↑ Return to *

Print this Page

1963 A Boys

Class A boys, May 25, 1963
Central Washington University, Ellensburg

100 yards
1 George Esveldt, South Bend 10.0w
2 Bill Ferguson, Inchelium 10.0
3 Mike Vennum, Waitsburg 10.0
4 Dennis Anderson, Othello nt

220 yards (straight)
1 George Esveldt, South Bend 21.9w
2 Bob Moles, Ferndale 22.0
3 Dennis Anderson, Othello 22.0
4 Glen Perrins, Deer Park nt

440 yards
1 Phil Walsh, Tahoma 51.1
2 Duane Bogen, Ferndale 51.4
3 Steve Johnston, Goldendale 51.5
4 Dave Shilling, Camas nt

880 yards
1 Gary Benson, Bridgeport 1:57.2
2 Al Van Troba, Goldendale 1:58.0
3 Charles Saliday, Mead 1:59.6
4 Ed Heckard, Ilwaco nt

Mile
1 Dennis Emerson, Chelan 4:42.1
2 John Balmer, Orting 4:43.9
3 Fred Kukas, Raymond 4:46.9
4 Jerry Jeske, Liberty nt

120 hurdles
1 Ken Crank, Camas 15.3
2 Larry Kooley, Curtis 15.4
3 Bob Dally, Highland 15.4
4 Jody Tyndall, Raymond nt

180 hurdles (straight)
1 Ron Sieverson, East Valley-Spo 20.1
2 Keith Kollmar, Grandview 20.4
3 Doug Reed, St. John 20.4
4 Ron O’Dell, Mount Si 20.5

880 relay
1 Mount Si 1:34.7
(Ron O’Dell, Don O’Dell, Dave Anderson, Joe Laing)
2 Mead 1:34.7
3 Goldendale 1:35.0
4 Ferndale nt

Mile relay
1 Highland 3:37.6
(Bob Dalley, Bob Harwell, Dick Roland, Junior Harris)
2 Liberty 3:41.8
3 Stevenson 3:41.8
4 Foster 3:44.8

Shot
1 Curt Esveldt, South Bend 51-7½
2 Mel Cox, Coulee City 51-3½
3 Bill Kelling, East Valley-Spo 50-5½
4 Bill Latimer, Willapa Valley nm

Discus
1 Tom Katyryniuk, Chehalis 167-3
2 Mel Cox, Coulee City 152-9
3 Fred Peterson, East Valley-Spo 147-5
4 John Ebinger, Ferndale nm

Javelin
1 Gene Lillquist, Quincy 182-2
2 Larry Leidholm, Langley 172-6
3 Mike Foit, Kiona-Benton 169-6
4 Bill Brother, East Valley-Spo nm

High jump
1 Jim Whipple, Winthrop 6-4
2 John Graf, Ridgefield 6-4
3 Lowell Johnson, Ferndale 6-1½
4 (tie) Bob Kain, Willapa Valley and nm
Jim Kolva, East Valley-Spo

Long jump
1 Carroll Palmer, White Swan 21-3
2 Dick Oppelt, Elma 21-2
3 Denny Walters, Cashmere 20-11
4 Tom Nelson, St. Martin’s nm

Pole vault
1 Jerry Westland, Elma 13-2
2 Dick Fleming, Monroe 12-8½
3 Curt Hisaw, East Valley-Spo 12-6
4 Jeff Lowery, Lakeside 12-2½

Team scores
1 South Bend 15
2 East Valley-Spokane 13
3 Ferndale 10
Elma 8, Goldendale 7, Highland 7. Camas 6, Coulee City 6, Mount Si 6, Bridgeport 5, Chehalis 5, Chelan 5, Mead 5,
Quincy 5, Tahoma 5, White Swan 5, Winthrop 5, Liberty 4, Curtis 3, Grandview 3, Inchelium 3, Langley 3, Monroe 3,
Orting 3, Othello 3, Raymond 3, Ridgefield 3, Stevenson 3, Cashmere 2, Kiona-Benton 2, St. John 2, Willapa Valley 2,
Waitsburg 2, Deer Park 1, Foster 1, Ilwaco 1, Lakeside 1, St. Martin’s 1.

Permanent link to this article: http://new.washingtontrack.com/wordpress/?page_id=1291

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>