↑ Return to State Meet Champions

Print this Page

Boys Hurdles

Washington High Schools
State Champions - Boys (110 & 300 hurdles)

110 meter hurdles 
(39 inches) 

Class 4A
2015 Nick Johnson, Gonzaga Prep 11      14.19
2014 Eric Simpson, Rogers (Puy) 12      14.16w
2013 Eric Simpson, Rogers (Puy) 11      14.35
2012 Andrey Zadneprovskiy, Auburn Riverside 12  14.69
2011 Alec Fellows, Edmonds-Woodway 12   14.29
2010 Casey Monahan, Mead 12		14.82w
2009 Steven Warner, Kentwood 12		14.23w
2008 Stephone Jordan, Garfield 12	14.29
2007 Stephone Jordan, Garfield 11	14.51
2006 Kyle Schauble, Kamiakin 12		14.20
2005 Jay-Tyler Leggin, Stadium 12	14.71
2004 James Fredrickson, Kentridge 12	14.46
2003 James Fredrickson, Kentridge 11	14.45
2002 Brandon Keeler, Federal Way 12 	14.49
2001 Darion Powell, Lake Washington 	14.58
2000 Roger Cooper, South Kitsap 	14.37
1999 Keith Gill, River Ridge 		14.34
1998 Damien Johnson, Fort Vancouver 	14.34
1997 Zac Holter, Kelso 			14.67
1996 Demonne Taylor, Garfield 		14.54
1995 Mike Dwyer, Spanaway Lake 		14.66
1994 Jeramy James, Clover Park 		14.49
1993 Chad Ricketts, Rogers-Puy 		14.75
1992 Rhamu McCoy, Kentwood 		14.44
1991 Ira Cranshaw, Clover Park 		14.49
1990 Eric White, Kentridge 		14.44
1989 Ross Flowers, Garfield 		13.91
1988 Ross Flowers, Garfield 		13.93
1987 Mark Macdonald, Bethel 		14.15
1986 Mark Phillips, Garfield 		14.18
1985 Jay Banks, Columbia River 		14.10
1984 Gerald Ellis, Garfield 		14.18
1983 Gerald Ellis, Garfield 		14.52
1982 Brady Wright, Puyallup 		14.22w
1981 Jim Mahan, Meadowdale 		14.05
1980 Lamar Hurd, Garfield 		14.0
120 yards
1979 Keith Bell, Hazen 			14.20
1978 Aaron Williams, Wilson 		14.0
1977 Scott Westering, Washington 	14.4
1976 Jeff Bruce, Foss 			14.6
1975 Dale Coleman, Lakes 		14.3
1974 Lorenzo Bellamy, Wilson 		14.2
1973 Larry Ladowski, Bethel 		14.6
1972 Chris Hallmon, Washington 		14.5
1971 Syd Lofton, Ferris 		14.6
1970 Ken Miller, Tyee 			14.2
1969 Reggie Macklin, Garfield 		14.7
1968 Mike Fairleigh, Sealth 		14.3
1967 Dick Olson, Rogers-Spo 		13.9
1966 John Hallawell, Mt. Tahoma 	14.2
1965 Al Karlberg, West Seattle 		14.3
1964 Bob Blum, Bellingham 		14.5
1963 Dave Williams, Lincoln 		14.3
1962 Willie Gaskins, Lewis & Clark 	14.1
1961 Vern Fox, Wenatchee 		14.6w
1960 Jay Lane, Omak 			14.7
1959 Al Rhodes, Rogers-Spo 		14.4
1958 Lyle Bakken, East Bremerton 	15.1
1957 Perry Herron, Hoquiam 		15.1
1956 Walter Arlt, Ritzville 		14.9
1955 Steve Anderson, Stadium 		15.1
1954 Bob Lawson, Aberdeen 		14.6
1953 Dave Klicker, Walla Walla 		14.9
1952 Jack Dawson, Richland 		14.9
1951 Alan Torgerson, North Central 	15.0
1950 Jim Iddings, Kent-Meridian 	14.7
1949 Don French, Bellingham 		15.1
1948 Deene Almvig, Evergreen-Sea 	15.4
Fred Guenther, Lakes 			15.4
1947 Glenn Armstrong, Kent 		15.3
1946 Don Frank, Mt. Vernon 		15.3
1945 Del Russell, Everett 		14.7w
1944 Del Russell, Everett 		15.4
1943 No meet
1942 Floyd Lannoye, Port Angeles 	15.6
1941 Everett Balyeat, Ellensburg 	15.2
Fred Messner, Aberdeen 			15.2
1940 Bob Hamilton, Pullman 		15.3
1939 Bill Remington, South Bend 	15.1w
1938 Bill Remington, South Bend 	15.2w
Eugene Magers, Ellensburg 		15.2w
1937 Wim Raby, Sedro-Woolley 		16.0
1936 Andy Heverling, Sedro-Woolley 	15.6
1935 Jim McGoldrick, Lewis & Clark 	15.7
120 yards - 42 inches
1934 Victor Kanzler, Ritzville 		16.2w
1933 Jack Lipscombe, Highline 		16.0
1932 Don Holder, Aberdeen 		16.4
1931 Bob Wight, Yakima 			16.2
1930 Lloyd Vining, Ellensburg 		16.0w
1929 Bill Windsor, Arlington 		16.1
1928 Ray Shrock, North Central 		16.5
120 yards - 39 inches
1927 Glen Axling, Lynden 		16.6
1926 Royal Large, Ryderwood 		16.7
1925 Leonard Carlton, Yakima 		16.8
1924 Leonard Carlton, Yakima 		16.8 

