Return to *

1950 Boys

1950 state meet
Washington State University, Pullman, May 19-20

100 yards
1 Luther Davis, Lake Washington      9.9
2 Willis Hanks, Ellensburg
3 Ron Schoessler, Ritzville
4 Larry Richardson, Wenatchee
5 Tom Cartwright, Auburn

220 yards
1 Luther Davis, Lake Washington      21.6
2 Larry Richardson, Wenatchee
3 Willis Hanks, Ellensburg
4 Carl LaBonge, Bremerton
5 Bruce Mason, Pullman

440 yards
1 Don Horner, Goldendale             51.1
2 Bill Mays, Yakima
3 Willard Rusk, Tonasket
4 Skip Kays, Seattle Prep
5 Tom Tebb, Sumner

880 yards
1 James Green, Overlake              2:01.6
2 Don Kohler, Bellarmine
3 Leroy Watson, Hoquiam
4 Carl Roth, Everett
5 Leland Peterson, Highline

Mile
1 Neil Rader, Lincoln-Tac            4:30.0
2 Louis Spencer, Bremerton
3 Jack Fruit, North Central
4 Charles Quantrille, Wapato
5 Dennis Danielson, Mt. Vernon

120-yard hurdles
1 Jim Iddings, Kent-Meridian         14.7
2 Bill Daws, Ferndale
3 Desmond Koch, Shelton
4 Alan Torgerson, North Central
5 Don Erickson, Everett

200-yard hurdles
1 Stan Green, Vancouver              22.7
2 Dale Thornberg, Bremerton
3 Bill Karwacki, Sedro-Woolley
4 Gordon Coates, Kent-Meridian
5 Don Shaw, North Central

880 relay
1 North Central                      1:32.0
(Wirsch, Hamlin, McHargue, Langdon)
2 Bellingham
3 Ellensburg
4 Bremerton
5 Sumner

Shot put
1 Frank Brown, Centralia             51-6½
2 Fred West, White River
3 Duane Wardlow, Hoquiam
4 Tim McCarty, Joyce
5 Ron Cooley, Everett

Discus
1 Desmond Koch, Shelton              161-1
2 Orbrey Wieland, Hoquiam
3 Fred West, White River
4 Ron Cooley, Everett
5 Joe Baldwin, Clover Park

Javelin
1 Frank Bly, Edmonds                 170-8
2 Bob Thompson, Mabton
3 Dick Hamilton, Omak
4 Eldo Carpenter, Pasco
5 Don Hammerly, Mount Si

High jump
1 Bill Benson, Burlington             6-1
2 Carroll Clement, Richland
3 Bob Taylor, Vancouver
3 K. Swanson, Stadium
3 Dick McConkey, Mount Si

Long jump
1 Virgil Emery, Goldendale            22-0½
2 Ron Schoessler, Ritzville
3 Al Paulsen, Rogers
4 Don Tripp, Mt. Vernon
5 Doane Kelly, Puyallup

Pole vault
1 Ray Packwood, Kelso                  12-6
1 Dick Parsons, Anacortes              12-6
3 Rex Pearson, Highline
3 Bill Hardcastle, Centralia
5 Bob Farmer, Bothell

Note: First year of scoring five places with 5-4-3-2-1 points.

Team
1 Bremerton       12
2 North Central   11
3 Lake Washington 10
3 Ellensburg      10
3 Goldendale      10
3 Hoquiam         10
Shelton 8, Centralia 7½, White River 7, Ritzville 7, Vancouver 7, Kent-
Meridian 7, Wenatchee 6, Everett 6, Overlake 5, Lincoln-Tac 5, Burlington 
5, Edmonds 5, Kelso 4½, Anacortes 4½, Mabton 4, Bellarmine 4, Yakima 4, 
Richland 4, Ferndale 4, Bellingham 4, Highline 3½, Tonasket 3, Omak 3, Mt. 
Vernon 3, Rogers-Spo 3, Sedro-Woolley 3, Mount Si 3, Wapato 2, Stadium 2, 
Pasco 2, Seattle Prep 2, Sumner 2, Joyce 2, Clover Park 1, Pullman 1, 
Auburn 1, Puyallup 1, Bothell 1.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=2524