Return to *

1962 Boys

1962 state meet

Washington State University, Pullman, May 25-26

100 yards
1 Charles Greene, O’Dea               9.7w (9.8p)
2 Jim Kjolso, Edmonds                 9.7
3 Charlie Gordon, Olympia             9.9
4 Gary Langhans, Aberdeen             9.9
5 Jim Thompson, North Centr          10.1
6 Greg Cleveland, Pullman            10.2

220 yards
1 Jim Kjolso, Edmonds                20.8w
2 Charlie Gordon, Olympia            21.1
3 Charles Greene, O’Dea              21.3
4 Dick Reinking, Bellevue            21.6
5 Bob Oar, Aberdeen                  21.8
6 Ken Terrile, Puyallup              21.8

440 yards
1 Jim Thompson, North Central        48.4 (47.9p)
2 Greg Cleveland, Pullman            48.7
3 Steve Pancoast, Everett            48.7
4 Rick Van Zandt, Hoquiam            49.2
5 Bart Bona, Wilson                  49.9
6 Ed Fisher, Evergreen-Sea.          50.1

880 yards
1 Bart Barto, Mercer Island          1:53.1
2 Loren McKnight, North Central      1:53.2
3 Dave Stovall, Toppenish            1:55.2
4 Ron Jenkins, Garfield              1:55.7
5 Craig Thompson, Snohomish          1:56.4
6 Howard Zickler, Moses Lake         1:57.3

Mile
1 Jerry Leonard, Lewis & Clark        4:21.3
2 Bob Willis, Federal Way             4:23.5
3 Christian Westman, Ingraham         4:24.7
4 Jack Stewart, Rogers-Spo.           4:25.4
5 Jim Simons, Shadle Park             4:26.0
6 Tom Harmon, Mercer Island           4:26.0

120-yard hurdles
1 Bill Gaskins, Lewis & Clark         14.1
2 Dave Williams, Lincoln-Tac.         14.4
3 Bill Roe, Eisenhower                14.6
4 Ken Markuson, Blaine                14.6
5 Steve Hanson, Clover Park           14.9
6 Paul Cope, Oak Harbor               15.1

180-yard hurdles
1 Bill Gaskins, Lewis & Clark         19.4
2 Len Lloyd, Moses Lake               19.6
3 Paul Cope, Oak Harbor               19.7
4 Roger Meuter, Ballard               19.7
5 Bill Roe, Eisenhower                20.0
6 Dave Williams, Lincoln-Tac.         20.0

880-yard relay
1 Blanchet                            1:29.1
(Dillon, Hurley, Lecher, Johnson)
2 Kennewick                           1:29.4
3 O’Dea                               1:29.6
4 Ballard                             1:29.9
5 Oak Harbor                          1:30.5
6 Wenatchee                           1:30.6

Mile relay
1 Bellevue                            3:23.4
(Wahlman, Bothell, McDonald, Reinking)
2 Lewis & Clark                       3:23.9
3 Renton                              3:24.2
4 Rogers-Spo.                         3:25.9
5 Bellingham                          3:26.1
6 Hudson’s Bay                        3:28.6

Shot put
1 Al Pemberton, Ridgefield            58-3¾
2 Roger Erickson, Franklin            54-9¼
3 Dave Williams, Lincoln-Tac.         54-3
4 Craig Knutsen, Highline             53-7½
5 Joe Luft, Pasco                     53-5
6 Bill Criddle                        53-3¾

Discus
1 Al Pemberton, Ridgefield            174-6
2 Wayne Foster, South Kitsap          161-9
3 Wayne Swanson, Stadium              161-2
4 Jerry Ramos, Eisenhower             152-10
5 Gary Hanson, Aberdeen               151-11
6 Marty Nadilo, North Thurston        149-4

Javelin
1 Dave Madsen, Pullman                190-3
2 Gene Lillquist, Quincy              169-7
3 Roy Slater, Lake Stevens            166-9
4 Hal Ehmer, Eisenhower               165-9
5 Gary Olson, Medical Lake            165-5
6 Tom Elvebak, Oak Harbor             164-0

High jump
1 Bob Keppel, Central Valley          6-3
1 Byron Johnston, Aberdeen            6-3
3 Bill Gaskins, Lewis & Clark         6-0
3 Phil Karstens, Mt. Rainier          6-0
3 Curtis Fant, Garfield               6-0
3 Gerry Pickering, Shoreline          6-0
3 John Sisson, Federal Way            6-0

Long jump
1 Bill Self, Lewis & Clark            22-7¾
2 Charles Greene, O’Dea               22-6¾
3 Mason Mitchell, Garfield            22-0¾
4 Terry Bloomquist, Kent-Meridian     22-0
5 Ed Fisher, Evergreen-Sea.           21-10¼
6 Jim Kjoslo, Edmonds                 21-10

Pole vault
1 Bill Self, Lewis & Clark            13-6
2 Denny Stempel, Rogers-Spo.          13-3
3 Larry Liffick, Bellevue             13-0
4 Gene Triplett, Lake Washington      12-9
5 Ed Rowe, Highline                   12-6
5 Wilfrid English, Wenatchee          12-6
Team scores
1 Lewis & Clark            60 3/5
2 O’Dea                    30
3 North Central            20
3 Bellevue                 20
3 Ridgefield               20
Pullman 19, Edmonds 19, Aberdeen 17, Eisenhower 16, Rogers-Spokane 16, Lincoln-Tacoma 15, Olympia 14, 
Garfield 12 3/5, Mercer Island 11, Federal Way 10 3/5, Blanchet 10, Oak Harbor 10, Ballard 9, Central
Valley 9, Moses Lake 9, Franklin 8, Kennewick 8, Quincy 8, South Kitsap 8, Everett 6, Ingraham 6, 
Lake Stevens 6, Renton 6, Stadium 6, Toppenish 6, Highline 5.5, Blaine 4, Hoquiam 4, Kent-Meridian 4,
Lake Washington 4, Evergreen-Seattle 3, Mt. Rainier 2 3/5, Shoreline 2 3/5, Wenatchee 2.5, Bellingham
2, Clover Park 2, Medical Lake 2, Pasco 2, Shadle Park 2, Snohomish 2, Wilson 2, Hudson’s Bay 1, 
North Thurston 1, Puyallup 1.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=2474