Class 3A
2015 Christapherson Grant, Meadowdale 12 14.41
2014 Sam Richmond, Bellevue 11           14.58w
2013 Peter Zalk, Prairie 11              14.97
2012 Joseph Collett, Hanford 12          14.55
2011 Dillon Baker, Shorecrest 12         14.14
2010 Montez McGee, West Seattle 12	 14.97
2009 Jaakko Malmivirta, Nathan Hale 11	 14.27w
2008 David Butler, North Central 12	 14.22
2007 Anthony Stadeker, Yelm 12		 14.59
2006 Jarom Smith, West Valley-Yak 12	 14.35
2005 Jake Hanson, Yelm 12		 14.28
2004 Jake Hanson, Yelm 11		 14.44
2003 Anthony Brown, O'Dea 12		 14.78
2002 Shelton Sampson, Clover Park 12 	 13.88
2001 Shelton Sampson, Clover Park 11 	 14.12
2000 Shelton Sampson, Clover Park 10 	 14.41
1999 Brad Groh, West Valley-Spo 	 14.60
1998 Brandon Blize, East Valley-Spo 	 14.39
1997 Omare Lowe, Tahoma 		 14.52
1996 Rob Prescott, Kennedy 		 14.49
1995 Abdul Rahman, Lindbergh 		 14.39
1994 Abdul Rahman, Lindbergh 		 14.43
1993 Ben Schefer, Eastmont 		 14.64
1992 Jamar Williams, Kennedy 		 14.27
1991 Eric Hisaw, Cheney 		 14.34
1990 Richie Chambers, Lake Stevens 	 14.76
1989 Laney Coard, Washington 		 14.76
1988 Adam Shopshire, Liberty 		 14.64
1987 Cecil Bowie, Rainier Beach 	 13.86
1986 Cecil Bowie, Rainier Beach 	 14.66
1985 Jeff Wright, Mark Morris 		 14.83
1984 Darren Allen, Ferndale 		 14.85
1983 Chris Wright, Lakeside 		 14.9
1982 Steve Senna, Olympia 		 14.99
1981 Don Erickson, Centralia 		 14.8
1980 Kevin Kruckenburg, Ellensburg 	 14.3
120 yards
1979 Kevin Kruckenburg, Ellensburg 	 14.9
1978 Merle Gregg, Decatur 		 14.9
1977 Chris Loving, Burlington 		 15.0
1976 Jeff Bachmeier, FPierce 		 14.6
1975 Rob Smith, Hoquiam 		 14.1w
1974 Tony Molinero, Shelton 		 14.9
1973 Tom Butler, Washington 		 14.2w 

