Return to *

1958 Boys

1958 state meet
Washington State University, Pullman, May 23-24

100 yards
1 Tom Buckner, Hudson’s Bay 10.0
2 Roland DeBoer, Moses Lake 10.1
3 Tom Evans, Elma 10.1
4 Jerry Joyce, Everett 10.2
5 Sam Parker, Rogers-Spo 10.3
6 Larry Turnbull, Sumner 10.3

220 yards
1 Tom Buckner, Hudson’s Bay 21.6 (21.5p)
2 Tom Evans, Elma 21.9
3 Roland DeBoer, Moses Lake 21.9
4 Jerry Joyce, Everett 21.9
5 Warren Sherlock, Walla Walla 22.0
6 Ken Emanuels, Bellevue 22.1

440 yards
1 Jon Lomax, Highline 49.6
2 Larry Otos, Fort Vancouver 50.2
3 Larry Turnbull, Sumner 50.3
4 George Bean, Bothell 51.0
5 Michael Flynn, Gonzaga Prep 51.3
6 Al Rhodes, Rogers-Spo 51.4

880 yards
1 Don Durall, Gonzaga Prep 1:56.4
2 John Garnett, Chehalis 1:56.5
3 Larry Moir, Foster 1:59.3
4 Bill Pratt, Wenatchee 2:00.1
5 Max Jensen, Pullman 2:00.7
6 Bob Hughes, Bellingham 2:01.4

Mile
1 Jerry Bisyak, South Bend 4:33.7
2 Knute Frostad, Bellingham 4:34.4
3 Colby White, Shoreline 4:36.1
4 Larry Dianovich, Aberdeen 4:36.1
5 John Eastman, Sedro-Woolley 4:40.0
6 Bill Elliott, Quincy 4:40.0

120-yard hurdles
1 Lyle Bakken, East Bremerton 15.1
2 Jerry Williams, Lincoln-Tac 15.2 (15.0p)
3 Phil Harris, North Central 15.2
4 Mike Martin, Kennewick 15.2
5 Ron Herrell, West Valley-Yak 15.3
6 Dick Parson, R.A. Long 15.4

180-yard hurdles
1 Sam Parker, Rogers-Spo 19.5
2 Lyle Bakken, East Bremerton 19.5
3 Phil Harris, North Central 19.7
4 Fred McClaskey, Goldendale 20.0
5 Mike Martin, Kennewick 20.0
6 Dave Ten Pas, Highline 20.1

880-yard relay
1 Lincoln-Tac 1:30.2
(Rushfeldt, Doty, Hanson, Williams)
2 Moses Lake 1:30.9
3 Hudson’s Bay 1:30.9
4 Everett 1:31.8
5 Walla Walla 1:32.2
6 Davis 1:32.3

Shot put
1 Bill Frank, Olympia 56-3¾
2 Dick Laysell, Bellingham 55-9
3 Kay Lybbert, Moses Lake 54-5
4 Bob Lang, Monroe 52-4
5 Joe Davis, Bellevue 52-0¾
6 Buz Foote, Centralia 51-7¼

Discus
1 Ken Fry, Centralia 163-0
2 Bill Frank, Olympia 157-9
3 Henry Wyborney, Port Angeles 152-6
4 Bob Williams, West Valley-Spo 151-11
5 Ralph Fahey, Mt. Vernon 150-1
6 David Radke, Bothell 149-8

Javelin
1 Tom Erlandson, Bellingham 188-9
2 Ron Huber, Omak 184-7
3 Bill Schneider, Lk Washington 181-10
4 Ralph Sager, Ferndale 181-3
5 Gary Walters, West Bremerton 173-10
6 John Gavin, West Valley-Yak 173-0

High jump
1 Henry Wyborney, Port Angeles 6-5¾
2 Jim Johnston, Lynden 6-3
3 David Brown, Mead 6-1
3 Roger Gardiner, Ellensburg 6-1
3 David Barker, Issaquah 6-1
3 Herman Washington, Stadium 6-1

Long jump
1 Robin Brockmueller, Elma 22-10½
2 John Welker, Clover Park 22-5½
3 Bruce Reid, North Central 22-0¾
4 Lonnie Morgan, Bellingham 21-7
5 John Gambell, Evergreen 21-7
6 Dave Kerrone, Stadium 21-6¼

Pole vault
1 Wayne Wilson, Lewis & Clark 13-1¼
2 Bob Shaw, Highline 12-9
2 Bob Hanson, Fort Vancouver 12-9
4 Ted Jensen, Ellensburg 12-3
4 Larry Anderson, Lincoln 12-3
6 John Betz, Quincy 12-0
6 John Cramer, Mt. Vernon 12-0
6 Bob Sabo, Arlington 12-0
6 Bruce Turnbull, Sumner 12-0

Team
1 Bellingham 31
2 Moses Lake 28
3 Hudson’s Bay 26
4 Elma 24
Lincoln-Tac 21, East Bremerton 18, North Central 18, Olympia 18, Highline 18, Port Angeles 16, Fort Vancouver 15, Rogers-Spo 13, Everett 12, Gonzaga Prep 12, Centralia 11, Lewis & Clark 10, South Bend 10, Omak 8, Lynden 8, Chehalis 8, Clover Park 8, Sumner 7¼, Ellensburg 6¼, Kennewick 6, Lake Washington 6, Foster 6, Shoreline 6, Bothell 5, Stadium 4¼, Ferndale 4, Wenatchee 4, Monroe 4, Aberdeen 4, Goldendale 4, Walla Walla 4, West Valley-Spo 4, Issaquah 3¼, Mead 3¼, West Valley-Yak 3, Bellevue 3, Mt. Vernon 2¼, West Bremerton 2, Evergreen 2, Pullman 2, Sedro-Woolley 2, Quincy 1¼, Longview 1, Davis 1, Arlington ¼.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=2499