Return to *

1971 Girls

1971 state invitational
Goldendale High School, May 13-14

50 yards
1 Ronda Miner, Wapato                6.2
2 Lisa Johnson, Nathan Hale
3 Nancy Parket, Bellevue
4 Zada McClellan, Washougal

100 yards
1 Pam Riggs, Mountlake Terrace      11.2
2 Lisa Johnson, Nathan Hale
3 Melanie Kiehn, Sehome
4 Vickie Harkey, Lewis & Clark

220 yards
1 Pam Riggs, Mountlake Terrace      25.8
2 LuAnn Simon, Woodland
3 Lura Jones, Goldendale
4 Jackie Green, Ballard

440 yards
1 Lindy Oliver, Chief Sealth       1:02.9
2 Laurie Wallace, White Salmon
3 Lavonne Schmidt, St. John
4 Katie Hale, Wapato

880 yards
1 Allison Owen, Eastmont           2:28.7
2 Nancy Main, Ingraham
3 Ronda Miner, Wapato
4 Sharon Stamm, Inglemoor

Mile
1 Nancy Main, Ingraham             5:43.5
2 Allison Owen, Eastmont
3 Lowna Leierer, Langley
4 Sheri Barnes, Lewis & Clark

80-yard hurdles
1 LuAnn Simon, Woodland              10.9
2 Carol Donnell, Nathan Hale
3 Katie Hale, Wapato
4 Shelley Reed, Columbia River

440-yard relay
1 Nathan Hale                        53.6
2 Shoreline
3 Washougal
4 Mariner

880-yard relay
1 Sehome                           1:50.6
2 Shoreline                       (1:50.2p)
3 Mountlake Terrace
4 Quincy

Mile relay
1 Sehome                           4:35.4
2 White Salmon
3 R.A. Long
4 Garfield

Shot put
1 Ursula Radford, Camas              41-5
2 Barbara Krout, Camas
3 Candy Votava, Mariner
4 Val Clement, Ridgefield

Discus
1 Laurie Judd, Ephrata              108-4
2 Laurie Hague, Shoreline
3 Barbara Beals, Stanwood
4 Dee Dee Knowles, Bothell

Javelin
1 Marcia Walter, Eastmont           142-4
2 Diana Wallila, Woodland
3 Helen Parabeck, Monroe
4 Charlotte Shockley, East Valley

High jump
1 Susan Brown, Walla Walla            5-2
2 Bridget Bunes, Blanchet
3 Brenda McNees, Shoreline
4 Julie Stewart, Pullman

Long jump
1 Shelley Reed, Columbia River       17-1¾
2 Joy Lorton, Goldendale
3 Barbara Peterson, Hudson’s Bay
4 Lila Martinez, Ingraham

Team
1 Nathan Hale         34
2 Shoreline           32
3 Mountlake Terrace   30
4 Sehome              29
Eastmont 28, Wapato 28, Woodland 28, Ingraham 22, Camas 18, White Salmon 
16, Columbia River 16, Goldendale 14, Walla Walla 14, Ephrata 12, Chief 
Sealth 10, Lewis & Clark 10, Mariner 10, Washougal 10, Blanchet 8, Monroe 
8, R.A. Long 8.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=2568