Class 2A
2015 Max Baxter, West Valley (Spo) 12   14.73
2014 Andrew Stich, Lakewood 12          14.74w
2013 Devin Leibel, White River 12       14.17
2012 Craig Allen, North Mason 11        14.60
2011 Diondre' Moore-Young, Cheney 12    14.56
2010 Logan Packard, Mt Baker 11		15.09w
2009 Shayne Moore, Blaine 12		14.61w
2008 Christian Stark, Elma 12		14.72
2007 Nick Snyder, Archbishop Murphy 12	15.07
2006 Nick Snyder, Archbishop Murphy 11	14.89
2005 Holden Leavitt, Kiona-Benton 11	15.47
2004 Ian Weber, Newport (EW) 11		15.59
2003 Barry Leavitt, Kiona-Benton 12	14.52
2002 Barry Leavitt, Kiona-Benton 11 	15.02
2001 J.J. Jordan, Newport 		15.20
2000 Derek Price, Connell 		15.14
1999 Scott Alexander, Quincy 		14.78w
1998 Travis Baughan, Goldendale 	15.19 

Class 1A
2015 Tristan Downing, Riverside 12      15.58
2014 Cody Triana, Rochester 11          14.94
2013 Gage Leavitt, Kiona-Benton 12      15.43
2012 Zack Schnieder, Chewelah 12        15.12w
2011 Aric Walden, Newport 12            14.78
2010 Aric Walden, Newport 11		14.96
2009 Aric Waldon, Newport 10		15.18
2008 Spencer Ramos, Cascade Chr 10	15.59
2007 Adam Walden, Newport (EW) 12	15.41
2006 Adam Walden, Newport (EW) 11	15.32
2005 Ian Weber, Newport (EW) 12		15.08
2004 Josh Hoff, Tacoma Baptist 12	15.91
2003 Ben Dillow, Cedar Park 12		15.2h
2002 Brandon Edmond, Life Chr Acad 12 	15.79
2001 Josh Timmer, Tacoma Baptist 	15.67
2000 Paul Mach, King's 			15.87
1999 Luke Marker, Chelan 		14.41w
1998 Luke Marker, Chelan 		14.96
1997 Ted Craven, Cle Elum 		14.87
1996 Dusty Lane, Cashmere 		14.17w
1995 Dusty Lane, Cashmere 		14.45
1994 Nathan Boyd, Chelan 		14.70
1993 Nathan Boyd, Chelan 		14.4
1992 Nathan Boyd, Chelan 		14.2
1991 Kyle Gano, Castle Rock 		14.3
1990 Kirk Palmberg, Meridian 		14.8
1989 Steve Babb, Steilacoom 		14.9
1988 Brian Schlegal, Ocosta 		14.7
1987 Alan LaPine, Foster 		15.1
1986 Tony Craven, Cle Elum 		14.7
1985 Tony Craven, Cle Elum 		14.7
1984 Craig Wrolstad, Lakewood 		14.5
1983 Craig McKee, Stevenson 		14.7
1982 Jim Minor, Lake Roosevelt 		14.6
1981 Jim Minor, Lake Roosevelt 		14.9
1980 Jim Richards, C Wright 		14.2
120 yards
1979 Jeff Ephpeter, Eatonville 		14.56w
1978 Rick Frisk, Entiat 		15.0
1977 Mike Erland, Goldendale 		14.5
1976 Mike Erland, Goldendale 		14.8
1975 Mike Erland, Goldendale 		15.0
1974 Bob LaShaw, Freeman 		14.8
1973 Ricky Lynn, Omak 			15.5
1972 Jim Sedge, Naches 			15.4
1971 Steve Cochran, Naches 		14.4w
1970 Bob Cutting, Ilwaco 		14.8w
1969 Mike Vorce, Lyle 			14.5w
1968 Dick Shaffer, Lakeside-Sea 	14.8
1967 Landy Harrell, Grand Coulee 	14.2w
1966 Jess Weatherby, Woodland 		15.1
1965 Jim Maw, Othello 			13.9w
1964 Bob Dally, Highland 		14.6
1963 Ken Crank, Camas 			15.3 

