Return to *

1951 Boys

1951 state meet
Washington State University, Pullman, May 25-26

100 yards
1 Larry Richardson, Wenatchee        10.3
2 Carl LaBonge, Bremerton
3 Everett Boraker, Ferndale
4 Murray, Lewis & Clark
5 Wesley Nelson, Everett

220 yards
1 Larry Richardson, Wenatchee        22.0
2 Murray, Lewis & Clark
3 Carl LaBonge, Bremerton
4 Wesley Nelson, Everett
5 Bill Langdon, North Central

440 yards
1 Tom Tebb, Sumner                   51.3
2 Skip Kays, Seattle Prep
3 Crook, South Bend
4 Dwight Curry, Bremerton
5 Myron Rasmussen, Deer Park

880 yards
1 Bobby Cox, Walla Walla            2:00.0
2 Carl Roth, Everett
3 Watson, Hoquiam
4 Tenney, Vancouver
5 Pete Bishop, Lakeside

Mile
1 Neil Radar, Lincoln-Tac           4:31.3
2 Max Radar, Lincoln-Tac
3 Dan Grogan Clover Park
4 Bill Link, Mead
5 McLaughlin, Centralia

120-yard hurdles
1 Alan Torgerson, North Central       15.0
2 Kirk Kaynor, Ellensburg
3 Howard Verbeck, Tonasket
4 Don Aemmer, Bellingham
5 Dale Abbott, Highline

200-yard hurdles
1 Don Shaw, North Central             22.8
2 Frank Bacon, Yakima
3 Henry Banks, Bellingham
4 Jack Dawson, Richland
5 Messervey, Hoquiam

880 relay
1 North Central                     1:31.5
2 Richland
3 Bellingham
4 Shelton
5 Wenatchee

Shot put
1 Dean Henry, Mt. Vernon             53-3½
2 Fred West, White River
3 Ron Cooley, Everett
4 Frank Brown, Centralia
5 Tim McCarty, Joyce

Discus
1 Frank Brown, Centralia            144-10
2 Ron Cooley, Everett
3 Bill Larson, Snohomish
4 Fred West, White River
5 Martin Clark, Colfax

Javelin
1 Bill Paulson, Grandview           178-9
2 Dick Turner, Walla Walla
3 Jack Fulcher, Richland
4 Ken Radack, Ephrata
5 Jim Sager, Ferndale

High jump
1 Dean Singer, Centralia             6-0¼
2 Bob Bryan, Bremerton
2 Bob Watson, Clover Park
2 Jerry Sims, Rogers-Spo
2 Bill Benson, Burlington

Long jump
1 Jerry Gill, Bellingham            21-10¼
1 Allan Emmons, Bellingham          21-10¼
3 Jesse Graybill, Wenatchee
4 Dick Kays, Seattle Prep
5 Warren Logan, Lincoln
5 Al Paulson, Rogers-Spo

Pole vault
1 Dick Parsons, Anacortes           12-3
2 Snyder, Battle Ground
2 Bob Farmer, Bothell
4 Brown, Olympia
4 Roger Knigge, Mt. Baker
4 Dave Martin, Lewis & Clark

Team
1 Bellingham            17
2 North Central         16
3 Everett               14
3 Wenatchee             14
Centralia 13, Bremerton 11½, Lincoln-Tac 9½, Richland 9, Walla Walla 9, 
Lewis & Clark 7, Seattle Prep 6, White River 6, Clover Park 5½, Anacortes 
5, Grandview 5, Mt. Vernon 5, Sumner 5, Ellensburg 4, Ferndale 4, Hoquiam 
4, Yakima 4, Battle Ground 3½, Bothell 3½, Tonasket 3, Snohomish 3, South 
Bend 3, Rogers-Spo 3, Burlington 2½, Mead 2, Shelton 2, Vancouver 2, 
Ephrata 2, Colfax 1, Deer Park 1, Highline 1, Joyce 1, Lakeside 1, Mt. 
Baker 1, Olympia 1.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=2520