Return to *

1954 Boys

1954 state meet
Washington State University, Pullman, May 28-29

100 yards
1 Roy Duncan, Wenatchee               10.1
2 Clarence Goosby, Yakima
3 Joe Hays, Centralia
4 Floyd Richmond, Central Valley
5 Fred Ward, Federal Way

220 yards
1 Clarence Goosby, Yakima             21.9
2 Joe Hays, Centralia
3 Roy Duncan, Wenatchee
4 Floyd Richmond, Central Valley
5 Doug Smidt, Clover Park

440 yards
1 Jim Jones, Lincoln                  50.1
2 George Dixon, Clover Park
3 Gary Osborn, Ephrata
4 Carl Mahnken, Renton
5 Bill Gallion, White River

880 yards
1 Ron Ohler, Chewelah                1:58.9
2 Lee Mauro, Lewis & Clark
3 Don Dailey, Elma
4 Dave McCullough, Seattle Prep
5 Don Delbridge, Rogers

Mile
1 Bill Colwell, Lewis & Clark        4:29.7
2 Bill Tift, Clarkston
3 Dave Tinium, Stadium
4 John Finkbeiner, Wenatchee
5 Lloyd Pugh, Mount Si

120-yard hurdles
1 Bob Lawson, Aberdeen                14.6
2 Steve Anderson, Stadium
3 John Howell, Everett
4 Mike McCluskey, Chehalis
5 Dale Leach, Highland

180-yard hurdles
1 Bob Lawson, Aberdeen                19.6
2 Steve Anderson, Stadium
3 Denny Driskill, Rogers
4 John Howell, Everett
5 Mike McCluskey, Chehalis

880 relay
1 Lincoln                            1:30.4
(Carr, Eshpeter, Jones, Hagen)
2 Yakima
3 Lewis & Clark
4 Wenatchee
5 Everett

Shot put
1 John Pressley, Snohomish            53-7½
2 Jerry Falls, Vancouver
3 Jerry Kershner, Stadium
4 Warren Lashua, Edmonds
5 Steve Frye, Yakima

Discus
1 Ray Kinnamon, Centralia            161-3
2 John Pressley, Snohomish
3 Jerry Falls, Vancouver
4 Jerry Kershner, Stadium
5 Dick Cole, Central Valley

Javelin
1 Bob Martin, Lake Washington        192-3
2 Bob Ellis, La Conner
3 Darrell Morton, Walla Walla
4 Harold Hinshaw, Mt. Vernon
5 Ray Blier, Colville

High jump
1 Bob Lawson, Aberdeen                 6-1
2 Duane Keranen, Vancouver
2 John Howell, Everett
2 Ed Carter, Walla Walla
5 Wayne Moss, Richland
5 Don Cresswell, Pasco
5 Jack Kirwin, Bothell

Long jump
1 Gary Routley, Renton                22-1
2 Bob Ramsey, Stadium
3 Tom Coleman, Stadium
4 Duane Keranen, Vancouver
5 Mike Fleming, Foster

Pole vault
1 John Kaelin, Sumner                 12-9
2 Cliff LaBounty, Ferndale
3 Don Dolquist, Snohomish
4 Ronnie Edwards, Ephrata
4 Jack Fanning, Rogers

Team
1 Stadium        23
2 Aberdeen       15
3 Yakima         14
Wenatchee 12, Centralia 12, Lewis & Clark 12, Snohomish 12, Vancouver 12, 
Lincoln-Tac 10, Everett 9, Renton 7, Walla Walla 6, Rogers-Spo 5½, Chewelah 
5, Central Valley 5, Clover Park 5, Sumner 5, Lake Washington 5, Ephrata 
4½, La Conner 4, Clarkston 4, Ferndale 4, Elma 3, Chehalis 3, Seattle Prep 
2, Mt. Vernon 2, Edmonds 2, Highland 1, Foster 1, Mount Si 1, White River 
1, Colville 1, Federal Way 1, Richland 1/3, Pasco 1/3, Bothell 1/3.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=2513