 AA Girls

1973 AA state invitational
Goldendale High School, May 18-19

70 yards
1 Kim Miller, Hudson’s Bay          8.2
2 Denise Anderson, Shoreline
3 Edna Majors, Garfield
4 Terri Moreno, Issaquah
5 Karen Griffin, Ingraham
6 Sheila Williams, Blanchet

100 yards
1 Lisa Johnson, Nathan Hale        11.1 (10.9w, p)
2 Kathy Cassidy, Hudson’s Bay
3 Linda Jones, Lakes
4 Kim Miller, Hudson’s Bay
5 Anita Williams, Garfield
6 Sharona Ensrud, Franklin Pierce

220 yards
1 Lisa Johnson, Nathan Hale        25.2
2 Sue Kindall, Issaquah
3 Lynn Oosting, Ferris
4 Jamie Day, West Seattle
5 Linda Jones, Lakes
6 Linda Storey, Redmond

440 yards
1 Denise Anderson, Shoreline     1:01.5 (1:00.4p)
2 Jane Tearsly, Issaquah
3 Kathy Chase, Bellevue
4 Rachel Yeager, Edmonds
5 C. Ledbetter, Chief Sealth
6 Sue Trimmer, Lynnwood

880 yards
1 Linda Goff, Olympia            2:25.9
2 Lou Allison, Sehome           (2:23.4p)
3 Diane Schueler, Mercer Island
4 Lori McCallum, Nathan Hale
5 Sheri Flint, Franklin Pierce
6 Beth Auer, Battle Ground

Mile
1 Lori O’Neil, Everett           5:38.9
2 Lou Allison, Sehome           (5:26.9p)
3 Linda Goff, Olympia
4 Diane Schueler, Mercer Island
5 Diane Hammel, Davis
6 Lori McCallum, Nathan Hale

80-yard hurdles
1 Mitzi McMillin, West Seattle      10.3
2 Karen Mariweather, Interlake
3 Katherine Hale, Wapato
4 Toni Belcher, Roosevelt
5 Kate Hogan, Auburn
6 Karen Lunde, Columbia River

440-yard relay
1 Garfield                          51.5
(Ticeson, L. Williams, Majors, L. Williams)
2 West Seattle
3 Hudson’s Bay
4 Walla Walla
5 Columbia River
6 Fort Vancouver

880-yard relay
1 Garfield                        1:49.6
(Williams, Hunter, Dunn, Calhoun)
2 Lakes (1:49.4p)
3 Walla Walla
4 Hudson’s Bay
5 North Kitsap
6 Everett

Mile relay
1 Nathan Hale                     4:17.5
(Lakshas, Ringo, Phillips, Johnson)
2 Issaquah
3 Garfield
4 Hudson’s Bay
5 Tumwater
6 North Kitsap

Shot put
1 Lelia Martinez, Ingraham         41-8¾
2 Candy Votava, Mariner
3 Lora Paschal, Ballard
4 Phyllis Nuebel, Issaquah
5 Kim Grant, North Thurston
6 Jacki Siechta, Meadowdale

Discus
1 Debbie Buse, Everett            125-8
2 Kim Baker, Sammamish
3 Candy Votava, Mariner
4 Anne Seelye, Mercer Island
5 Cheryl Vanderlon, Lakes
6 Vicki Darling, Central Kitsap

Javelin
1 Cindy Musgrove, R.A. Long       124-5
2 Dana Blair, Columbia River
3 Teresa Malthus, Oak Harbor
4 Lori Suelzie, Mt. Vernon
5 Mary Jo Munn, Olympia
6 Marlyn Johnson, Evergreen

High jump
1 Nancy Fondren, Shoreline         5-5¼
2 Sherron Walker, Everett
3 Cheryl Vickerson, Kamiakin
4 Mitzi McMillin, West Seattle
5 Jane Kearsly, Issaquah
6 Cindy Conrad, Wenatchee

Long jump
1 Sherron Walker, Everett         18-4¼
2 Mitzi McMillin, West Seattle
3 Shiri Schuurmans, Fort Vancouver
4 Kim Biernier, Issaquah
5 Sue Sparks, Fort Vancouver
6 Debbie Miller, Bellingham

Team
1 Everett         39
2 Issaquah        38
3 Hudson’s Bay    36
4 Nathan Hale     35
West Seattle 34, Garfield 34, Shoreline 28, 18, Olympia 18, Sehome 16.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=2574