Return to *

1960 Boys

1960 state meet
Washington State University, Pullman, May 20-21

100 yards
1 Doug Ensminger, Eisenhower        9.8w
2 Charlie Williams, Renton
3 Mel Williams, Pasco
4 Ron Ratliff, Clover Park
5 Brian Wallace, Everett
6 Dustin Bond, Central Valley

220 yards
1 Doug Ensminger, Eisenhower        21.0w
2 Glenn Wolfe, Deer Park
3 Bob Jones, Davis
4 Tom Parker, Anacortes
5 Jerry Plowman, Chief Sealth
6 Dick Herman, Moses Lake

440 yards
1 John Smith, Garfield              50.1
2 Sam Minnix, Lewis & Clark
3 Les Rucker, Davis
4 Howard Dowdell, Evergreen-Sea
5 Kent Rawley, Lewis & Clark
6 Jim Matthews, Clover Park

880 yards
1 Bill Pratt, Wenatchee             1:57.1
2 Tom Nicholson, Lakeside
3 Larry Seferevich, Lk Washington
4 Tom Gilpin, Snohomish
5 Roy Buzzard, Shelton
6 Dick Henry, Skykomish

Mile
1 Paul Schlicke, Gonzaga Prep       4:31.1
2 Loren Gould, Lincoln-Sea.
3 Bill Engeln, Walla Walla
4 Lyle McEachern, Lk Washington
5 Kirk Hall, Ephrata
6 Dick Davison, Mt. Vernon

120-yard hurdles
1 Jay Lane, Omak                    14.7
2 Wayne Johnson, Stevenson
3 Bill Bleakney, Fort Vancouver
4 Julian Richardson, Garfield
5 Jay Van Buskirk, Stadium
6 Fred Goodpaster, Highline

180-yard hurdles
1 Pete Buffaro, Kent-Meridian       19.5
2 Wayne Johnson, Stevenson
3 Jay Lane, Omak
4 Bruce Kramer, Shoreline
5 Jack Glover, Richland
6 Harold Kurle, Puyallup

880-yard relay
1 Eisenhower                        1:30.5
(Jones, Egge, Brown, Ensminger)
2 Bellingham
3 Garfield
4 Lewis & Clark
5 Rogers-Spo.
6 Wenatchee

Mile relay
1 Bellingham                        3:27.0
(Johnstone, Holmes, Smith, Nordivedt)
2 West Bremerton
3 Highline
4 Lincoln-Sea.
5 Camas
6 Shadle Park

Shot put
1 Jock McLaughlin, L. Washington     59-4
2 John Cooley, Highline              54-6
3 John Cowden, Sedro-Woolley         53-8
4 Wayne Harrington, Davis            51-8¼
5 Al Waters, Ellensburg              50-3¼
6 Chuck Tripp, Everett               50-0½

Discus
1 Dave Davies, Hudson’s Bay          167-9
2 Jock McLaughlin, L. Washington     159-4
3 Jerry Hendrickson, Issaquah        149-9
4 Jim Felber, Colfax                 147-9
5 Keith Passinger, Port Angeles      144-4
6 Peter Black, Wenatchee             144-4
 
Javelin
1 Jack Lynch, Mt. Vernon             188-6
2 Trevor Sarles, Shoreline           186-11
3 Bill Wallingford, Walla Walla      176-1
4 Larry Kuvkendall, Clarkston        175-7
5 Brent Cristel, White River         174-4
6 Charles Left, Central Kitsap       173-9

High jump
1 Ted Monson, Renton                 6-3¾
2 Bob Lambert, Lake Washington       6-2
2 Tony Lybbert, Moses Lake           6-2
4 Cecil Pearson, Lincoln-Tac.        5-10
4 Phil May, Lincoln-Sea.             5-10
4 Larry Tornow, Chehalis             5-10
4 Ben Drinkwater, Eisenhower         5-10
4 Phil Shinnick, Gonzaga Prep        5-10
4 Jim Bosquet, Shadle Park           5-10

Long jump
1 Phil Shinnick, Gonzaga Prep        22-9½
2 Pat Hawes, Hudson’s Bay            22-3¼
3 Steve Sander, Seattle Prep         22-0¾
4 Brandy Nielson, Roosevelt          21-11
5 Charlie Williams, Renton           21-9
6 not available

Pole vault
1 Dennis Peacocke, West Seattle      13-6½
2 Chris Bollen, Queen Anne           13-4½
3 Jack Curtright, Stadium            13-0
4 Delmar Ackles, Highline            12-6
4 Jim Erickson, Central Valley       12-6
4 Bill Self, Lewis & Clark           12-6
4 Dean Dolquist, Snohomish           12-6
4 Jim Little, Port Angeles           12-6

Team scores
1 Lake Washington         35
2 Eisenhower              31 1/6
3 Gonzaga Prep            20 1/6
4 Garfield                20
Renton 19, Bellingham 18, Lakeside 17, Highline 16 2/5, Davis 16, Hudson’s
Bay 16, Omak 16, Stevenson 16, Lewis & Clark 15 2/5, Lincoln-Seattle 13
1/6, Walla Walla 12, Shoreline 12, Mt. Vernon 12, Kent-Meridian 10, West
Seattle 10, Deer Park 8, Moses Lake 8, Queen Anne 8, Stadium 8, West
Bremerton 8, Fort Vancouver 6, Issaquah 6, Pasco 6, Sedro-Woolley 6,
Snohomish 5 2/5, Clover Park 5, Anacortes 4, Clarkston 4, Colfax 4,
Evergreen-Seattle 4, Seattle Prep 4, Port Angeles 3 2/5, Everett 3, Central
Valley 2 2/5, Shadle Park 2 1/6, Camas 2, Ellensburg 2, Ephrata 2, Richland
2, Rogers-Spokane 2, Roosevelt 2, Seattle Prep 2, Shelton 2, White River 2,
Chehalis 1 1/6, Lincoln-Tacoma 1 1/6, Central Kitsap 1, Puyallup 1,
Skokomish 1.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=2491