Return to *

1959 Boys

1959 state meet
Washington State University, Pullman, May 22-23

100 yards
1 Ken Emanuels, Bellevue 9.9
2 Tom Buckner, Hudson’s Bay
3 Buzz Crites, Franklin
4 Glenn Wolfe, Deer Park
5 Charles Mitchell, Garfield
6 Ron Ratliff, Clover Park

220 yards
1 Tom Buckner, Hudson’s Bay 21.2
2 Buzz Crites, Franklin
3 Glenn Wolfe, Deer Park
4 Doug Ensminger, Eisenhower
5 Bob Jones, Davis
6 Charles Mitchell, Garfield

440 yards
1 Ken Emanuels, Bellevue 48.5
2 George Nichols, Chief Sealth
3 Tony Clark, Stadium
4 Bruce Wilson, Mt. Vernon
5 Howard Dowdell, Evergreen-Sea
6 Don Fiser, Olympia

880 yards
1 Bill Pratt, Wenatchee 1:55.9
2 Tom Nicholson, Lakeside
3 Roy Buzzard, Shelton
4 Lynn Westland, Marysville
5 Rene Davis, West Bremerton
6 Roy Bolinger, South Kitsap

Mile
1 Mike Johnson, Franklin 4:31.4
2 John Eastman, Sedro-Woolley
3 Frank Knott, Mead
4 Loren Gould, Lincoln-Sea
5 Lyle McEacheran, Lk Washington
6 Gordon Kirkland, Wenatchee

120-yard hurdles
1 Al Rhodes, Rogers-Spo 14.4
2 Mike Thrall, Davis 14.6
3 Fred McClaskey, Goldendale
4 Bob Sheedy, Shoreline
5 Wayne Johnson, Stevenson
6 Dale Easley, Okanogan

180-yard hurdles
1 Al Rhodes, Rogers-Spo 19.0
2 Fred McClaskey, Goldendale
3 John Weatherford, Bellevue
4 Chuck Clark, Auburn
5 Wayne Johnson, Stevenson
6 Bob Sheedy, Shoreline

880-yard relay
1 Garfield 1:29.2
(Smith, Bryant, Stuart, Mitchell)
2 Bellevue
3 Rogers-Spo
4 Stadium
5 Everett
6 Fort Vancouver

Shot put
1 Wayne Pavlic, Wilson 56-0½
2 Ray Johnson, Puyallup 54-11¾
3 Larry Worrell, Centralia 53-2½
4 David Davis, Otis Orchards 52-11½
5 John Cooley, Highline 52-3½
6 John McLaughlin, Lake Washington 51-5½

Discus
1 Bob Williams, West Valley-Spo 161-5
2 Harvey Hawken, Renton 154-10
3 Jack Cowden, Sedro-Woolley 150-5
4 Larry Worrell, Centralia 148-9
5 Jim Warner, Stevenson 146-3
6 Jerry Joslin, Davis 144-6

Javelin
1 Ralph Sager, Ferndale 211-7
2 John Karas, Soap Lake 190-11
3 Gary Clark, Edmonds 188-6
4 Jerry Spencer, White Swan 173-1
5 Bill Wallingford, Walla Walla 172-5
6 Sonny Luke, Port Angeles 165-10

High jump
1 Ted Monson, Renton 6-3¼
1 Herman Washington, Stadium 6-3¼
3 Robbie Hogg, Kelso 6-3
4 Bob Sheedy, Shoreline 6-1
4 James Buosquet, Shadle Park 6-1
6 Harvey Rath, Grandview 6-0

Long jump
1 Robin Brockmueller, Elma 23-0¼
2 Glenn Wolfe, Deer Park 21-11¼
3 Jim Christenson, East Bremerton 21-7
4 Howard Strickler, Roosevelt 21-5
5 Charles Burge, Highland 21-3½
6 Vern Moore, Columbia 21-0¼

Pole vault
1 John Cramer, Mt. Vernon 14-1½
2 Bruce Turnbull, Sumner 13-0
3 Jack Cartwright, Stadium 12-4
3 Jack Meyers, Everett 12-4
3 Bill Hillis, Clarkston 12-4
6 Will Maupin, Aberdeen 12-0
6 Darrel Rhodes, Rogers-Spo 12-0
6 Bill Charlton, Shoreline 12-0
6 Jim Erickson, Central Valley 12-0
6 Paul Rieland, Kennewick 12-0
6 Willard Grabill, Roosevelt 12-0

Team
1 Bellevue 34
2 Rogers-Spo 26 1/6
3 Franklin 24
4 Stadium 23
Deer Park 18, Hudson’s Bay 18, Renton 17, Goldendale 14, Sedro-Woolley 14,
Mt. Vernon 14, Garfield 13, Davis 11, Wenatchee 11, Centralia 10, Elma 10,
Ferndale 10, West Valley-Spo 10, Wilson 10, Shoreline 8 1/6, Lakeside-Sea
8, Sumner 8, Soap Lake 8, Chief Sealth 8, Puyallup 8, East Bremerton 6,
Edmonds 6, Everett 6, Kelso 6, Marysville 6, Mead 6, Stevenson 6, Roosevelt
4 1/6, Auburn 4, Clarkston 4, Eisenhower 4, Lincoln-Sea 4, Otis Orchards 4,
Shelton 4, White Swan 4, Lake Washington 3, Shadle Park 3, Highland 2,
Walla Walla 2, West Bremerton 2, Clover Park 1, Columbia 1, Okanogan 1,
Olympia 1, Port Angeles 1, South Kitsap 1, Aberdeen 1/6, Central Valley
1/6, Kennewick 1/6.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=2494