Class 2B
2015 Daniel Echtle, Toledo 12           15.73
2014 Ryan Whitmore, Lind-Ritzville 12   15.19
2013 Jamall James, La Conner 12         15.22
2012 Joey Gunning, Davenport 12         14.97w
2011 Matt Friese, Willapa Valley 12     15.25
2010 Terrell Boyes, South Bend 11	15.43
2009 Dana Wells, Riverside Chr 12	15.16
2008 Dana Wells, Riverside Chr 11	15.07w
2007 Andy Lynn, Bridgeport 12		15.63
2006 Jonathan DeRuiter, MtVernon Chr 12	15.87
2005 Matt Vander Ark, Mt Vernon Chr 12	15.51
2004 Thomas Casselberry, Reardan 12	15.99
2003 Forrest Chedester, Bridgeport 12	16.22
2002 Matt Hammer, Crescent 		16.31
2001 Jayvan Eberle, Valley Christian 	15.03
2000 Jared Evans, Valley Christian 	15.37
1999 Jayvan Eberle, Valley Christian 	15.40w
1998 Carl Lull, Seattle Lutheran 	15.27w
1997 David Stoddard, Waterville 	14.78
1996 Morgen Chase, Republic 		14.31
1995 Morgen Chase, Republic 		14.67
1994 Monty Soliday, Reardan 		14.8
1993 Monty Soliday, Reardan 		15.2
1992 Todd Stoddard, Waterville-Mans 	15.0
1991 Steve Barr, Valley Christian 	14.9
1990 Lance Soliday, Reardan 		14.4
1989 Lonnie Soliday, Reardan 		14.4
1988 John Schaures, Toutle Lake 	14.5
1987 John Schaures, Toutle Lake 	14.8
1986 Bill Ryan, Odessa 			15.7
1985 John Powers, Ritzville 		15.4
1984 Jeff Underwood, Davenport 		14.6 

Class 1B
2015 Nathan Powers, Bickleton 11        15.97
2014 Keigan Gardiner, Wishkah Valley 12 15.59
2013 Keigan Gardiner, Wishkah Valley 11 16.02
2012 Nic Venema, Bickleton 12           16.14w
2011 Andrew Wolf, Mt Rainier Luth 12    15.39
2010 Denis Claes, Crescent 12		16.97
2009 Tyler Cope, Trout Lake-Glenwood 12	15.9h
2008 Neil Miller, St John-Endicott 12	16.19
2007 Scott Scroggie, Pateros 12		16.16

300 meter hurdles (36 inches) 

