Return to *

1972 Girls

1972 state invitational
Goldendale High School, May 12-13

50 yards
1 Zinda Dinish, Garfield              6.2
2 Shiri Schuurmans, Fort Vancouver
3 Jones, Meadowdale
4 Wilson, Columbia River
5 Young, Roosevelt
6 Joy Lorton, Goldendale

100 yards
1 Pam Riggs, Mountlake Terrace       11.0
2 Denise Anderson, Shoreline
3 Helen Diggs, Holy Names
4 Gloria Reynolds, Eisenhower
5 Young, Roosevelt
6 Debbie Agranoff, Ephrata

220 yards
1 Pam Riggs, Mountlake Terrace       25.5
2 Helen Diggs, Holy Names
3 Lisa Johnson, Nathan Hale
4 Gloria Reynolds, Eisenhower
5 LuAnn Simon, Woodland
6 Cromwell, Columbia River

440 yards
1 Gayle Hawney, Shoreline          1:00.5 (1:00.2p)
2 Brown, Walla Walla
3 Laurie Wallace, White Salmon
4 Lavonne Schmidt, St. John
5 Rachel Yeager, Edmonds
6 Jean Zorr, Davis

880 yards
1 Laurel Miller, Shoreline         2:25.4 (2:25.0p)
2 Jan Roylance, Othello
3 Kathy John, Adna
4 Zuch, Sehome
5 Dana Amdal, Shoreline
6 Lou Allison, Sehome

Mile
1 Laurel Miller, Shoreline         5:30.2 (5:15.7p)
2 Dana Amdal, Shoreline
3 Marilee Peterson, Granger
4 Bleek, Queen Anne
5 Weiss, Everett
6 Lou Allison, Sehome

80-yard hurdles
1 LuAnn Simon, Woodland              11.0
2 Sharon Barker, Bellevue Christian
3 Katherine Hale, Wapato
4 Kate Hogan, Auburn
5 Riggs, Mountlake Terrace
6 Pati Sargent, East Valley-Yak

440-yard relay
1 Nathan Hale                       51.4 (50.7p)
2 Ephrata
3 Garfield
4 Roosevelt
5 Shoreline
6 Oak Harbor

880-yard relay
1 Walla Walla                     1:49.2 (1:48.1p)
2 Sehome
3 Woodland
4 Garfield
5 Columbia River
6 Hudson’s Bay

Mile relay
1 Garfield                        4:14.7
2 Mountlake Terrace
3 Carroll
4 North Kitsap
5 R.A. Long
6 no place

Shot put
1 Ursula Radford, Camas             43-4
2 Jacki Siechta, Meadowdale
3 Candy Votava, Mariner
4 Hibbard, Sammamish
5 Jean Meyer, Wapato
6 Rankin, Lewis & Clark

Discus
1 Ursula Radford, Camas            121-7
2 Mary Petree, Arlington
3 Debbie Buse, Everett
4 Parks, Vashon Island
5 McMahon, Mountlake Terrace
6 Davis, Inglemoor

Javelin
1 Cary Burrell, Ilwaco             132-6
2 Tracy Chilcote, Selah            126-3
3 Diana Willila, Woodland
4 Kline, Woodland
5 Joanne Rimstead, Langley
6 King, Battle Ground

High jump
1 Marsha Kinney, Ephrata             5-2
2 Lorita Offutt, Wenatchee
3 Nancy Fondren, Shoreline
4 Susan Brown, Walla Walla
5 Katherine Hale, Wapato
6 Sherron Walker, Everett

Long jump
1 Sherron Walker, Everett            17-7½
2 Melanie Kiehn, Sehome
3 Briggs, Walla Walla
4 Lisa Johnson, Nathan Hale
5 Townsend, Wilbur
6 Shiri Schuurmans, Fort Vancouver

Team
1 Shoreline               56
2 Mountlake Terrace       32
3 Garfield                30
4 Walla Walla             28
4 Woodland                28
Sehome 22, Camas 20, Nathan Hale 20, Everett 19½, Ephrata 19.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=2570