Class 4A
2015 Aiden Basco, Mt Rainier 10         37.85
2014 Eric Simpson, Rogers (Puy) 12      37.78
2013 Kevin Hall, Kentridge 12           38.28
2012 Blake Gerling, Walla Walla 12      37.99
2011 Wes Bailey, Mead 11                38.89
2010 Wes Bailey, Mead 10		38.20
2009 Adam Scalesse, Kelso 11		38.46
2008 Austin Victor, Inglemoor 12	38.29
2007 Stephone Jordan, Garfield 11	38.28
2006 Kyle Schauble, Kamiakin 12		37.84
2005 Tom Ballinger, Wenatchee 12	38.28
2004 James Fredrickson, Kentridge 12	37.00
2003 James Fredrickson, Kentridge 11	37.76
2002 Josh Leyk, Central Valley 12 	37.90
2001 Jacob Foyston, Kent-Meridian 	38.60
2000 Eric Bailey, Bellarmine 		37.64
1999 Greg Forni, Shadle Park 		38.44
1998 Eric Dudley, Sehome 		37.46
1997 Dominique Demouchet, Cent. Kitsap 	37.82
1996 Trent Ady, Pasco 			37.78
1995 Rick Smith, South Kitsap 		38.23
1994 Dan Johnston, Richland 		38.61
1993 Doug Dorton, Pasco 		39.25
1992 Chad Berry, University 		37.77
1991 James Henderson, Bethel 		38.39
1990 Clint Morton, Ferris 		37.18
1989 Myron Wise, Lakes 			37.66
1988 Peller Phillips, Garfield 		36.96
1987 Peller Phillips, Garfield 		38.35
1986 Mark Phillips, Garfield 		36.57
1985 Mark Phillips, Garfield 		38.01
300 meters - 33 inches
1984 Gerald Ellis, Garfield 		36.83
1983 Steve Jackson, Hudson’s Bay 	36.98
1982 Frank Breland, Renton 		36.89
1981 Dennis Livingston, Ingraham 	36.97
1980 Mike Kinney, Ferris 		37.2
180 yards
1979 Keith Bell, Hazen 			19.63
1978 Karlos Brown, Columbia River 	19.4
1977 Jack Lindner, Columbia River 	19.5
1976 Jeff Bruce, Foss 			19.5
1975 Barry Green, Mt. Tahoma 		19.3
1974 Andy Newing, Hazen 		19.5
1973 Larry Ladowski, Bethel 		20.2
1972 Terry Graves, Mt. Rainier 		19.8
1971 Dennis Brown, Sedro-Woolley 	19.8
1970 Jerry Belur, Renton 		19.3
1969 Reggie Macklin, Garfield 		19.8
1968 Mike Fairleigh, Chief Sealth 	19.4
1967 Dick Olson, Rogers-Spo 		18.9
1966 Ken Arnold, Franklin 		19.6
1965 Al Karlberg, West Seattle 		19.7
180 yards (straight)
1964 Bob Blum, Bellingham 		19.4
1963 Stewart Wade, Wenatchee 		18.9w
1962 Willie Gaskins, Lewis & Clark 	19.4
1961 Pete Buffaro, Kent-Meridian 	19.3w
1960 Pete Buffaro, Kent-Meridian 	19.5
1959 Al Rhodes, Rogers-Spo 		19.0
1958 Sam Parker, Rogers-Spo 		19.5
1957 Sam Parker, Rogers-Spo 		19.8
1956 Denny Driskill, Rogers-Spo 	19.4w
1955 Steve Anderson, Stadium 		19.8
1954 Bob Lawson, Aberdeen 		19.6
1953 Jim Taylor, Pullman 		20.6
200 yards (straight)
1952 Jack Dawson, Richland 		22.6
1951 Don Shaw, North Central 		22.8
1950 Stan Green, Fort Vancouver		22.7
1949 Bill McCullough, Stadium 		23.0
1948 Jim Gavin, Grandview 		23.8
1947 Ned Stickel, North Central 	22.7
1946 Jim McNamara, Highline 		23.2
1945 Del Russell, Everett 		23.3
1944 Jack Kriehbel, Lewis & Clark 	23.4
1943 No meet
1942 Bob Riddell, Hoquiam 		22.9
1941 Bob Riddell, Hoquiam 		23.0
1940 Bob Riddell, Hoquiam 		22.8
1939 Russ Soker, Stadium 		22.7
1938 Ed Stewart, Colfax 		23.2
1937 Eugene Wirsch, Rogers-Spo 		21.4w
1936 Bob Tisdale, Willapa Valley 	22.5
220 yards
1935 Lester Johnson, South Bend 	24.8
1934 Lester Johnson, South Bend 	24.9w
1933 Jack Lipscombe, Highline 		27.7
1932 Jack Lipscombe, Highline 		25.9
1931 Jack Lipscombe, Highline 		25.6
1930 Bill Wright, Walla Walla 		25.6
1929 Bill Wright, Walla Walla 		25.8
1928 Frank Whitaker, Gonzaga 		26.2
1927 Crosby Pendleton, Everett 		26.5
1926 Duane Brodie, Olympia 		25.7
1925 Leonard Carlton, Yakima 		26.5
1924 Clarence Lacey, Lynden 		25.5 

Class 3A
2015 Christapherson Grant, Meadowdale 12 38.45
2014 Therron Randle, Lincoln 12          38.15
2013 David Blue, North Central 12        39.53
2012 Joseph Collett, Hanford 12          38.00
2011 Jacob Gilman, Peninsula 11          38.58
2010 Rashaun Johnson, Foster 12		 38.20
2009 Rashaun Johnson, Foster 11		 38.80
2008 J Hopkins, Everett 12		 37.68
2007 J Hopkins, Everett 11		 37.99
2006 Tyreil Poosri, Cheney 12		 38.81
2005 Jake Hanson, Yelm 12		 37.87
2004 Jake Hanson, Yelm 11		 37.91
2003 Brandon Brownell, Yelm 12		 38.24
2002 Jaray Austin, Sealth 12 		 38.10
2001 James Rabb, O'Dea 			 38.27
2000 Jeff Muai, Franklin Pierce 	 38.62
1999 Nate Burleson, O’Dea 		 38.70
1998 Daryl Thuline, Olympia 		 38.16
1997 Omare Lowe, Tahoma 		 37.94
1996 Rob Prescott, Kennedy 		 38.13
1995 Nathan Williams, Hazen 		 38.26
1994 Jeff Allen, Capital 		 37.65
1993 Karl Lerum, Franklin Pierce 	 38.07
1992 Curtis Bogan, Renton 		 38.81
1991 Eric Hisaw, Cheney 		 38.14
1990 Richie Chambers, Lake Stevens 	 38.76
1989 Laney Coard, Washington 		 39.13
1988 Jason Ensminger, Deer Park 	 39.71
1987 Cecil Bowie, Rainier Beach 	 38.34
1986 Gareth Pooleon, Bellingham 	 38.22
1985 Darrin Filand, Fife 		 38.31
300 meters - 33 inches
1984 Dave Winebrenner, Centralia 	 38.59
1983 Chris Wright, Lakeside 		 38.80
1982 Aaron Dean, Rainier Beach 		 38.82
1981 Cano Jackson, Sehome 		 37.9
1980 Dan Skay, Mt. Vernon 		 37.5
180 yards
1979 Brian Thomas, North Kitsap 	 20.6
1978 Brian Thomas, North Kitsap 	 19.7
1977 Kevin Anderson, Anacortes 		 19.8
1976 Joe Schab, Shelton 		 20.2
1975 Rick Linehan, Sunnyside 		 19.6w
1974 John Arnold, Washington 		 20.2
1973 Tom Butler, Washington 		 19.7w 

Class 2A
2015 Max Baxter, West Valley (Spo) 12   37.87
2014 Garrett Rouser, Kingston 11        37.97
2013 Craig Allen, North Mason 12        37.33
2012 Daniel Zmuda, Steilacoom 11        37.89
2011 Logan Packard, Mt Baker 12         38.18
2010 Logan Packard, Mt Baker 11		39.34
2009 Shayne Moore, Blaine 12		38.89
2008 Christian Stark, Elma 12		38.57
2007 Christian Stark, Elma 11		38.49
2006 Danny Sullivan, Foster 12		38.77
2005 Holden Leavitt, Kiona-Benton 11	39.67
2004 Donald Peters, Toppenish 11	40.44
2003 John Cassleman, Pullman 12		37.79
2002 John Cassleman, Pullman 11 	38.68
2001 John Cassleman, Pullman 10 	39.54
2000 Luke Marker, Chelan 		39.62
1999 Scott Alexander, Quincy 		39.23
1998 Matt Peringer, Pullman 		40.34 

Class 1A
2015 Tristan Downing, Riverside 12      39.67
2014 Ray Stark, Elma 12                 37.90
2013 Tanner Casper, Connell 12          39.41
2012 Joel Stark, Elma 12                39.02
2011 Curtis Clauson, King's 12          39.31
2010 Curtis Clauson, King's 11		39.58
2009 Curtis Clauson, King's 10		39.14
2008 Spencer Ramos, Cascade Chr 10	40.73
2007 Adam Walden, Newport (EW) 12	39.35
2006 Beau Stevie, Liberty Bell 11	39.39
2005 Justin Emel, Newport (EW) 11	40.21
2004 T.J. Hunt, Lind-Ritzville 12	40.40
2003 Paul Nonnenmacher, Freeman 12	40.98
2002 David Wilcox, Murphy 12 		40.21
2001 Josh Timmer, Tacoma Baptist 	40.09
2000 R.J. Jensen, Oroville 		40.85
1999 Luke Marker, Chelan 		39.08
1998 Nick Pipkin, Cashmere 		39.09
1997 Ted Craven, Cle Elum 		39.95
1996 Dusty Lane, Cashmere 		38.0
1995 Dusty Lane, Cashmere 		38.90
1994 Dusty Lane, Cashmere 		38.65
1993 Nathan Boyd, Chelan 		39.0
1992 Nathan Boyd, Chelan 		39.0
1991 Kyle Gano, Castle Rock 		39.5
1990 Kyle Gano, Castle Rock 		39.8
1989 Steve Babb, Steilacoom 		39.9
1988 Jeff Klingelhoffer, Montesano 	39.6
1987 Don Fleming, Seattle Christian 	39.4
1986 Tony Craven, Cle Elum 		39.1
1985 Scott Lewis, King’s 		38.9
300 meters - 33 inches
1984 Craig Wrolstad, Lakewood 		38.1
1983 Bryce Hall, Connell 		38.3
1982 Steve Stougard, Vashon 		38.4
1981 Ed Johnson, Colfax 		38.6
1980 Jim Richards, Charles Wright 	38.0
180 yards
1979 Pat McCullough, River View 	19.60w
1978 Rick Frisk, Entiat 		20.2
1977 Mike Erland, Goldendale 		19.6
1976 Mike Erland, Goldendale 		20.5
1975 Curt Didler, Connell 		20.1
1974 Roy Garrison, Castle Rock 		20.0
1973 Jon Reichert, Castle Rock 		20.3
1972 Everett Cunningham, Laughbon 	20.9
1971 Clifford Frisk, Entiat 		19.7w
1970 John Hanon, Wilbur 		20.7
1969 Mike Vorce, Lyle 			19.8
1968 Jim Greene, Cashmere 		20.8
1967 Landy Harrell, Grand Coulee 	19.6
1966 Landy Harrell, Grand Coulee 	20.5
1965 Jim Maw, Othello 			19.2
180 yards (straight)
1964 Keith Kollmar, Grandview 		19.8
1963 Ron Siverson, East Valley-Spo 	20.1 

Class 2B
2015 Willie Blackmon, Friday Harbor 12  40.96
2014 Austin Lutterloh, Tacoma Bapt 12   38.44
2013 Jamall James, La Conner 12         39.69
2012 Nick Wales, DeSales 12             38.87
2011 Derek Byrne, Riverside Chr 12      39.67
2010 Jeffery McClelland, MtVernon Chr12	40.17
2009 Dana Wells, Riverside Chr 12	39.48
2008 Dana Wells, Riverside Chr 11	39.11
2007 Beau Stevie, Liberty Bell 12	39.86
2006 Erik Hoff, Tacoma Baptist 12	40.91
2005 Josh Grewe, NW Christian-Spo 12	40.09
2004 Thomas Casselberry, Reardan 12	40.73
2003 Josh Grewe, Valley Christian 10	40.75
2002 Kurt Berry, Thorp-Kittitas 12 	40.83
2001 Jayvan Eberle, Valley Christian 	39.82
2000 Jared Evans, Valley Christian 	40.68
1999 Jayvan Eberle, Valley Christian 	39.94
1998 Carl Lull, Seattle Lutheran 	40.52
1997 David Stoddard, Waterville 	37.54
1996 Morgen Chase, Republic 		39.22
1995 Morgen Chase, Republic 		40.10
1994 Monty Soliday, Reardan 		39.45
1993 Monty Soliday, Reardan 		39.6
1992 Todd Stoddard, Waterville-Mans 	38.6
1991 Steve Barr, Valley Christian 	40.7
1990 Lance Soliday, Reardan 		39.3
1989 Lonnie Soliday, Reardan 		40.1
1988 John Schaures, Toutle Lake 	39.4
1987 John Schaures, Toutle Lake 	39.7
1986 Doug Rogers, Naselle 		40.5
1985 Doug Rogers, Naselle 		40.2
300 meters - 33 inches
1984 Kent Flynn, Pomeroy 		38.9 

Class 1B
2015 Nathan Powers, Bickleton 11        41.83
2014 Keigan Gardinre, Wishkah Valley 12 41.35
2013 Keigan Gardiner, Wishkah Valley 11 40.81
2012 Matthew Waldrip, Crescent 12       42.28
2011 Andrew Wolf, Mt Rainier Luth 12    41.48
2010 Andrew Wolf, Mt Rainier Luth 11	41.03
2009 Andrew Venema, Bickleton 12	41.43
2008 Ben Clark, Wishkah Valley 10	41.53
2007 Scott Scroggie, Pateros 12		42.29

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=23

1 comment

  1. Kellie Macklin

    So proud of my father Reggie Macklin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>